Редовната консумация на гъби подобрява когнитивната функция на мозъка

В продължение на много години гъбите се използват в традиционната медицина за лечебни цели. Днес непрекъснато се изучават ползите от консумацията на ядливите гъби за човешкото здраве.
Според изследователи от Катедрата по психологическа медицина и Катедрата по биохимия в Медицинското училище към Националния университет на Сингапур редовната консумация на гъби подобрява когнитивната функция на мозъка. Данните от тяхното проучване показват, че яденето на поне две порции на седмица може да намали наполовина риска от леко когнитивно увреждане (MCI).
Определяне на лекото когнитивно увреждане (MCI) при възрастни
MCI обикновено се разглежда като етап между когнитивния спад на нормалното стареене и по-сериозния спад на деменцията. Хората, засегнати от MCI, често показват някаква форма на загуба на памет или забрава, както и дефицит на други когнитивни умения като речеви и мисловни способности. Промените обаче могат да останат незабелязани, тъй като в повечето случаи хората не изпитват когнитивни дефицити, които засягат ежедневните дейности, което е характерно за болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.
Връзката между консумацията на гъби и когнитивното увреждане
В настоящото проучване са споменати шест типа гъби, които имат потенциала да подпомогнат здравето на мозъка – зимна припънка, кладница, шийтаке, печурки, както и сушени и консервирани гъби. Изследователите обаче отбелязват, че други видове също могат да имат благоприятен ефект.
Учените стигат до заключението, че консумацията на гъби подобрява паметта, след като проучват данните за повече от 600 участници от Китай на възраст над 60 години. Изследването продължава шест години (2011-2017 г.), през които възрастните доброволци преминават през различни тестове, включително интервюта, и два часа невропсихологичен изпит. Под внимание са взети и демографската информация, медицинската история, психологическите фактори и хранителните навици на всеки отделен участник.
„Хората с леко когнитивно увреждане още са в състояние да извършват нормалните си ежедневни дейности. Това, което трябваше да определим в това проучване е дали тези хора имат по-лошо представяне на стандартните невропсихологични тестове (задачи, разработени за оценка на различните когнитивни умения) в сравнение с други хора на същата възраст.“, обяснява водещият автор на изследването Лей Фенг, асистент в департамента по психологическа медицина на Националния университет на Сингапур.
Резултатите от проведените тестове са обсъдени задълбочено с експертни психиатри, участващи в проучването, за да се постигне диагностичен консенсус.
Изследователите стигат до заключението, че намаленият риск от леко когнитивно увреждане може да се дължи на съединение, открито в почти всички сортове гъби, наречено ерготионеин. То е мощен антиоксидант и противовъзпалително средство, което човек може да си набави от няколко хранителни продукти, като един от основните са гъбите.
„Тази връзка е изненадваща и окуражаваща. Изглежда, че една общодостъпна единична съставка може да има огромен ефект върху когнитивния упадък.“, казва Фенг.
Дефицитът на ерготионеин е рисков фактор за невродегенеративни заболявания
По-ранно проучване на екипа разкрива, че нивата на ерготионеин при хора с MCI са значително по-ниски в сравнение със здрави индивиди на същата възраст. Работата, публикувана в списанието „Biochemical and Biophysical Research Communications“ през 2016 г., води до убеждението, че дефицитът на ерготионеин може да бъде рисков фактор за невродегенеративни заболявания, а увеличените нива на съединението чрез консумация на гъби може да насърчи когнитивното здраве.
Следващи стъпки на изследователите
Фенг и нейният екип планират да проведат рандомизирано проучване с ерготионеин и други растителни съставки, като Л-теанин и катехини, от чаени листа, за да изследват тяхната ефикасност в подобряването на когнитивната функция на мозъка. Такива проучвания ще доведат до стабилно заключение за причинно-следствената връзка. В допълнение, изследователският екип се надява да идентифицира и други фактори, които биха могли да бъдат свързани със здравословното стареене на мозъка и намаленият риск от свързани с възрастта невродегенеративни състояния.
Изследването е проведено с подкрепата на Националния съвет за медицински изследвания на Министерството на здравеопазването на Сингапур. Резултатите са публикувани онлайн в списанието „Journal of Alzheimer's Disease”.
sciencedaily.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МИКО ВЕДЖИ прах 400 гр. DXN
Безплатна доставка за България!ХЕРИЦИУМ капсули * 60 DOCTOR NATURE
МИКО ДИФЕНС капсули 555 мг * 60 NATURE'S WAY
РАК И ДРУГИ ТЕЖКИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРИ ДОМАШНИТЕ ЛЮБИМЦИ - БОРИСЛАВ ПЕЕВ - ДОКТОР БИОМАСТЕР
НАУ ФУДС БЕТА ГЛЮКАН капсули 100 мг * 90
ВЕГАВЕРО БИО МАЙТАКЕ ЕКСТРАКТ капсули * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Обикновена смръчкула
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Възстановяване след сътресение на мозъка
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Асоциативни корови зони
- Ядливите гъби също могат да бъдат опасни за здравето
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Отровна сливовка
- Черимоя
Коментари към Редовната консумация на гъби подобрява когнитивната функция на мозъка