Тютюнопушенето е основен рисков фактор за развитие на исхемична болест на сърцето
Исхемичната болест на сърцето е различно по степен увреждане на сърцето, настъпило вследствие на стесняване или запушване на коронарните артерии, което се дължи основно на атеросклерозата, обясни д-р Добри Хазърбасанов.
Известна е още като коронарна болест и има три основни форми:
- миокарден инфаркт;
- нестабилна стенокардия;
- стабилна стенокардия, или хронична коронарна болест.
Te отразяват различните степени на увреждане на сърдечния мускул, както и различните стадии на развитие на болестта.
Основният симптом, който подсказва, че може да има сърдечна атака, е задушаващата болка зад гръдната кост, или ангина пекторис. В България е известна и като гръдна жаба. Когато тази болка продължава от 5 до 10 минути и протича на пристъпи, главно при физически усилия и преминава в покой или след прием на нитропрепарати, лекарите говорят за стенокардия. Случаят е спешен, когато гръдната болка е много силна и мъчителна и продължава повече от 20 минути. Често тя е придружена и от други симптоми като гадене и повръщане или краткотрайна загуба на съзнание. Тогава е почти сигурно, че болният е с остър миокарден инфакт, обяснява д-р Хазърбасанов. Трябва незабавно да се потърси спешна помощ от лекар и пациентът да бъде транспортиран до болница със специализирано кардиологично отделение за извършване на спешна коронарография и съответната терапевтична интервенция за отпушване на инфарктната артерия.
Диагнозата при стабилната стенокардия се поставя основно от анамнезата, т.е. от характеристиката на симптомите на пациента, и наличието на рискови фактори за развитие на болестта. Електрокардиограмата, направена извън пристъп на гръдна болка, може да не покаже никакви промени, така че това не е критерий за отхвърляне на диагнозата, обяснява специалистът. Когато става дума за остър миокарден инфаркт, промените в ЕКГ са 100% специфични в комбинация със симптомите и кръвни изследвания за миокардна некроза.
Понякога при жените диагнозата на различните форми на исхемичната болест е по-трудна не толкова заради анатомичните особености на коронарните артерии (те са по-фини), а тъй като болестта се изявява субективно по-различно. Както от философска гледна точка жената винаги е загадъчна, така и болестите при жените могат да имат по-особено проявление, казва д-р Хазърбасанов.
Коронарната ангиография е най-сигурният метод за диагностика. Тя разкрива наличието или липсата на коронарна болест и при това изследване половите особености нямат значение.
До 50-годишна възраст заболеваемостта при мъжете е по-висока, но след това тази тенденция се изравнява. Основен фактор за това е схващането, че женските полови хормони имат протективно действие по отношение на коронарната болест до настъпване на менопаузата.
Във всички индустриални страни в света, включително и в България, инфарктите покосяват все повече млади хора, пояснява д-р Хазърбасанов. Най-младите пациенти са между 20 и 30 години, но това е много рядко. Обикновено етиологията, тоест причината за болестта, при тях не е атеросклероза, а някаква друга по-рядко срещана болест или рисков фактор като кокаинова злоупотреба, системни възпалителни или имунни заболявания и други.
Съвременното лечение на исхемичната болест на сърцето е едно от най-голямите постижения на медицината през последните 40 години, уверява кардиологът. На първо място това се дължи на установяване на рисковите фактори за развитието на болестта, на съвременния начин за предотвратяването й, и ефективната профилактика.
Радикалното ограничаване на тютюнопушенето, добрият контрол на артериалната хипертония, медикаментозното лечение на повишения холестерол със статини, високата публична осведоменост и здравна култура на населението във всички развити страни изиграха съществена роля за намаляване на заболеваемостта. Благодарение на това е регистриран спад с 30-40% при исхемичната болест през последните десетилетия на ХХ век.
Важна роля има също така ефективното медикаментозно лечение с бета блокери, подчертава д-р Хазърбасанов. Доказана е ползата от лечение и вторична профилактика на болестта с аспирин и други антиагреганти. На трето, но не на последно място, е доказването на ползата от ранна инвазивна диагностика и навременно интервенционално лечение на коронарната болест в големи проучвания със случаен подбор на участниците, допълва кардиологът.
Има някои съвети, които всеки човек може да приложи във всекидневието, за да предотврати или поне отложи исхемичната болест на сърцето.
Цигарите са основен рисков фактор, затова отказът от тютюнопушене, контролиране на артериалната хипертония и захарния диабет, контрол на дислипидемиите, поддържане на добра физическа активност, щастлив и пълноценен начин на живот са предпоставка за здраво сърце. Разбира се, ако въпреки това се появят обезпокоителни симптоми, човек не бива да забравя да се съветва с добър кардиолог.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БРАТЯТА ХОТОРН - ДЖЕНИФЪР ЛИН БАРНС - ЕГМОНТ
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
КУДЗУ КОРЕН капсули 610 мг * 50 NATURE'S WAY
ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Екстрасистоли
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Ехокардиография
- д-р Елена Митева
- Сърдечен цикъл
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към Тютюнопушенето е основен рисков фактор за развитие на исхемична болест на сърцето