Съвременната музика допринася за депресивното настроение на хората
Още по-депресиращото според учените е, че те също така са по-дълги. Експерните екипи, които анализирали над 1000 хита от 1965 до 2009 г., смятат, че загубата на доброто настроение се дължи на съвременни парчета, които искат да бъдат възприемани като сериозни и сложни, и на слушателите, които се смятат за по-изтънчени. Изследователите от канадски и германски университети анализирали темпото и тоналността на много от най-големите хитове в последните 60 години.
"Обикновено веселата песен се характеризира с бързо темпо и мажорна тоналност, а бавният бийт и минорната тоналност са типични за тъжните парчета", обясняват учените. Така аналитиците установили, че процентът на песни, записани в минорната тоналност, се е удвоил, в резултат на което тъжните тонове преобладават.
Модерните поп песни също са по-бавни спрямо тези от 60-те години на XX век. Средната продължителност на записа е нараснала от малко под 3 минути до близо 4 минути. Изследването на университета в Торонто и на Свободния университет в Берлин установи също така, че несъответствието между минорната тоналност и бързия бийт се среща все по-често.
Коментари към Съвременната музика допринася за депресивното настроение на хората