Учени откриха връзка между дима от наргиле и повишения риск от образуване на кръвни съсиреци
Проучване, публикувано в списанието „Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology“ на Американската сърдечна асоциация, предполага, че тютюневият дим от наргиле повишава значително риска от бързото образуване на кръвни съсиреци, което пък увеличава вероятността от сърдечен удар или инсулт.
„Пушенето на наргиле, което става все по-популярно в западните страни, се възприема като по-малко вредно за здравето, но въпреки това има токсичен ефект, който се смята за съпоставим или дори надвишава този на традиционните цигари. Някои проучвания установяват, че димът, който се поглъща от едно вдишване, съдържа повече вредни химикали, в сравнение с една цигара“, казва Фади Хасан, доктор по медицина в Тексаския университет в Ел Пасо.
През май 2019 г. Американската сърдечна асоциация публикува изявление, в което се отбелязва, че пушенето на наргиле води до вдишване на значителни нива на токсични химикали, като въглероден окис и частици тютюн, които могат да навредят на кръвоносните съдове, сърцето и белите дробове, както и да създадат зависимост към никотин.
За целите на проучването изследователите извършват експеримент с мишки, изложени на тютюнев дим от наргиле от специална машина за пушене. Машината използва 12 грама ароматизиран тютюн, който включва глицерин, меласа и натурален аромат с никотин и катран. След края на експеримента учените сравняват активността на тромбоцитите при гризачи, подложени на дим, и при такива, които не са включени в експеримента.
Изследователите установяват, че тютюневият дим от наргиле води до образуването на кръвни съсиреци за около 11 секунда, което е много по-бързо от средното време за съсирване (5 минути). Друг страничен ефект, който се наблюдава, е отклонение, свързано с начина, по който циркулира кръвта.
„Нашите открития предоставят нови доказателства, че пушенето на наргиле е също толкова нездравословно, ако не и повече, от традиционните цигари.“, казва Хасан.
Наргилето е вредна мода
През наргилето поемате четири до пет пъти повече въглероден окис, отколкото с цигарите.
В Арабския свят пушенето на наргиле е изключително популярно. То е форма на социален контакт. Сладкият аромат упоява сетивата, а ритуалът на приготвянето му е част от удоволствието. Наргилето най-често се пуши между 10 минути и половин час, но има и заклети фенове, които не пускат шарения маркуч повече от два часа. Известно още като водна лула, наргилето представлява тръба, в единия край на която е поставен тютюн, недиректно нагрят на огън, а тръбата води до стъклен съд с вода, в който се филтрира димът и после се вдишва от един или няколко маркуча.
Наргилето става все по-модно и у нас. В много елитни заведения има специални кътове с миндери и възглавници, на които посетителите могат да се разположат, докато пушат. Предлагат се своеобразни видове, в зависимост от вида тютюн. Едни от най-предпочитаните са плодовите: ябълка, череша, пъпеш. От заведението слагат малко въгленче на наргилето, което посетителят върти при необходимост със специални щипки. Така въгленът гори продължително и равномерно, но не прекалено силно, защото така нагретият тютюн се пече, изпарява, но не гори активно и не тлее. Интересно е приспособлението, наречено мундщук. Това е пластмасов накрайник /като малка фунийка/, който се използва, ако наргилето се пуши от повече хора. Мундщукът се поставя на маркуча, като ви дойде редът да пушите, и го махате, като предавате маркуча нататък. Това се прави от хигиенна гледна точка, но доста често хората не сменят накрайника и по този начин застрашават здравето си с туберкулоза, херпес, грип и др.
Лошата хигиена често е неизбежна в заведенията. Смяната на мундщука се смята за излишен разход. Ако не си носите свой, заплашени сте от всички възможни вируси.
Това обаче далеч не е единственият риск, който грози пушачите на водната лула. Да не забравяме, че това все пак е пушене. Все още са валидни резултатите от британско проучване, според което пушенето на наргиле е вредно, колкото пушенето на цигари. Въпреки че в ароматизирания тютюн за наргиле няма катран, пушачите на наргиле поемат четири до пет пъти повече въглероден окис, отколкото с цигарите. Високите нива на въглеродния окис в кръвта могат да причинят мозъчни увреждания и изпадане в безсъзнание. Така категорично се развенчава митът, че наргилето не е вредно. Всички тестове, направени от Центъра за изследвания за контрол над тютюна, показват тъкмо обратното. Пушенето на наргиле не е алтернатива на цигарения дим при бременност, защото причинява също толкова увреждания на плода. Освен това специалисти твърдят, че една вечер в компанията на сладкия дим от наргилето е еквивалентна на поглъщането на дим от 30-40 изпушени цигари.
Няма катран, но имате 4-5 пъти по-висок прием на въглероден окис.
Ако искаме да изберем екзотиката за сметка на собственото си здраве, да увреждаме организма си заради мимолетно усещане, то спокойно можем да пушим наргиле. Но въпреки че няма масови рекламни кампании за борба с наргилетата и за превенция от опасния им дим, не бива да забравяме риска за здравето, който те носят.
medicalxpress.com, medicalnewstoday.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ СУРОВ ВИТАМИН С капсули * 60
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ТЮТЮНОПУШЕНЕ 50 мл
БРОНХОБИОКЛИР сироп за пушачи 200 мл
ГОТОВА КОМБИНАЦИЯ ПРИ ОТКАЗ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО 20 мл LES FLEURS DE BACH
АЛКОТОКС капки 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Клонидин
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Лечение на никотинова зависимост
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Има ли тютюнопушенето и полезни ефекти?
- Тютюнопушене и кърмене
- Психосоциални подходи за отказ от тютюнопушене
- Никотинът може да излекува колит?
Коментари към Учени откриха връзка между дима от наргиле и повишения риск от образуване на кръвни съсиреци