Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза

Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза

от 05 яну 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Днес, повече от всякога, се обръща внимание на грижите, които се полагат за пациента, и на възможността той да участва активно във вземането на информирани решения, свързани със здравето му. Затова и добре познатата практика лекарят да пренебрегва личната преценка на болния среща все по-силно неодобрение.

Дали обаче наистина нашето мнение има тежест и какво се случва на практика?

Експерти от Университета в Кеймбридж и Кралския колеж в Лондон провеждат проучване върху пациенти с лупус – автоимунно заболяване, което се диагностицира трудно и нарушава сериозно качеството на живот. В него участие вземат над хиляда пациенти и лекари, а резултатите показват, че много често мнението на болния се пренебрегва.

Лекарската преценка и резултатите от изследванията – с най-голяма тежест

Лекарите са помолени да изброят и подредят по важност 13 вида доказателства при диагностициране на лупус. В списъка попадат кръвни изследвания, наблюдения на семейството или приятелите и самооценка на пациента.

Въпреки че много от специалистите признават, че нямат опит с лечението на болестта, както и че тестовете често са неточни, те все пак поставят на предни места по важност своята преценка и резултатите от направените изследвания. Мнението на самия пациент е в дъното на класацията.

Лекар, който пише с химикал и пациент, сключил ръце върху бюрото му

5% от лекарите вярват, че мнението на пациента е много важно

Едва 5% от лекарите подреждат от първо до трето място в списъка с доказателства информацията, която получават от болния. Самооценката му всъщност може да бъде много полезна, тъй като голяма част от симптомите на лупус – главоболие, халюцинации и депресия – са невидими и не могат да бъдат открити с тест.

Лекари и пациенти споделят, че „субективните“ оплаквания често се подминават, което разрушава доверието между тях, а в някои случаи води и до поставяне на погрешна диагноза, трайни увреждания и дори смърт.

Почти половината от 676 участници с лупус признават, че лекуващият ги лекар никога или много рядко се е интересувал от личната им преценка за болестта и състоянието им. Мнозинството споделят, че лекарите не приемат сериозно докладваните от тях самите симптоми, докато наличието им не бъде доказано с изследване.

Един от доброволците в проучването разказва: „Когато вляза в лекарския кабинет, се чувствам унизително. Отношението към мен е такова сякаш тялото не е мое и аз нямам никаква представа какво се случва с него.“

„Обективен“ невинаги означава „точен“

Заключенията на екипа повдигат въпроса защо обективните доказателства в медицината имат по-голяма тежест от субективните. Може би донякъде това се дължи на погрешното схващане, че „обективен“ е равносилно на „точен“.

На практика обективните тестове за откриване на лупус и други ревматологични заболявания могат дори да бъдат подвеждащи. Например, скенерните снимки на мозъка на пациент с тежка форма на невропсихиатричен лупус, който засяга мозъчната дейност, често са съвсем нормални и не разкриват какъвто и да било проблем.

Добре би било също така да се има предвид, че дори когато резултатите от обективните изследвания (кръвни тестове и други) са нормални, но човекът се чувства зле, именно неговите наблюдения биха имали по-голяма тежест и биха помогнали за подобряване качеството му на живот.

Лекар мъж с бяла престилка и стетоскоп, който попълва данни

Причини за големия брой грешни диагнози

Една от причините за често поставяните погрешни диагнози са ограничените ресурси, включително краткото време за среща и разговор със самия пациент, което не позволява на лекаря да се запознае подробно със симптомите. Понякога пациентът не желае да сподели своите оплаквания, което още повече затруднява лекаря. Това може да се дължи на страх от неправилна диагноза или от отхвърляне от обществото.

Лекарите се стараят да бъдат максимално обективни, но и те са хора. Колкото и невероятно да звучи, поставянето на диагноза е свързано и с някои личностни характеристики на болния и неговия лекар, най-вече пол. Така например лекарите мъже са по-склонни да омаловажат оплакванията на пациента, а пациентите жени по-често биват отпратени с думите, че „болестта е само в главата им“.

Много от симптомите, за които пациентите в проучването споделят, като чести кошмари, сърбеж по цялото тяло, силна умора, остават незабелязани или не могат да бъдат потвърдени с тест.

>>> Лечение при лупус

Мнението на пациента като диагностичен критерий

Критериите за диагностициране на лупус са изготвени от лекари, без в тях да бъде включена самооценката на пациента. За щастие, днес се провеждат все повече изследвания, в които неговото мнение има голяма тежест. Това е единственият начин да бъдат обхванати всички възможни симптоми и да бъде ограничен максимално броят на грешните диагнози.

По време на интервютата все пак става ясно, че някои лекари успяват да се запознаят подборно със здравословния проблем на пациентите си. Един от доброволците разказва: „Моят ревматолог знае и помни всяко оплакване, което съм имал някога. Опитва се да събере всички парченца от пъзела и всеки път ме изслушва внимателно.“

Заключението на екипа, провело проучването, обаче гласи, че в повечето случаи мнението на пациента не се взема под внимание. Въпреки че той невинаги се оказва прав, често информацията, която споделя с лекаря си, е от ключово значение за поставянето на вярна диагноза.

Не бива да се подценяват нито личните преживявания на болния, нито експертизата на лекуващия го лекар. Когато и пациентът участват активно в поставянето на диагнозата, той се чувства ценен и важен, което от своя страна укрепва връзката между него и лекаря. 

Източник:

Doctors rank patients’ own assessment of their illness as least important in diagnosis – new study: https://theconversation.com/doctors-rank-patients-own-assessment-of-their-illness-as-least-important-in-diagnosis-new-study-219997

Още по темата:
  • Вкусът подсказва диагнози Вкусът подсказва диагнози
  • Как да продължим след диагнозата? Как да продължим след диагнозата?
  • Изобретиха по-чувствителен и по-евтин тест със златни частици за диагностициране на СПИН Изобретиха по-чувствителен и по-евтин тест със златни частици за диагностициране на СПИН
  • Жените получават диагноза години по-късно от мъжете за едни и същи заболявания Жените получават диагноза години по-късно от мъжете за едни и същи заболявания
5.0/5 1 оценка

Коментари към Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза
    www.framar.bg 
    на 21 July 2025 в 01:32
    Коментирайте "Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Преднизон
  • Завръщането на ирисовата диагностика
  • Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
  • Физикално изследване
  • Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
  • Бримкова електрохирургична ексцизия (LEEP-процедура)
  • Лечение при лупус
  • Хоспитализация
  • Как да се справим с грешно поставена медицинска диагноза
  • Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 23 дни, 9 часа и 43 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 102 дни, 14 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 4 дни, 12 часа и 14 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 9 дни, 15 часа и 37 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 11 дни, 15 часа и 14 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 16 дни, 13 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:33:19

БОТАЛАЙФ МАСЛО ЗА ДИАБЕТИЦИ ГЛИКА 250 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:20:20

КАФЕТИН ФОРТЕ таблетки * 12 АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:16:46

БЕТАСЕРК таблетки 24 мг * 20 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 13:05:20

АЦИКЛОВИР AL таблетки 800 мг * 35

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юли 2025г. в 12:50:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival