Смартфонът – причина за нездравословно хранене и наднормено тегло при тийнейджърите
Ново изследване върху повече от 53 000 корейски тийнейджъри разкрива, че дори умерената употреба на смартфон би могла да повлияе негативно на тяхното хранене и да доведе до наднормено тегло. Онези от тях, които прекарват поне 2 часа на ден с мобилното устройство са по-склонни да консумират вредни храни и да пренебрегват плодовете и зеленчуците. Подрастващите, които използват смартфон повече от 3 часа дневно много по-често страдат от наднормено тегло или затлъстяване.
Хана Оу, асистент в Корейския университет и един от авторите на проучването, споделя: „Отдавна учените са доказали, че гледането на телевизия води до затлъстяване както при децата, така и при възрастните. Много малко обаче се знае за ефектите от прекараното време със смартфона върху хранителните навици* и теглото на тийнейджърите. Намерихме доказателства, че не само броят часове, но и съдържанието, което разглеждат децата, има значение за техния начин на хранене.“
Затлъстяването сред подрастващите е световен проблем. В много от случаите те продължават да страдат от него и в зряла възраст, което от своя страна увеличава риска от сърдечни заболявания, диабет и други.
Екипът анализира данните от уеб проучване на тема рисково поведение на корейските младежи, в което вземат участие повече от 53 000 тийнейджъри на възраст 12-18 години. След като коригират резултатите в зависимост от социално-икономическия им статус, който неизменно влияе върху затлъстяването и възможността за притежание на смартфон, изследователите проследяват кога подрастващите консумират повече вредни храни и кога – повече плодове и зеленчуци, търсейки връзка с времето, прекарано на телефона и съдържанието, което търсят и разглеждат на него.
Учените установяват, че колкото повече младежите използват смартфон, толкова по-нездравословно се хранят и съответно напълняват. Когато прекарват над 5 часа на телефона си, те консумират много по-големи количества газирани и негазирани подсладени напитки, бързи храни, чипс и инстантни продукти, за разлика от техните връстници, които не отделят повече от 2 часа дневно за своето мобилно устройство.
Видът интернет съдържание и храните, които консумират подрастващите
Тийнейджърите, които използват смартфон, за да намират информация, се хранят здравословно по-често от онези, на които той служи като средство за чат, видео игри и слушане на музика. Ето защо втората група са по-застрашени от напълняване или затлъстяване.
Според Оу проблемът се корени в твърде агресивната реклама на храни в дигиталното пространство, податливостта на младите хора към неосъзнато хранене, докато използват смартфоните си, непълноценния сън и съкращаването на времето за физическа активност. Експертът подчертава, че е наложително да се упражни по-строг контрол върху рекламите на храни в дигиталните медии, насочени специално към тийнейджърите, и да се санкционират компаниите, които отправят подвеждащи послания.
Същевременно смартфоните могат да бъдат и много полезни, ако предлагат приложения за правилно хранене или дават достъп до дигитални платформи, които да образоват младежите по въпроси, свързани със здравословните хранителни навици.
Подрастващите днес се раждат с дигитални умения, които ние, възрастните, трябваше да придобием постепенно. Техният живот е немислим без мобилните устройства, а това ги прави още по-податливи на вредното им влияние. Експертите са убедени, че е време да се акцентира върху предимствата от смартфона и да се минимизират вредите.
Все пак учените признават, че целта на проучването не е да посочи времева връзка между затлъстяването и употребата на смартфон. За да бъде намерена такава връзка, е нужно да се проведе надлъжно изследване, чрез което да се проследят промените в теглото в зависимост от времето, прекарвано с телефона.
Каква е връзката между синята светлина на смартфона и напълняването?
Учени от Северозападния университет на Чикаго откриват, че синята светлина, която се излъчва от екраните на мобилни устройства като смартфони и таблети например предизвиква чувство на глад. Според тях са нужни само 15 минути, за да огладнее човек, като ефектът трае два часа. Важно уточнение е, че нуждата от похапване не зависи от това кога последно той се е хранил.
Експертите твърдят още: "Достатъчно е да прекараме само три часа със смартфона вечер, за да нарушим метаболизма в тялото си и да изпитаме чувство на глад."
Не бива да пропускаме и факта, че все повече хора използват смартфона си вечер, непосредствено преди сън. Недостигът на сън ги тласка към безконтролно хранене, с което те опитват да компенсират липсата на енергия на следващия ден.
* Oh Hannah, Seaun Ryu. "Duration and Content Type of Smartphone Use in Relation to Diet and Adiposity in 53,133 Adolescents". NUTRITION 2021 ON DEMAND. 2021.
- Smartphone Use Associated with Unhealthy Eating and Overweight in Teens: https://www.newswise.com/articles/smartphone-use-associated-with-unhealthy-eating-and-overweight-in-teens?ta=home
- Duration and Content Type of Smartphone Use in Relation to Diet and Adiposity in 53,133 Adolescents: https://www.eventscribe.net/2021/ASN/searchGlobal.asp
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Диета за напълняване или как да се храним, за да напълнеем
- Как да напълнея? Съвети за покачване на килограмите
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Не ям, а пълнея? Кои са причините за напълняване
- Основни причини за напълняване, които нямат нищо общо с прекомерната консумация на храна
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
Коментари към Смартфонът – причина за нездравословно хранене и наднормено тегло при тийнейджърите