По-високите нива на витамин D в мозъчната тъкан са свързани с по-добра когнитивна функция
Изследователи от Университета „Тъфтс“ завършиха първото проучване, изследващо нивата на витамин D в мозъчната тъкан при възрастни, които страдат от различна степен на когнитивен спад. Изследването, публикувано в Alzheimer's & Dementia, установява, че хората с по-високи нива на витамина в мозъка имат по-добра когнитивна функция.
Витамин D поддържа много функции в тялото, включително имунните реакции и здравината на костите. Хранителните източници включват мазна риба и обогатени напитки (мляко или портокалов сок). Краткото излагане на слънчева светлина също осигурява определена доза от изключително важния за организма витамин. |
„Настоящото изследване засилва значението на това как храната и хранителните вещества осигуряват защита на стареещия мозък срещу заболявания като деменция и болестта на Алцхаймер.“, коментира старши авторът Сара Бут, директор на Изследователския център за човешко хранене и стареене на Университета „Тъфтс“.
>>> Дефицитът на витамин D е свързан с повишен риск от развитие на деменция
Приблизително 55 милиона души по света живеят с деменция – число, което се очаква да нараства със застаряването на световното население. За да намерят лечения, които могат да забавят или спрат прогресията на болестта, учените правят опити да разберат по-добре факторите, които могат да причинят деменция.
Проучването
„Много проучвания включват диетични или хранителни фактори за когнитивните функции при по-възрастните хора, включително изследвания на витамин D, но всички се основават или на хранителния прием, или на кръвните измервания.“, казва Кайла Шей. „Искахме да знаем дали витамин D изобщо присъства в мозъка и ако е така, как тези концентрации са свързани с когнитивния спад.“
За целите на проучването екипът изследва проби от мозъчна тъкан от 209 участници в Rush Memory and Aging Project – дългосрочно изследване на болестта на Алцхаймер, стартирано през 1997 г. Изследователите търсят наличие на витамин D в четири области на мозъка – две, свързани с болестта на Алцхаймер, една, свързана с форми на деменция, и една област без никакви известни асоциации с когнитивен спад, болестта на Алцхаймер или съдово заболяване.
Учените откриват, че витамин D наистина присъства в мозъчната тъкан и че високите нива във всичките четири области корелират с по-добра когнитивна функция*. Въпреки това нивата на витамина в мозъка не се свързват с нито един от физиологичните маркери за болестта на Алцхаймер, включително натрупване на амилоидна плака, деменция с телца на Леви или доказателства за хронични или микроскопични инсулти. Това означава, че все още не е ясно как точно витамин D може да повлияе на мозъчната функция.
Необходимост от допълнителни изследвания
„Деменцията е многофакторна и много от патологичните механизми, които стоят в основата й, не са добре разбрани.“, казва Шей. „Витамин D може да бъде свързан с резултатите от проучването, които все още не сме разгледали, но планираме да проучим в бъдеще.“
Известно е, че нивата на витамин D варират между различните етнически популации, а повечето от участниците в първоначалното проучване са представители на европеидната раса. Поради това изследователите планират последващи проучвания, включващи по-разнообразна група, за да разгледат други мозъчни промени, свързани с когнитивния спад. Те се надяват, че работата им ще доведе до по-добро разбиране на ролята, която витамин D може да играе в предотвратяването на деменция.
Експертите предупреждават да не се използват високи дози добавки с витамин D като превантивна мярка. Препоръчителната доза е 600 IU за хора на възраст от 1 до 70 години и 800 IU за по-възрастните.
„Сега знаем, че витамин D е наличен в разумни количества в човешкия мозък и изглежда, че е свързан с понижен риск от когнитивен спад.“, казва Шей. „Трябва обаче да направим повече изследвания, за да идентифицираме невропатологията, с която е свързан витамина в мозъка, преди да започнем да планираме бъдещи интервенции.
* Shea Kyla et al. Brain vitamin D forms, cognitive decline, and neuropathology in community-dwelling older adults. Alzheimer's & Dementia. 2022.
Researchers find that brains with more vitamin D function better: https://medicalxpress.com/news/2022-12-brains-vitamin-d-function
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АБОФАРМА РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА ЗА ДЕЦА (РИБЧО) капсули * 100
РИБЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 30 ФИТОФАРМА
ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ АНТАРКТИЧЕСКИ КРИЛ капсули * 60
ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ А - Я + ОМЕГА капсули * 30
ЛИЗИ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА + ОМЕГА 3 + ВИТАМИН D + ВИТАМИН A капсули * 80 860027
БИОДОКТОР ГИНКО солуцио 50 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Изследване на витамин Д
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Витамин D може да играе важна роля в управлението и превенцията на диабет тип 2
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
Коментари към По-високите нива на витамин D в мозъчната тъкан са свързани с по-добра когнитивна функция