Смъртоносната бактерия "Синтия" наближава Европа, разпространява се и чрез дъжд

Бактерията, наричана "Синята чума", е била изолирана в течението Гълфстрийм, което означава, че вече навлиза в Европа.
Смъртоносната бактерия "Синтия" е научно постижение от най-висш клас, което обаче се превръща в убиец. Тя може да проникне в България по няколко начина - чрез дъжд, чрез животни и мигриращи птици. Според българските учени обаче опасността все още не застрашава страната ни.
Началото...
Екип от учени, работещ по проблема с петролния разлив в Мексиканския залив, разработил бактерията с цел ликвидиране на нефтеното петно. Работата им обаче излязла извън контрол, защото освен към нефта, бактерията се насочила и към всичко живо по пътя си....
Нефтената платформа за дълбочинен добив на петрол се самовзривява през 2010 г. Това предизвиква огромен разлив на петрол в Мексиканския залив.
За да ликвидира последствията от аварията "Бритиш Петролеум" изплаща 27 млрд долара за щети, спасителни операции и компенсации.
Финансовите загуби стават причина компанията да търси друго решение на критичната ситуация. В консултации с учени от американския институт "Дж. Крейг Вентера" се ражда идеята за създаването на изкуствената бактерия "Синтия", която да "погълне" разлетия петрол.
Екипът от учени, начело с нобеловия лауреат Хамилтън Смит, смесва различни хромозоми и създава паразитна бактерия Mycoplasma genitalium. Бактерията е изкуствен организъм с напълно констроиран компютърен геном, който не съдържа природна ДНК. Главната й сила е унищожението на суровия нефт, както и способността да се саморазмножава.
"Синтия" е пусната в Мексиканския залив през 2011 г. и тя действително започва да "изяжда" нефтеното петно. Скоро обаче учените разбрали, че освен нефта, тя изяжда и всичко живо, попаднало й на пътя.
Последствията...
Регистрирани са над 5 хиляди умрели птици в американския щат Арканзас, в Северна Луизиана са унищожени над 100 000 риби, а 128 работници на "Бритиш Петролеум" заболяват от неизвестна болест. Забраняват им да се лекуват в местните болници, за да не изтече секретна информация за "Синтия". Все повече стават съобщенията за хора, къпали се в Мексиканския залив, с кожни рани и язви, които умирали в невероятни мъки.
В този период американски медии за първи път съобщават за смърт, причинена от неизвестен вирус. Американските власти обаче успяват да ограничат информацията за размера на опасността. Въпреки това Университетът на окръг Колумбия оповестява данни за това, че 40 на сто от жителите в района, са засегнати от остри дихателни инфекции и кожни увреждания.
Неизвестното заболяване достига до Арктика - регистрирана е масова смъртност на тюлените. Такава е регистрирана и в Аляска, до град Бароу.
Учените стигат до извода, че създадената от тях смъртоносна бактерия се размножава много бързо, а антибиотиците, използвани до момента, не могат да я унищожат. "Синтия" може да се разпространява и чрез обикновен дъжд, причинявайки силни алергични реакции.
Учените работят усилено по създаването на ефективно противодействие, засега обаче такова няма...
Коментари към Смъртоносната бактерия "Синтия" наближава Европа, разпространява се и чрез дъжд