Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

от 04 ное 2024г., обновено на 05 ное 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Турски учени откриват, че епифизната жлеза при пациенти с ОКР е по-малка.
  • Епифизната жлеза регулира произвоството на мелатонин, от който зависи пълноценния сън през нощта.
  • Нарушенията на съня са характерн симптом на обсесивно-компулсивно разстройство.

Учени от турския университет Firat откриват, че епифизната жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) е с по-малки размери*, отколкото при здрави хора.

ОКР се характеризира с постоянни и натрапчиви мисли, които водят до повторяемо поведение или компулсии. Целта на повторяемите действия е да намалят чувството на тревожност, макар че облекчението обикновено е временно. Така се затваря цикълът от обсесивни мисли и компулсивни действия.

Резултатите от изследването са публикувани в списание The International Journal of Psychiatry in Medicine.

Според автора Мухамед Фатих Табара, който е асистент по психиатрия към университета Firat, има невробиологични фактори, които са свързани с развитието на обсесивно-компулсивното разстройство, и именно те са причина екипът му да реши да разгледа евентуалната връзка между заболяването и размера на епифизната жлеза.

Нарушения в производството на мелатонин при пациенти с ОКР

Табара пояснява: „Хиперактивността по оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза, повишените нива на кортизол и нарушенията в производството на мелатонин при хора, диагностицирани с ОКР, показват, че е напълно възможно размерът на епифизната жлеза да е свързан с патофизиологията на психичното заболяване.“

» Идентифицираха неврофизиологичен биомаркер за ОКР

жена с тъмна коса, която подрежда моливи и кламери

Критерии при подбор на участниците в проучването

Турският екип сформира две групи – едната се състои от 20 доброволци от психиатричното отделение, а другата от 20 напълно здрави участници (контролна). Всички са на възраст между 18 и 65 години.

Пациентите от първата група са диагностицирани с помощта на критериите, посочени в петото издание на Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-5). Нито един не страда от друго сериозно психично заболяване, не е претърпял тежка травма на главата и не е диагностициран с нарушение, което би могло да засегне структурата на мозъка.

В контролната група са включени хора без психични разстройства или мозъчни заболявания.

Метод за измерване на епифизната жлеза

Всички участници са подложени на ЯМР с висока резолюция. За измерване на епифизната жлеза, турските учени използват полуавтоматичен софтуерен инструмент, който им позволява да определят много прецизно контурите на органа. След като събира данните, екипът извършва статистически анализ за сравняване размера на жлезата при пациентите с обсесивно-компулсивно разстройство и при здравите участници.

Размер на епифизната жлеза при пациенти с ОКР

Изчисленията показват значителна разлика в размера на епифизната жлеза при двете групи. При пациентите с ОКР обемът й е средно 84,65 mm3, докато при контролната група е 106,30 mm?. Резултатите не са повлияни от демографски фактори като възраст и пол.

В същото време турските специалисти не откриват сериозни разлики в общия обем на мозъка или в обема на бялото/ сивото вещество при болните и здравите доброволци. Това означава, че намаленият размер на епифизната жлеза не се дължи на по-мащабни мозъчни изменения, а на промени, характерни само за жлезата.

» Дълбоката мозъчна стимулация може да подобри качеството на живот на пациенти с ОКР

По-ниско ниво на мелатонин като причина за нарушенията на съня при пациенти с ОКР

Резултатите разкриват потенциална връзка между ОКР и епифизната жлеза, която отговаря за регулирането на циркадните ритми и производството на мелатонин. Известно е, че пациентите с обсесивно-компулсивно разстройство страдат от нарушения на съня. Освен това при тях се наблюдават необичайни нива на кортизол и адренокортикотропен хормон, които се свързват със стреса и циркадните ритми.

Екипът открива също така, че при доброволците с ОКР е възможно нивото на мелатонин през нощта да е по-ниско, отколкото при здравите хора, което пречи на продължителния нощен сън. Не е изключено намаленият обем на епифизната жлеза да се дължи на гореописаните хормонални промени, макар все още да не е ясен механизмът, по който се случва това.

Табара пояснява: „Епифизната жлеза е много важна, защото регулира циклите на сън и будуване с помощта на хормона мелатонин, който отговаря за нашите циркадни ритми. Въпреки че проучването ни е малко и е нужно да продължим с анализите, смятам, че между нарушения сън, хормоналния дисбаланс и ОКР е много вероятно да съществува връзка.“

човешка длан и изображение на мозък над нея

Ограничения на проучването

Основният му недостатък е, че включва твърде малък брой участници. За да бъдат потвърдени резултатите, е необходимо да се сформират по-големи и разнообразни групи.

Учените не изчисляват хормоналните промени, включително в нивата на кортизол и мелатонин, които са важни за правилното функциониране на епифизната жлеза.

Изследването на връзката между обема на епифизната жлеза, навиците за сън, нивата на мелатонин и нарушенията на циркадните ритми при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство може да даде повече информация за биологичните фактори, на които то се дължи.

Нов метод за лечение на обсесивно-компулсивно разстройство?

Резултатите могат да послужат при разработването на нови терапевтични методи за лечение на пациенти с ОКР, които да са насочени основно към циркадната система и регулацията на мелатонин.

Авторът ас. Табара уточнява: „Досега се фокусирахме най-вече върху структурните промени, но за в бъдеще трябва да проведем и някои функционални проучвания, например измерване нивата на мелатонин, проследяване навиците на сън и анализ на нарушенията в циркадните ритми. Само така бихме могли да свържем нетипичния размер на епифизната жлеза с поведенческите и когнитивни симптоми при ОКР.“

* Atmaca, M., Yildiz, S., Tabara, M. F., Gurok, M. G., Yildirim, M., & Yildirim, H.  Reduced pineal gland volume in patients with obsessive-compulsive disorder. The International Journal of Psychiatry in Medicine, 2024.

Източник:
  • Reduced pineal gland volume observed in patients with obsessive-compulsive disorder: https://www.psypost.org/reduced-pineal-gland-volume-observed-in-patients-with-obsessive-compulsive-disorder/
  • Reduced pineal gland volume in patients with obsessive-compulsive disorder: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/00912174241287996
Още по темата:
  • 5 храни в помощ на епифизната жлеза 5 храни в помощ на епифизната жлеза
  • Химичен дисбаланс в мозъка е причина за обсесивно-компулсивното разстройство Химичен дисбаланс в мозъка е причина за обсесивно-компулсивното разстройство
  • Дълбоката мозъчна стимулация може да подобри качеството на живот на пациенти с ОКР Дълбоката мозъчна стимулация може да подобри качеството на живот на пациенти с ОКР
5.0/5 1 оценка

Коментари към По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 23:17
    Коментирайте "По-малка епифизна жлеза при пациенти с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Функция и хормони на епифизата
  • Какво е компулсивно поведение – част 1
  • Какво представлява компулсивно разстройство в пазаруването
  • Обсесивно-компулсивно разстройство на взаимоотношенията
  • Натрапчиви мисли при някои психични разстройства
  • Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
  • Как да познаем обсесивно-компулсивното разстройство
  • До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
  • Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка
  • Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 195 дни, 23 часа и 33 мин.

Знаете ли какво е компулсивно хранене и намирате ли себе си в него?

преди 2697 дни, 11 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 7 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 9 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 7 часа

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 14 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Функция и хормони на епифизата Функция и хормони на епифизата

Функция и хормони на епифизата

от 10 май 2022г. Прочети повече
Консумирайте тези 4 вида храни за поддържане оптималната функция на епифизата Консумирайте тези 4 вида храни за поддържане оптималната функция на епифизата

Консумирайте тези 4 вида храни за поддържане оптималната функция на епифизата

от 25 яну 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival