Плоскостъпие може да се появи и след 40-годишна възраст
В началото се наблюдава тежест и умора в ходилата и прасците. Болките се появяват след продължително стоене прав и се облекчават от почивка. Постепенно те се усилват и могат да се проявяват и в състояние на покой. Може да се появи и оток по гърба на ходилото, по-рядко глезена. Постепенно стъпалото се удължава и разширява, впоследствие се деформира. Понякога се появяват мазоли в основата на пръстите. Затруднява се придвижването, а бягането и скачането стават невъзможни. В тежките случаи се налага използване на помощно средство - бастун.
Най-честите причини за плоскостъпие са наследственото предразположение и наднорменото тегло. Роля играят и неудобните обувки - модерните високи токчета са една от най-честите причини за проблеми с ходилата. Популярните обувки с плоски подметки също не са подходящи. Продължителното стоене прав (при професии като сервитьори, фризьори, стоматолози, учители) или прекомерното натоварване (физически работници), както и някои заболявания, като например ревматоиден артрит, също водят до плоскостъпие. Диагностиката на плоскостъпието е лесна - сводовете се измерват с отпечатък на ходилото върху лист с мастило.
Съвременната диагностика на плоскостъпието включва компютърни методи за оценка на изразеността на свода. При нормално състояние вътрешната страна не трябва да оставя отпечатък. За уточняване на диагнозата се използва и рентгенографията. Профилактичните мерки включват контрол на теглото, спазване на подходящ режим на работа и спорт, както и носенето на подходящи обувки. При леките степени на плоскостъпие препоръчваме лечебна гимнастика с упражнения за заякване на мускулатурата на подбедриците и укрепване на свода. Ходенето боси лятно време подобрява издръжливостта на мускулатурата и укрепва свода. Трябва да се избягват чехлите и джапанките, които не позволяват корекция на ходилото. Ортопедичните стелки са най-честото и лесно за приложение средство за облекчаване на оплакванията. Съветваме хората да носят удобни ортопедични обувки с вграден напречен и надлъжен свод. В тежките случаи прибягваме до оперативна корекция. Прогнозата на заболяването при правилно и навременно лечение е добра.
доц. Пламен Кинов, завеждащ сектор ендопротезиране, Клиника по ортопедия и травматология, УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ"
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРТОПЕДИЧНИ ДОМАШНИ ЧЕХЛИ ОТ ПЛАТ
ОРТОПЕДИЧНИ РАБОТНИ ЧЕХЛИ ОТ КОЖА
ОРТОПЕДИЧНИ ОБУВКИ ОТ ВЕЛУР
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- Домашен лек при напукани пети
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Болка в свода на ходилото
- Болки в ходилата
- Лечебна гимнастика при плоскостъпие при деца
- 8 упражнения при халукс валгус (изпъкнало кокалче на ходилото)
- Контузия на петата при спортисти
- Упражнения при плантарен фасциит
- Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
Коментари към Плоскостъпие може да се появи и след 40-годишна възраст