При децата, родени с херпес, съществува риск от рак на кръвта
Децата, родени с херпес, значително увеличават риска от развитието на най-разпространените разновидности на детски рак, информират учени от Университета в Невада.
Американските учени са уточнили, че тези деца по-често се сблъскват с остра лимфобластна левкемия – най-често разпространения вид детски рак. При жертвите на тази опасна болест вирусът е срещан повече от 4 пъти. Според специалистите почти 80% от населението на планетата е инфектирано с цитомегаловирус – разновидност на семейния херпес. Този щам се предава на плода по време на бременност и може да предизвика родови дефекти и разтройство на слуха.
Група изследователи е определила количеството на инфекции в костния мозък на 127 деца, диагностицирани с остра лимфобластна левкемия. След това учените са анализирали кръвта на децата, сравнени с кръвта на 270 здрави връстници. Цитомегаловирусът е открит при всички доброволци, въпреки че повечето от тях не са имали никакви външни симптоми на херпеса.
Остра лимфобластна левкемия е вид рак на белите кръвни клетки, което представлява 80% от случаите на детска левкемия. Смята се също, че този вид рак е отговорен за 25% от всички случаи на рак в детството.
Учените подчертават, че за потвърждение на теорията са необходими още изследвания. Въпреки това ефективната ваксина срещу цитомегаловирус значително намалява риска от детска левкемия.
Снимка: Fotolia
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Домашно лечение на херпес на устата (лабиален херпес)
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Билки и естествени средства полезни при генитален херпес
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
Коментари към При децата, родени с херпес, съществува риск от рак на кръвта