Музикалната терапия подобрява здравето на недоносените бебета и засилва връзката с родителите
Музикалната терапия може да предложи редица ползи за здравето на недоносените бебета докато са в неонатологично отделение, сочи проучване на американски учени. Изследването показва подобрено насищане с кислород, нормализиране на сърдечния ритъм, по-дълги периоди на сън и по-кратък престой в болница. Тези констатации са повторени и по време на други проучвания.
Въпреки че болничният персонал е обучен да подкрепя семействата в подобна ситуация, това често е травматичен момент за родителите. Изследванията върху родителския опит в неонатологичните отделения показват, че чувството на безпокойство, вина и дори депресия са общи черти за много майки и бащи. Това може да предотврати или наруши естествения процес на свързване, който е толкова важен за здравословното развитие на бебето. И тук на помощ идва музикалната терапия, която е от полза не само за недоносените бебета, но и за техните родители.
Оказва се, че този метод също помага за изграждане на добра емоционална връзка в семейството. Използването на нежни звуци, ритмични мелодии и любими песни, избрани от родителите, е ефективна техника за успокояване на бебето.
"Комуникативна музикалност"
Слухът се развива през 24 гестационна седмица, което означава, че бебетата чуват гласа на майка си и този на другите членове на семейството, докато са още в утробата. Поради този факт е нормално да реагират по-добре на познатите, отколкото на непознатите гласове. В допълнение, изследователи смятат, че всяко бебе се ражда с „комуникативна музикалност“. Казано по-просто, те реагират положително на прости звуци, мелодии и гласове.
Всички сме запознати с „бебешкото говорене“ - начина, по който инстинктивно променяме тона на гласа си, когато говорим на бебета и малки деца. Този начин на говорене е много успокояващ както за бебето, така и за родителите. Той не само помага за емоционалното свързване, но и поставя основите на когнитивното развитие, включително реч и двигателни умения.
>>> Майчиният глас облекчава болката при недоносени бебета, подложени на болезнени процедури
Приложение на музикалната терапия
Понастоящем музикалната терапия се използва често в неонатологични отделения по целия свят, включително Австралия, САЩ, Скандинавия, Колумбия и Европа. В Обединеното кралство обаче прилагането й е ограничено до няколко лечебни заведения. Въпреки това проучване, ръководено от Елизабет Кумбс, преподавател по музикална терапия в Университета на Южен Уелс, установява, че все повече и повече родители в Обединеното кралство имат желание да използват тази техника, като мнозина от тях често коментират, че това е нещо нормално и естествено, което могат да правят в началото на съвместния им живот с бебето.
Кумбс също открива, че много медицински сестри подкрепят музикалната терапия. Те вярват, че подпомагането на родителите да изследват музиката с техните деца ще им даде увереността, от която се нуждаят, за да осигурят допълнителните грижи и внимание, необходими на недоносените бебета, като специални техники за хранене и евентуално прилагане на лекарства. Консултантите също така са наясно, че в момента психологическата подкрепа за родителите в неонатологичните заведения е ограничена. Те вярват, че въвеждането на музикалната терапия ще окаже влияние върху здравето на недоносените бебета и емоционалната връзка с родителите им.
Последното начинание на Елизабет Кумбс е пилотно проучване в Южен Уелс, което ще предлага на родителите възможността да изследват влиянието на музиката при своите недоносени бебета. Учените се надяват, че това ще е началото на предоставяне на психологическа и медицинска подкрепа за родители и бебета в редица неонатологични отделения, както и че ще помогне да се гарантира, че новородените имат възможно най-добрия старт в живота.
Music therapy improves the health of premature babies and boosts parental bonding: https://theconversation.com/music-therapy-improves-the-health-of-premature-babies-and-boosts-parental-bonding-118281
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Музикална терапия
- Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията
- Модели на недоносени деца от 1998 година
- Калина Арсова: Дано снимките на нашите родени герои ни накарат да преосмислим за какво си струва да се тревожим и радваме!
- Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината
- Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
- Изненадващи психологически ползи от музиката
- Музиката и танците имат положителен ефект върху начина на живот на хората с деменция
- Детски кардиолози от НКБ извършиха изключително сложна интервенция на кърмаче с тегло 2800 грама
- Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
Коментари към Музикалната терапия подобрява здравето на недоносените бебета и засилва връзката с родителите