Травмите от компютър вече са по-масови от спортните
Подценяването на маловажни на пръв поглед неща, като загряването преди тренировка, може да доведе до сериозни травми.
"В забързаното всекидневие всеки гледа да спести време и средства. Подценяват се основни принципи и хората си патят", убеден е терапвта и бившият състезател по колоездене Теодор Вълков, който приключва кариерата си едва 18-годишен заради тежки травми в коленете.
При Вълков в Националния център по културизъм ходят най-различни хора. Вече 10 г. той работи със сумото, а от няколко месеца подготвя и най-добрите ни състезатели по културизъм. При него ходят известни спортисти, бизнесмени и всякакви хора, които тренират за удоволствие. Много често от терапия се нуждаят запалените по футбола. Обичайните оплаквания са изкълчени глезени, болки в коленете и разтежения.
"На всички казвам, че трябва да загряват поне 15 минути, преди да започне мачлето. Много обаче не успяват, защото закъсняват за часа си на игрището, който обикновено е фиксиран", добавя Вълков. От мъжката половина на пациентите му има и фитнес маниаци. Такива, които се хвърлят здраво на тежестите в залата. Те пък имат мускулни болки и разтежения.
Физиотерапевтът препоръчва на активно спортуващите да отделят специално внимание на възстановяването. То включва масаж, сауна и водни процедури. Всеки обаче сам трябва да усети кое му действа най-добре. Полезно е след цялостен масаж поне 24 часа да не се спортува. Това е минималният период за пълно възстановяване на мускулатурата. В професионалния спорт обикновено възстановяването се прави около 48 часа преди мач или състезание, за да има възможност за една сработваща тренировка.
Според Вълков е добре след две-три посещения във фитнеса или на футболното игрище да има едно разпускащо занимание.
"Най-важното е свързано с навеждането, то е много вредно за двигателните ни способности. Трябва да приклякаме, ако се налага да вземем нещо от земята например. Кръстосването на краката също е много вредно. Този навик е направо убийствен за кръста, защото така се усукват тазът и гръбнакът. Много жени страдат от това, без дори да си дават сметка, че причината е толкова проста", категоричен е Вълков.
Другите два вредни навика са свързани със събуждането от сън и влизането в колата.
При ставане от леглото трябва да се спазва определен алгоритъм. Изправяме се странично, пускаме краката край леглото и след това си помагаме с ръцете. По време на сън се отпуска мускулатурата на гърба и едно по-рязко движение може да доведе до неприятни последствия.
Като се качваме в колата пък, трябва първо да сядаме настрани и след това да вкарваме двата крака заедно. Така се намалява рискът от травми в тазобедрената става.
При жените най-често се получавали травми в лумбалната част на гръбначния стълб.
Болките са свързани с постоянното кръстосване на краката и работата на компютър.
Генетично жените са с по-слаба мускулатура. Затова е добре да се правят някои подсилващи упражнения. Най-подходящ е един комлекс от коремни и гръбни преси, които могат да се правят и в къщи
Всъщност стоенето пред монитора се превръща в един от големите бичове за съвременния човек. Според Вълков вече има диагноза "компютърен врат", която започва да придобива плашещи размери.
Мониторът трябва да е на нивото на очите, защото в противен случай се натоварва вратът. Неправилната позиция води до промяна на цялостната биомеханика на тялото, а това е причина за сериозни травми.
Вълков има пациентка с дискова херния в шийната област, получена именно от продължително седене пред компютър. Състоянието й води до пареза на долните крайници и се налага спешна операция.
Има бум и на гръбначните изкривявания при децата, предизвикани от тежки раници, неправилно седене на чиновете и най-вече тотално обездвижване.
От няколко месеца известният физиотерапевт използва супермодерен уред за лечение на най-различни проблеми - от спортни травми, през УНГ, до стомашно-чревни изменения. Звучи странно, но уредът наистина работи според задание на диагнозата. Като апаратите в банките, на които трябва да избереш съответната услуга.
Уредът работи с лазер, магнитно поле и ултразвук. Лазерът прониква до 15 см под кожата, атакува със слаба радиация и активира процесите на регенерация. Магнитните апликатори пък са конструирани така, че да няма разсейване на полето. Използват се също при гастроентерология, синузити и УНГ.
С ултразвук се вкарват в дълбочина различни препарати за лечение на възпаления. Тази методика си остава най-популярна при спортни травми.
Вълков чакал няколко години да бъде усъвършенстван този апарат, преди да го поръча. Цената му е висока за българските стандарти, но специалистът е категоричен, че си заслужава.
"Няма вариант нещо да е евтино и същевременно много хубаво и ефикасно", казва бившият колоездач. С безплатните му съвети за превенция на травмите обаче може да спестите някой лев за лекарства и сложни терапии.
Как да избегнем болката в китката при работа с компютър - видео
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ UNIX - ЛИЛЯН НИКОЛОВ - СИЕЛА
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ
ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ
ДЖОН АТАНАСОВ - ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ИЗОБРЕТИ КОМПЮТЪРА - ДЖЕЙН СМАЙЛИ - СИЕЛА
НовВАРИТЕКС УНИВЕРСАЛНА НЕОПРЕНОВА НАКОЛЕНКА 884
СТАТИЯТА е свързана към
- Отслабване и спорт
- Студен компрес или пакет с лед
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Компютърна томография (КТ)
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Навяхване на глезена в спорта
Коментари към Травмите от компютър вече са по-масови от спортните