Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве ПРИ ХИМИОТЕРАПИЯ СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПОМОЩ

ПРИ ХИМИОТЕРАПИЯ СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПОМОЩ

от 26 сеп 2009г., обновено на 25 ное 2010г.
ПРИ ХИМИОТЕРАПИЯ СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПОМОЩ - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
     Комбинирането на химиотерапевтици, хормонални препарати или прицелни лекарства с подходящи билкови екстракти и/или витаминни комбинации е незаменимо, когато те са подбрани компетентно.

    След като са приели факта, че е необходимо да провеждат лекарствено лечение /добило популярност като химиотерапия/, пациентите започват да търсят начини за облекчаване на страничните му ефекти.

    Най-често задаваният въпрос към лекуващия им лекар е „Какво да ям?" В отговор на този въпрос дори на най-опитните лекари се налага да водят дълги дискусии и спорове с препоръките на „компетентната" общопопулярна литература. Всъщност в мнозинството от случаите пациентите вече приемат или са взели решение да пият различни „чудодейни" билки или екстракти.

    Учудващ е факта, че повечето неподходящи диети и добавки са препоръчани от лекари, които нямат нищо общо с медицинската онкология. А нашата цел е не да противопоставим официалната медицина на алтернативната. Напротив, при компетентен и разумен подход често двата метода на лечение могат да действат в синхрон.

    Много е важно да се разбере, че химиотерапията не изключва приемането на алтернативни продукти и методи на лечение, но това трябва да става в подходящо време и в адекватни дози. А по тези въпроси единствено компетентен е специалистът по медицинска онкология, който води лечението.
Комбинирането на химиотерапевтици, хормонални препарати или прицелни лекарства с подходящи билкови екстракти и/или витаминни комбинации е незаменимо, когато те са подбрани компетентно. Например, приемането на стимулиращи растежа на тъканите билки по време на химиотерапия не само е неуместно, но нерядко и опасно.

    Очистващият ефект на плодовите сокове, задължително без консерванти, е незаменим помощник, но при приема на редица цитостатици не е подходящо да се пие сок от грейпфрут например.
Очистването на организма от цитостатиците става по няколко начина: през отделителната система с урината, посредством потта, посредством храносмилателния тракт. Най-мощната „лаборатория" на организма ни е черният дроб. Той е основния натоварен орган по време на лечение: антибиотично, хормонално или билково. Допълнително за затормозяване на работата на черния дроб допринасят стресът, алкохолът, тютюнът, вредните газове, облъчването и др.

    За да се провери функцията на черния дроб по време на химиотерапия, се правят някои кръвни изследвания. Когато в тях има промени, това говори за затормозяване на черния дроб от лечението и/или от разпадните продукти от умъртвените туморни клетки. Очистващата функция на черния дроб може да бъде подпомогната от редица билки. Те са широко използвани в българската народна медицина: жълт кантарион, равнец - бял и жълт, турта, живовляк.

   В последните години нашумяха билки, които се използват от аюрведа медицината, например екстракт от Picrorhiza kurroa. Това растение има редица полезни действия: показва противоалергичен ефект, противовъзпалителен, подобрява апетита, регулира храносмилателния тракт, подпомага отделянето на жлъчка. Като особено ценен се смята неговият хипотопротективен и имуностимулиращ ефект. Така нареченото антиоксидантно действие на билката се дължи на активното вещество куткин, което „улавя" свободните кислородни радикали и потиска отделянето на кислородни аниони. Куткин е вещество, което подпомага възстановяването на клетките на черния дроб - хепатоцитите от вредното въздействие на различни фактори. Разработени са редица препарати, съдържащи куткин, като на българския пазар това е хепасейв. Кога да се прилага, в какви дози, в какъв хранителен и двигателен режим, е обект на обсъждане с лекуващия онкотерапевт.

 

Още по темата:
  • Ниските дози химиотерапия са по-ефективни Ниските дози химиотерапия са по-ефективни
  • Витамин D засилва ефекта на лечението с химиотерапия при болни от рак на гърдата Витамин D засилва ефекта на лечението с химиотерапия при болни от рак на гърдата
  • Тайнственото създание, убиващо раковите клетки Тайнственото създание, убиващо раковите клетки
  • Химиотерапията не лекува рака, твърдят американски специалисти Химиотерапията не лекува рака, твърдят американски специалисти
3.8/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
48.42€ / 94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРДИЦЕПС прах 30 г DXN
58.29€ / 114.01лв.

КОРДИЦЕПС прах 30 г DXN

МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
37.80€ / 73.93лв.

МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30

ХАЯ ЛАБС МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 60
19.94€ / 39.00лв.

ХАЯ ЛАБС МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 60

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90
51.85€ / 101.41лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА АВ таблетки * 90

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90
51.85€ / 101.41лв.

КАЛИВИТА МУЛТИВИТАМИНИ ВИТАЛ ЗА КРЪВНА ГРУПА В таблетки * 90

Коментари към ПРИ ХИМИОТЕРАПИЯ СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПОМОЩ

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте ПРИ ХИМИОТЕРАПИЯ СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПОМОЩ
    www.framar.bg 
    на 23 April 2026 в 09:21
    Коментирайте "ПРИ ХИМИОТЕРАПИЯ СЕ НУЖДАЕМ ОТ ПОМОЩ"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • По кое време на деня се пият витамините и добавките
  • Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
  • Имунотерапия може да унищожи напълно тумора
  • Редовната консумация на млечни продукти е свързана с повишен риск от развитие на рак
  • Лечебните билки в България по азбучен ред
  • Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
  • Билки при високи тромбоцити
  • Възстановяване след химиотерапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Кандидат-лекарство удвоява преживяемостта на хората с рак на панкреасаКандидат-лекарство удвоява преживяемостта на хората с рак на панкреаса

Кандидат-лекарство удвоява преживяемостта на хората с рак на панкреаса

от 22 апр 2026г.Прочети повече
Лорън Корнеги: Ендометриозата ме научи да търся отговори и да не се примирявамЛорън Корнеги: Ендометриозата ме научи да търся отговори и да не се примирявам

Лорън Корнеги: Ендометриозата ме научи да търся отговори и да не се примирявам

от 22 апр 2026г.Прочети повече
Болест на Хартнуп (Hartnup)Болест на Хартнуп (Hartnup)

Болест на Хартнуп (Hartnup)

от 22 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 72 дни, 21 часа и 24 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 81 дни, 17 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТАМСУЛОЗИН капсули 0.4 мг * 30 СТАДА

ЛА РОШ ПОЗЕ TOLERIANE ПЕНЕЩ ГЕЛ С ДВОЕН ЕФЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ И ПОЧИСТВАНЕ НА КОЖАТА 400 мл

ЗИНАТ таблетки 500 мг * 14

ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ КАЙСИИ И МОРКОВИ 190 г

ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ЯБЪЛКИ И КАСИС 190 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НЕКСИУМ таблетки 40 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 апр 2026г. в 16:22:42

АЛГЕЗАЛ сюрактив крем 40 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 апр 2026г. в 16:00:38

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 апр 2026г. в 15:59:36

ЗАЛАИН крем 2 % 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 апр 2026г. в 15:43:40

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 апр 2026г. в 15:42:48
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival