Синтетичен меланин ускорява заздравяването на рани по кожата
Екип от Северозападния университет, САЩ, създава синтетичен аналог на меланина като основа за наночастици, които ускоряват регенерацията на кожата при различни видове изгаряния.
Синтетичния меланин
Естественият меланин не само придава цвят на клетките, но и предпазва тялото от ултравиолетово лъчение и от радиация. Защитните му свойства се дължат на това, че той си взаимодейства активно с оксидантите, получени при излагането на радиация, и ги неутрализира.
Изследователи от Северозападния университет, под ръководството на проф. Натан Джанески, специалист по химия, материалознание, биомедицинско инженерство и фармакология и проф. Кърт Лу, специалист по дерматология, установяват, че създаденият от тях синтетичен аналог на меланина може да бъде използван като основа на наночастици, които ускоряват възстановяването на кожата при различни видове изгаряния като потискат активността на свободните радикали.
„Синтетичният меланин и наночастиците, базирани на него, които създадохме, са в състояние да неутрализират значително повече оксиданти на грам маса, отколкото естествения човешки меланиин. Видяхме, че след като се нанесе върху кожата, синтетичният меланин работи като гъба, която абсорбира агресивните молекули“, казва проф. Натан Дженески и подчертава, че той е нетоксичен, разлага се бързо и е напълно съвместим с жива тъкан.
Изследователите припомнят, че природният пигмент меланин не само придава цвят на клетките в човешкото тяло, но и го предпазва от радиация и ултравиолетово лъчение. Защитните му свойства се дължат на факта, че той си взаимодейства много активно с оксиданти, получени при излагане на радиация, и ги неутрализира.
>>>Защо слънцезащитата е толкова важна в борбата със стареенето на кожата
От своя страна проф. Лу казва, че прекаленото излагане на слънце и на въздух, замърсен от промишлеността и от изгорелите газове на автомобилите, води до натрупването на свободни радикали, които от своя страна причиняват възпаление и разграждат колагена.
Когато активността на свободните радикали не се контролира, тя уврежда клетките и води както до по-бързото стареене на кожата, така и до появата на рак.
Проучването
Основната задача, която учените си поставят, е да създадат изкуствени вариации, които да бъдат използвани за направата на мехлеми и съединения за лекарства, които ще бъдат в състояние да защитят човешката тъкан от вредните и токсични вещества.
>>>Създадоха наночастици, които идентифицират и унищожават раковите клетки в гърдата
Екипът модифицира структурата на меланиновите молекули по начин, който им позволява да взаимодействат по-активно с оксидантите и да участват в образуването на биоразградими наночастици.
Опитите
Работата на наночастиците бива тествана върху лабораторни проби от човешки кожа, увредена в резултат на химическо изгаряне.
Изследователите установяват, че меланиновите наночастици водят до потискане на възпалителните процеси в първите дни, а това ускорява значително регенерацията и не позволява появата на отоци и мехури или увреждане на слоевете в дълбочина. Меланинът остава на повърхността и не се абсорбира в слоевете надолу. „Синтетичният меланин стабилизира кожата и лекува не само нейните най-горни слоеве, но и цялото тяло“, казва проф. Джанески.
Първите тестове на изкуствения меланин са като защитен крем. Той не само защитава кожата от увреждане, но и лекува, когато бъде приложен след нараняването й.
Проф. Лу от своя страна подчертава, че кремът е не само слънцезащитен, но и възстановява кожата. „Едновременно предпазва и защитава, а и лекува отворени рани и мехури“, пояснява дерматологът.
Резултатите от проучването са публикувани в списанието npj Regenerative Medicine.
Меланинът, който може да защити хората от токсини
Проф. Натан Джанески и проф. Кърт Лу изучават меланина от години и като част от изследователски програми на Националните институти по здравеопазване и Министерството на отбраната на САЩ.
В една от тези програми изследват включването на меланина в боя за дрехи. Доказват, че когато военна униформа е боядисана с такава боя, тя е в състояние да абсорбира невропаратилитичен газ. Меланинът абсорбира още токсини и тежки метали.
>>>Биологични наночастици ще лекуват хепатит В
В момента учените осъществяват клинични изпитвания за ефикасността на крема със синтетичен меланин.
Според тях той може да лекува ефективно изгаряния на кожата, получени след излагане на радиация. Екипът смята, че настоящата научна работа, ще предостави и възможности за защита при лъчетерапния на злокачествени тумори.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Храни, които повишават производството на меланин
- Меланогенеза
- Физиология на кожата
- Гълъбов нокът, Хаскап
- Доброкачествени меланинообразуващи тумори
- Меланин в урината
- Еволюция и расизъм: древните африканци са имали светла кожа
- Забавете побеляването на косите с тоник от кокосово масло и листа от къри
- Стройна ангелика
- Тумори от меланинообразуващите тъкани
Коментари към Синтетичен меланин ускорява заздравяването на рани по кожата