Пациенти да бъдат връщани към живота почти цяло денонощие, след като е спряло сърцето им
В интервю за немското списание "Шпигел" той казва, че до 20 години ще е възможно пациенти да бъдат връщани към живота почти цяло денонощие, след като е спряло сърцето и дишането им.
Медикът разказва, че когато е бил студент, в ръцете му умрял пациент - негов познат. В следващите години той се посветил на каузата да създаде методи за реагиране, които да дадат много по-голям шанс на хора, изпаднали в клинична смърт.
На въпрос на "Шпигел" дали твърденията от новата му книга "Да заличим смъртта" (Erasing Death) не са всъщност разказ за възкресяване, Парния отговаря, че дори при сегашните средства човек може да бъде спасен 1-2 часа, след като сърцето и дишането са спрели.
В бъдеще вероятно ще има медикаменти за инжектиране, които ще забавят измирането на клетките в мозъка и други органи.
"Възможно е в рамките на 20 години да можем да връщаме хора към живот 12 или дори 24 часа, след като са умрели. Ако искате, може да го наричате възкресяване, но аз все пак го наричам "наука за възкресяване".
Тази част от медицината не отбелязва особено напредък през последните 25 години и реаниматорът казва, че в някои части на САЩ смъртността в такива случаи е почти 100% и дори в най-добре оборудваните болници не могат да спасят повече от 18%.
Но в института, където работи, този дял е бил 21% при пристигането му преди две години и днес е достигнал 33%, в първото тримесечие на 2013г. - дори 38%.
"Повечето, макар и не всички, пациенти изписваме без никакви неврологични увреждания."
Медикът споделя, че днес се смята, че оптималната продължителност на реанимационни усилия е поне 40 минути, докато повечето лекари и парамедици се отказват в рамките на 20 минути, понеже смятат, че дотогава мозъкът е тежко увреден и е безсмислено да продължават.
Според него идеалният реаниматор трябва да разбира задължително от съхраняване на мозъчната дейност, правилно обдишване и работа с поразено от тромб сърце, но в реалния свят никъде няма трима специалисти в тялото на един лекар.
"Масово, включително сред лекари, се шири заблуждението, че човешкият мозък умира до 5 минути. Това се основава предимно на изследвания от 40-те до 60-те години на миналия век, докато днес знаем, че мозъчните клетки умират часове наред и могат да бъдат спасени с подходящите методи", обяснява Парния.
Той допълва, че всъщност увреждането на мозъка започва, след като е рестартирано сърцето чрез сърдечен масаж или електрошок. Причината била, че когато се възстанови кръвоснабдяването, кислородът в кръвта е токсичен и големите щети могат да продължават чак до 72 часа след реанимирането. Специалистът обяснява, например, че при изкуствено дишане не бива да се подават повече от 8 порции въздух, защото иначе белите дробове се изпълват, притискат сърцето и му пречат да рестартира.
"Често не се прави по правилния начин и това убива хора, или по-точно продължава да ги държи мъртви."
Лекарят предупреждава, че е фантастика да се смята, че може да бъдат върнати към живот всички с инфаркт и особено тези с тежък и неличим проблем. Същото важи и за мозъка - когато клетките му умрат и той спре да функционира, и след 1000 години никой няма да може да го съживи.
Парния обещава, че през ноември ще публикува с екипа си данни от свидетелствата на около 500 души, преживели "завръщане от отвъдното".
Коментари към Пациенти да бъдат връщани към живота почти цяло денонощие, след като е спряло сърцето им