Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Съществува сложна връзка между теглото и риска от развитие на болестта на Алцхаймер

Съществува сложна връзка между теглото и риска от развитие на болестта на Алцхаймер

от 20 май 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Съществува сложна връзка между теглото и риска от развитие на болестта на Алцхаймер - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Въпреки доказателствата, че затлъстяването в средна възраст е свързано с повишен риск от болестта на Алцхаймер, ново изследване показва, че високият индекс на телесна маса на по-късен етап от живота не означава непременно по-висока вероятност от развитие на невродегенеративното заболяване. Проучването, ръководено от учени от Държавния университет в Охайо, е публикувано в списание „Journal of Gerontology: Series A“.

Връзката между ИТМ и болестта на Алцхаймер

Констатациите от проучването не предполагат, че хората трябва да обмислят натрупването на тегло в напреднала възраст като превенция срещу прогресивното заболяване. Вместо това изследователите допускат, че по-ниският ИТМ при тези пациенти вероятно е следствие от прогресиращо увреждане на мозъка, което е отличителен белег на болестта на Алцхаймер. Известно е, че мозъчните региони, които биват засегнати от заболяването, участват в контрола на хранителното поведение и регулирането на теглото.

“Не искам хората да смятат, че могат да ядат всичко, което пожелаят, поради асоциацията с ниския индекс на телесна маса.“, споделя старшият автор на изследването Джасмийт Хейс, асистент по психология в Държавния университет в Охайо.

„Знаем, че поддържане на здравословно тегло и здравословното хранене са изключително важни в борбата срещу хроничното възпаление и оксидативния стрес – рискови фактори за мозъчни увреждания, които могат да бъдат променени.“, казва Хейс. „Ако забележите бърза загуба на тегло при по-възрастен човек, това всъщност може да е отражение на потенциално невродегенеративно заболяване.“, допълва тя.

Връзката между затлъстяването и когнитивните нарушения е потвърдена от редица изследвания. При хората на възраст, близка до средната, на която се диагностицира болестта на Алцхаймер, обаче резултатите са смесени. И въпреки че генетичният вариант, известен като APOE4, е най-силният генетичен рисков фактор за прогресивното заболяване, той обяснява само около 15% от общия риск, смятат изследователите на настоящото проучване.

Проучването

Хейс и екипът й фокусират изследователската си дейност върху разглеждането на множество рискови фактори едновременно, за да видят как тяхното взаимодействие влияе върху риска от развитие на болестта на Алцхаймер, и идентифицирането на здравословното поведение, което може да предотврати прогресията.

„Опитваме се да добавим все повече и повече фактори. Моята цел е един ден да изградя точен и по-добър модел на различните комбинации от рискови фактори.“, казва Хейс. „Генетичният риск е важен, но той обяснява само малка част от вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер, така че наистина се интересуваме от другите фактори, които можем да контролираме“.

В настоящото проучване изследователите сравняват данни за ИТМ и оценки за генетичен риск на 104 души, които са диагностицирани с леко когнитивно увреждане. При половината от тях състоянието прогресира до болестта на Алцхаймер в рамките на две години, докато при другите не се наблюдава промяна за същия период от време.

В изследването си учените се насочват към два рискови фактора – индекс на телесна маса (ИТМ) и група генетични варианти, свързани с по-висок риск от прогресивното заболяване.

Генетичният риск и ниския ИТМ увеличават риска от Алцхаймер

Статистическият анализ от проучването показва, че хората с леко когнитивно увреждане, които имат повишен генетичен риск за болестта на Алцхаймер, съчетан с нисък ИТМ, са по-склонни да развият невродегенеративното заболяване в рамките на 24 месеца в сравнение с участниците с по-висок индекс на телесна маса.

„Смятаме, че има взаимодействие между генетиката и ниския ИТМ, като наличието на двата рискови фактора предизвиква увреждания в определени мозъчни региони, увеличаващи вероятността от развитие на болестта на Алцхаймер.“, коментира Йена Муди, студент по психология в Държавния университет в Охайо.

Ефектът от връзката между ИТМ и генетичния риск е значителен дори след като се вземе предвид наличието на два протеина - бета-амилоид и тау (основни биомаркери на болестта на Алцхаймер). Взаимодействието между тях е по-силно при мъжете, отколкото пир жените, но са необходими допълнителни проучвания, за да се потвърди тази констатация, споделят изследователите.

Определяне на рисковите фактори – път към нови възможности за превенция

Тъй като мозъчните промени могат да се появят много преди симптомите на когнитивно увреждане, по-доброто разбиране на множеството рискови фактори за заболяването може да отвори вратата за по-добри възможности за превенция.

„Ако можем да идентифицираме хората с по-висок риск преди появата на симптомите, ще можем да приложим интервенции и техники за превенция, за да забавим или предотвратим прогресията.“, споделя Муди.

Към днешна дата учените предполагат, че превантивните мерки включват поддържане на здравословно тегло, диета, и участие в дейности, които намаляват възпалението и насърчават нормалното функциониране на невроните в мозъка.

*Moody N Jena, (2021). “Body Mass Index and Polygenic Risk for Alzheimer’s Disease Predict Conversion to Alzheimer’s Disease”. The Journals of Gerontology: Series A. Ohio State University 

Източник:

https://www.newswise.com/articles/a-complex-link-between-body-mass-index-and-alzheimer-s?

Още по темата:
  • Животът в беден квартал повишава риска от болестта на Алцхаймер Животът в беден квартал повишава риска от болестта на Алцхаймер
  •  Амилоидозата – един от факторите за развитие на болестите на Алцхаймер и Паркинсон Амилоидозата – един от факторите за развитие на болестите на Алцхаймер и Паркинсон
  • Гъбите помагат при деменция Гъбите помагат при деменция
  • Сиропът от клен държи далеч болестта на Алцхаймер Сиропът от клен държи далеч болестта на Алцхаймер
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

ЕЛЕКТРОННА СМАРТ ВЕЗНА ОМРОН VIVA
269.00лв.

ЕЛЕКТРОННА СМАРТ ВЕЗНА ОМРОН VIVA

Безплатна доставка за България!
БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА модел GS 215
46.90лв.

БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА модел GS 215

ЕЛЕКТРОННА ВЕЗНА B WELL TH-168BT
87.80лв.

ЕЛЕКТРОННА ВЕЗНА B WELL TH-168BT

БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА модел GS 14
48.00лв.

БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА модел GS 14

БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА модел GS 203
55.00лв.

БОИРЕР ЕЛЕКТРОННА СТЪКЛЕНА ВЕЗНА модел GS 203

Коментари към Съществува сложна връзка между теглото и риска от развитие на болестта на Алцхаймер

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съществува сложна връзка между теглото и риска от развитие на болестта на Алцхаймер
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:26
    Коментирайте "Съществува сложна връзка между теглото и риска от развитие на болестта на Алцхаймер"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Таблица за идеалното тегло според ръста и годините за жените
  • Животът в беден квартал повишава риска от болестта на Алцхаймер
  • Методи за лечение на анорексия
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • КП № 7 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
  • Недоспиването води до излишни килограми
  • КП № 10 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ОТ 1500 ДО 2499 ГРАМА, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Австралия одобри лекарство за ранен стадий на болестта на Алцхаймер
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 281 дни, 14 часа и 1 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 896 дни, 22 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 30 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 7 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 27 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival