Портативните музикални плейъри могат да доведат до загуба на слуха при децата
Децата, които слушат музика през слушалки, може да са изложени на по-голям риск от загуба на слуха. Холандски изследователи анализирали резултатите от тест на слуха на 3316 момчета и момичета между 9- и 11-годишна възраст. Освен това те разпитали родителите дали децата им се оплакват често от слухови проблеми, колко използват портативните си плейъри и дали пускат музиката прекалено високо.
Наблюдението показало, че общо 443 деца, или 14%, имат известни затруднения при слушане на високи честоти. Силният звук води до загуба на слуха, особено при по-младите хора, които са изложени на шум. Независимо колко дълго носят слушалките или колко високо пускат музиката, момчетата и момичетата, които използват портативните музикални плейъри, са два пъти по-склонни да загубят слуха си в сравнение с деца, които не използват подобни устройства.
„Въпреки че не можем да заключим от проучването, че плейърите причиняват загуба на слуха, изследването показва, че силното излагане на музика може да му повлияе от най-ранна възраст“, казва водещият автор на проучването д-р Карлийн ле Клеркя от Университетския медицински център „Ерасмус“ в Ротердам. Девет от десет от по-големите деца и тийнейджърите използват подобни устройства, таблет или смартфон за забавление или обучение. При загуба на слуха, свързана с шума, звукът може да се чува заглушено или отдалечено, да се усеща звънене в ушите. Това може да бъде временно, както след концерт, но може да стане постоянно при повторно излагане на шум.
В настоящото проучване 1244 деца, или 40%, никога не са използвали портативни музикални плейъри. Други 19% прибягват до тях веднъж или два пъти седмично, а около 8 на сто - три пъти седмично. Повечето от подрастващите не са имали никакви симптоми, свързани със слуха, само 7% съобщават за чести или понякога появяващи се.
Изследването не е контролиран експеримент, но резултатите показват, че родителите трябва да бъдат по-бдителни как децата им използват слушалките. Също така плейърът е само част от общия шум, който подлага на опасност слуха на децата. Тук влизат още силните звуци от концерти, моторизирани превозни средства, косачки, електрически инструменти и много други. В подобни ситуации трябва да се използват защитни средства.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: reuters.com
Снимка: wzzm13.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДУШ СЛУШАЛКА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА НАЛЯГАНЕТО
НовРЕЛАКСИРАЩА ДУШ СЛУШАЛКА JOCCA
ДЕТСКИ БЕЗЖИЧНИ СЛУШАЛКИ GOGEN - РОЗОВИ
ДЕТСКИ БЕЗЖИЧНИ СЛУШАЛКИ GOGEN - СИНИ
БОИРЕР СЛУХОВ АПАРАТ HA 50
ПРОМОЛАНАФОРМ СЛУХОВ АПАРАТ HEARING AMPLIFIER
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Как да облекчим болката в ушите без лекарства
- Техники и средства срещу заглъхване на ушите
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Сетивни системи
- Функционална морфология на ухото
- Звукова вълна
- Тест за изследване на слуха (Аудиометрия)
- Хирургия на ухото
- За подобряване на слуха правете уникален точков масаж на пръстите на ръцете
- Слухът може да се увреди от внезапен силен звук
Коментари към Портативните музикални плейъри могат да доведат до загуба на слуха при децата