Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Стремежът към щастие намалява самоконтрола и увеличава неудовлетвореността

Стремежът към щастие намалява самоконтрола и увеличава неудовлетвореността

от 07 март 2025г.
Редактор: Вероника Събова
Стремежът към щастие намалява самоконтрола и увеличава неудовлетвореността - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Проучване, публикувано в списанието Applied Psychology: Health and Well-Being, показва, че постоянните опити за постигане на щастие могат да имат обратен ефект, тъй като изчерпват ресурсите за самоконтрол. С други думи, самият акт на преследване на щастието може да увеличи риска от взимане на саморазрушителни решения, като прекомерно харчене и прекалено угаждане, тъй като „изразходва“ умствените ресурси, които помагат на хората да устояват на изкушенията.

Желанието за щастие е почти всеобхватно. Хората от различни култури и среди ценят благополучието и се стремят към положителни емоции. Широко разпространеното преследване на щастието дори подхранва индустрията за самопомощ, включваща книги и програми, обещаващи да отключат тайните за по-щастлив живот.

>>> Парадоксът на щастието: Всеки се стреми към него, но никой не знае какво е то

Някои изследователите обаче забелязват тревожен модел. Вместо да доведат до благоденствие, постоянните опити за постигане на щастие имат обратен ефект. Хората, които са силно фокусирани върху преследването на своето щастие, често съобщават, че се чувстват по-малко удовлетворени от живота. Този парадокс повдига важни въпроси. Ако щастието е толкова желано, защо по-усърдните опити за постигането му понякога влошават нещата?

Предишни изследвания предполагат, че преследването на щастието може да накара хората да се чувстват така, сякаш времето им изтича, увеличавайки стреса в ежедневието им. Учените зад настоящото проучване решават да проучат друго възможно последствие – дали самите опити за постигане на по-щастлив живот могат да доведат до умствено изтощение, намалявайки самоконтрола.

Проучването

За да проучат тази идея, изследователите провеждат четири изследвания, всяко от които има за цел да проследи различни аспекти на връзката между търсенето на щастие и самоконтрола.

В първото проучване екипът анкетира 532 души, наети онлайн. Участниците отговарят на въпросници, предназначени да оценят склонността им да преследват щастието и общото им ниво на самоконтрол.

Самоконтрол

За да измерят готовността за постигане на щастлив живот, изследователи използват скала, която включва твърдения като „За да имам смислен живот, трябва да се чувствам щастлив през повечето време“ и изисква участниците да оценят доколко са съгласни с тях. По-високите резултати показват по-голяма склонност към преследване на щастието. Самоконтролът на участниците е измерен с помощта на скала, която оценява способността на хората да устояват на изкушения и да контролират импулсите си. По-високите резултатите показват по-голям самоконтрол.

Второто проучване има за цел да провери дали връзката между преследването на щастие и самоконтрола се запазва, когато се разглежда действителното поведение, а не само оценките от участниците. Изследването включва 369 души, които също попълват въпросника за оценяване на склонността за постигане на щастлив живот. Вместо въпросник за самоконтрол обаче, участниците решават задача за взимане на решения, в която са им представени дванадесет различни сценария, включващи закупуване на артикули, като дрехи, или пътуване. Те са помолени да подредят по предпочитание.

>>> Носи ли материализмът щастие

Третото проучване изследва по-директна поведенческа мярка за самоконтрол в реална среда. Включени са 36 души, които са разпределени на случаен принцип в две групи – на първата е показана реклама, която включва думата „щастие“, а на втората неутрална реклама без никакви думи, свързани с щастието. Изследователите провеждат и тест, включващ консумация на сладки изделия. На участниците е предоставена купа с шоколадови бонбони и са помолени да опитат и оценят всички видове, с уточнение, че могат да ядат колкото искат.

Щастие

Последното проучване има за цел да сравни стремежа към щастие с преследването на друга цел. Включени са 188 души, които са разпределени на случаен принцип в две групи. На всички участници са представени 25 двойки ежедневни продукти, като ледено лате и зелен чай, и са помолени да изберат по един от всяка двойка. Доброволците от първата група са инструктирани да изберат опцията, която би подобрила емоционалното им състояние, а тези от втората група да изберат това, което предпочитат. След това са предоставени анаграмни пъзели на всеки участник. Анаграмите са думи с разбъркани букви, които трябва да бъдат пренаредени, за да образуват нова дума. Изследователите проследяват колко дълго участниците упорстват в опитите си да решат пъзелите. Постоянството в предизвикателна задача като анаграмите е друга мярка за самоконтрол и умствени ресурси. Очаква се тези с по-малко ресурси да се откажат по-рано.

Констатациите

Във всичките четири изследвания се наблюдава последователен модел. В първите две проучвания учените установяват, че хората, които имат по-високи резултати на скалата за щастие, съобщават за по-нисък самоконтрол и отделят по-малко време на задачата за взимане на решения. Това предполага, че общата тенденция за преследване на щастието е свързана с наличието на по-малко умствени ресурси.

Констатациите от третото проучване показват, че участниците, които са гледали рекламата, включваща думата „щастие“, консумират повече шоколадови бонбони от тези, видели неутралната реклама. Това предоставя доказателства, че дори краткото фокусиране върху щастието може да отслаби самоконтрола.

>>> 5 популярни мита за щастието, в които неизменно вярваме

И накрая, четвъртото проучване показва, че участниците, инструктирани да направят избор, с който да подобрят емоционалното си състояние, прекарват по-малко време, опитвайки се да решат анаграмите, в сравнение с тези, помолени да споделят личните си предпочитания. Това предполага, че преследването на щастието по време на взимане на решения изчерпва умствените ресурси.

Изследователите предполагат, че постоянните опити човек да бъде по-щастлив изискват умствени усилия, по-специално тези, които служат за регулиране на мислите, емоциите и поведението. Когато човек се опитва непрекъснато да управлява чувствата и действията си, за да постигне щастие, може да изчерпи умствените си ресурси. Подобно изчерпване може да доведе до поведение, което всъщност подкопава щастието в дългосрочен план, като преяждане с нездравословни храни, емоционално харчене или импулсивност.

„Преследването на щастието е като ефекта на снежната топка. Решавате да се опитате да бъдете по-щастливи, но това усилие изчерпва способността ви да вършите нещата, които ви правят щастливи.“, обяснява Сам Маглио, професор по маркетинг в Университета на Торонто и съавтор на проучването.

Източник:

Unraveling the happiness paradox: The mental exhaustion of chasing joy: https://www.psypost.org/unraveling-the-happiness-paradox-the-mental-exhaustion-of-chasing-joy/

Още по темата:
  • Успешният брак -  ключ към щастлив живот Успешният брак - ключ към щастлив живот
  • Щастлив или не - зависи от работата Щастлив или не - зависи от работата
  • Семейните хора са по-щастливи Семейните хора са по-щастливи
  • Съществува връзка между емоционалното благополучие и субективното здраве в зряла възраст Съществува връзка между емоционалното благополучие и субективното здраве в зряла възраст
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА
17.00лв.

ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА

НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
17.95лв.

НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС

НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - КНИГА 2 - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
17.95лв.

НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - КНИГА 2 - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС

НЕКА ТИ РАЗКАЖА - ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
20.00лв.

НЕКА ТИ РАЗКАЖА - ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС

ЖИВОТ НАЗАЕМ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - СИЕЛА
20.00лв.

ЖИВОТ НАЗАЕМ - ЕРИХ МАРИЯ РЕМАРК - СИЕЛА

СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС

Коментари към Стремежът към щастие намалява самоконтрола и увеличава неудовлетвореността

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Стремежът към щастие намалява самоконтрола и увеличава неудовлетвореността
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 10:24
    Коментирайте "Стремежът към щастие намалява самоконтрола и увеличава неудовлетвореността"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация
  • Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
  • Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
  • „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
  • Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
  • Хроничното недоволство и как да се спасим от него
  • Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
  • 10 урока от Джон Кехоу, които имат силата да променят живота ви
  • 5 упражнения, които да тренират мозъка ви психично благополучие
  • Кои са основните човешки потребности и защо е важно да ги удовлетворяваме
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как бързо и трайно да постигнем лично щастие

преди 1377 дни, 22 часа и 33 мин.

Откраднати мигове на щастие..или има ли смисъл да се бориш?

преди 3433 дни, 22 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 22 часа и 26 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 18 часа и 35 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 11 часа и 17 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 18 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
На първо място за българина е здравето на близките му На първо място за българина е здравето на близките му

На първо място за българина е здравето на близките му

от 08 март 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival