Според проучване стайните растения имат малък ефект върху качеството на въздуха в стаята

Твърдението, че домашните растения подобряват качеството на въздуха в помещенията, е напълно погрешно. Това сочат нови изследвания на инженери по околната среда от Университета „Дрексел“ във Филаделфия, САЩ. Оценявайки проучвания в продължение на 30 години, изследователите стигат до извода, че ще са необходими стотици растения в малко пространство, за да се достигне отчасти ефектът от отварянето на няколко прозореца.
През 1989 г. проучване на НАСА открива редица стайни растения, които могат ефективно да премахнат летливите органични съединения (ЛОС) от въздуха. Изследването цели да проучи до каква степен растенията могат да помогнат за пречистване на въздуха в космическите станции. През последните 30 години са проведени редица проучвания, които потвърждават откритията на НАСА, че растенията значително премахват ЛОС в закрити помещения.
В новото проучване, за да се определи ефикасността на саксийните растения при премахването на летливите органични съединения от въздуха, изследователите анализират данни от редица публикувани експерименти. За да се изготви оценка на способността на растенията, е използван специален измервател за научно изследване на въздействието на пречиствателите на въздух.
След изчисляването на скоростта, с която растенията разсейват ЛОС във всяко анализирано изследване, изследователите откриват, че ефектът върху качеството на въздуха е минимален. Всъщност, констатациите показват, че за да се прочисти въздуха в помещение от един квадратен метър са необходими около 1000 растения. Изследователите дори предполагат, че отварянето на два прозореца в закрито помещение е по ефективно от стотици растения.
Новото изследване е публикувано в „Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology“.
newatlas.com, drexel.edu
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕТРАЛ СПРЕЙ ЗА БОРБА С ВРЕДИТЕЛИ ПО СТАЙНИТЕ РАСТЕНИЯ 500 мл
ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ГУАНО 300 мл
РОЗОВ КОНКРЕТ 5 мл.
ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ЗА ЦЪФТЯЩИ РАСТЕНИЯ 300 мл
ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ГУАНО ЗА ОРХИДЕИ 250 мл
ТЕЧЕН ТОР ЗА ЗЕЛЕНИ РАСТЕНИЯ 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Въздушна емболия
- Пръскайте краставиците с домашен препарат срещу мана и други болести
- Как цели плодове се побират в бутилка?
- Използвайте бананови кори за подхранване на растенията
- Наркотични растения, ползвани в древните култури
- Райска птица
- Използвайте люспи от лук за подхранване на растенията и защита от вредители
- Кои 10 стайни растения да изберем, ако стаята ни е тъмна?
- 14 растения, които привличат положителната енергия в дома
- Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта
Коментари към Според проучване стайните растения имат малък ефект върху качеството на въздуха в стаята