Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Учени препоръчват нови критерии за диагностициране на саркопения

Учени препоръчват нови критерии за диагностициране на саркопения

от 18 юли 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Учени препоръчват нови критерии за диагностициране на саркопения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Проучване на изследователи от Федералния университет на Сао Карлос в Сао Пауло, Бразилия, в сътрудничество с учени от Лондонския университетски колеж, Обединеното кралство, заключава, че протоколът за диагностика на саркопения трябва да бъде променен. Според учените новите критерии, предложени в статията към проучването, биха били по-добри предиктори на риска от смърт при по-възрастните хора, позволявайки на здравните специалисти да диагностицират състоянието на по-ранен етап.

Саркопенията – клиничен синдром, характеризиращ се с прогресивен спад в масата, силата и функцията на скелетната мускулатура – често се счита за част от процеса на стареене. Ранната диагностика включва измерване на силата на захвата с помощта на динамометър.

>>> Мускулна слабост

Проучването

За целите на проучването, публикувано в Age and Ageing, учените сравняват граничните стойности, предложени в предишни проучвания. Анализът се основава на данни от английското дългосрочно изследване на стареенето, включващо над 6000 мъже и жени на възраст 60 и повече години, чието здраве е проследявано в продължение на 14 години.

Като еталон, изследователите използват диагностичните дефиниции, издадени през 2010 г. и ревизирани през 2019 г. от Европейската работна група по саркопения при възрастни хора. Според тях референтната стойност за силата на захвата е 27 кг за мъжете и 16 кг за жените. Изследователите обаче препоръчват тези стойности да се увеличат съответно на 36 и 23 кг.

„Открихме, че по-ниските стойности не са приемливи като предиктори на риска от смърт. Целта на новите референтни стойности е да се открие състоянието възможно най-рано, тъй като интервенциите, като промени в диетата и упражнения за устойчивост, не са ефективни в напреднала фаза. Поради тази причина е важно нашето предложение да бъде прието от научната общност и да се превърне в нов протокол за диагностициране на саркопения.“, коментира Тиаго да Силва Александре, професор по геронтология във Федералния университет на Сао Карлос.

По-ниската референтна стойност, препоръчана през 2019 г., винаги е поставяна под въпрос от академичната общност. Други проучвания показват, че има проблеми с подхода за диагностициране на саркопения, но учените, провели настоящото изследване, са първите, които представят нови критерии, сравнявайки ги с тези, които се прилагат в момента.

С помощта на това сравнение изследователите успяват да разберат защо критериите от 2019 г. не са ефективни. „Освен че не успява да предвиди риска от смърт, методът, по който се диагностицира саркопения, подценява разпространението на състоянието. Ние показахме, че когато референтните стойности са по-ниски, скоростта на походката е по-добър показател за оценка на риска от смърт. Този критерий обаче обхваща само случаи на напреднала саркопения, при която лечението може вече да не е възможно.“, коментира Мария Клаудия Бернардес Спексото.

Ролята на мускулите

Мускули

Загубата на мускулна маса, сила и функция има по-широки последици от проблемите с придвижването, липсата на автономност и риска от падане при възрастните хора. „Мускулите са свързани с много повече функции, отколкото движението. Те участват в имунните и ендокринните процеси. Например те помагат за контролирането на определени инфекции чрез имунната система. Мускулите също помагат за регулирането на кръвната захар.“, казва Тиаго да Силва Александре.

Следователно състоянието на мускулите трябва да се наблюдава. „Скелетната мускулатура участва в няколко други системи в човешкия организъм. Възрастните хора със запазена мускулна маса несъмнено имат по-добра старост.“

Риск от смърт при саркопения

Според резултатите от настоящото проучване рискът от смърт при възрастни хора с „вероятна саркопения“, дефинирана като намалена мускулна сила с нормална мускулна маса, е с 30% по-висок, отколкото при тези без състоянието. Рискът от смърт е с 48% по-висок за хората със саркопения и със 78% за тези с тежка форма*.

Важно е да се отбележи, че по време на проучването са взети предвид фактори като пол, възраст, доход на домакинството, семейно положение, образование, тютюнопушене, прием на алкохол, физическа активност, артериална хипертония, диабет, рак, белодробни заболявания, сърдечни болести, инсулт, симптоми на депресия, затлъстяване.

Според Александре трудността при прогнозирането на риска от смърт и по-ниските референтни стойности се дължи на периода на наблюдение в проучванията. Докато предишните проучвания проследяват възрастните най-много шест години, периодът на проследяване в настоящото изследване е 14 години.

„Проучванията, предлагащи по-ниски референтни стойности, или не оценяват риска от смърт, или използват данни за много кратки периоди на наблюдение, така че резултатите са изкривени.“, казва Александре.

Загубата на мускулна маса, сила и функция не се случва за една нощ, а постепенно в продължение на години. „Естествената история на саркопенията е, че се случва бавно – ден след ден.“, казва Александре.

Разпространението на саркопенията е подценено

Саркопения

Въздействието на новите критерии, предложени от екипа на настоящото проучване, е значително. Наред с други неща, това ще повлияе на статистиката за разпространението на саркопенията. „По-високите референтни стойности означават по-голямо разпространение и повече превантивни прегледи.“, коментира Александре.

Разликите в насоките на Европейската работна група по саркопения при възрастни хора, определени през 2010 и 2019 г., водят до несъответствия в разпространението, което варира от 11% до 27,7%, когато се използват първите, и от 4,6% до 13,6%, когато се прилагат вторите.

Изследователите изчисляват по-високи стойности на разпространение на базата на референтни стойности от 36 кг за мъжете и 23 кг за жените: 33,9% с предсаркопения, 6,2% с потвърдена саркопения и 8,6% с тежка форма. „Това са високи нива на разпространение на състояние, което може да се управлява, така че да се подобри качеството на живот на възрастните хора и да се избегне преждевременна смърт, ако се диагностицира и лекува навреме.“, казва Александре. „Сега планираме ново проучване, базирано на тези стойности, за да оценим разпространението на саркопения при бразилците над 60 години.

* Tiago da Silva Alexandre et al. European Working Group on Sarcopenia in Older People 2010 (EWGSOP1) and 2019 (EWGSOP2) criteria or slowness: which is the best predictor of mortality risk in older adults?. Age and Ageing. 23 July 2022.

Източник:

Study proposes new parameters for diagnosis of sarcopenia: https://medicalxpress.com/news/2022-10-parameters-diagnosis-sarcopenia

Още по темата:
  • Тренировката на едната ръка е по-ефективна и носи повече ползи Тренировката на едната ръка е по-ефективна и носи повече ползи
  • Съсредоточаването на младите мъже в трупането на мускули е симптом за проблем Съсредоточаването на младите мъже в трупането на мускули е симптом за проблем
  • Загубата на мускулна маса при по-възрастните е свързана с по-малкото нервни сигнали Загубата на мускулна маса при по-възрастните е свързана с по-малкото нервни сигнали
  • Изграждането на мускулна маса е ключът към по-дълъг живот Изграждането на мускулна маса е ключът към по-дълъг живот
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАТУРАЛИКО ИНОЗИН капсули * 60
32.00лв.

НАТУРАЛИКО ИНОЗИН капсули * 60

АМИКС BCAA ЕЛИТ РЕЙТ капсули * 120
32.00лв.

АМИКС BCAA ЕЛИТ РЕЙТ капсули * 120

АМИКС CGT-3 капсули * 200
31.00лв.

АМИКС CGT-3 капсули * 200

АМИКС BCAA 4:1:1 таблетки * 300
62.00лв.

АМИКС BCAA 4:1:1 таблетки * 300

АМИКС ХИДРО БИЙФ 1 кг
82.00лв.

АМИКС ХИДРО БИЙФ 1 кг

АМИКС ТРИБУ ЛИН капсули 750 мг * 220
43.00лв.

АМИКС ТРИБУ ЛИН капсули 750 мг * 220

Коментари към Учени препоръчват нови критерии за диагностициране на саркопения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Учени препоръчват нови критерии за диагностициране на саркопения
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:33
    Коментирайте "Учени препоръчват нови критерии за диагностициране на саркопения"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Изграждането на мускулна маса е ключът към по-дълъг живот
  • Върховна двуразова тренировъчна програма за подобряване композицията на тялото
  • Програма за натрупване на 5 килограма мускулна маса за 1 месец
  • Тренировъчна програма за повишаване на мускулните размери и обем
  • 10 тренировки за напреднали за големи гърди
  • Примерно меню и хранителни комбинации за увеличаване на мускулната маса при жени
  • Спринтът като начин за натрупване на мускулна маса
  • Упражнения за рамо и мускули, които всеки начинаещ трябва да знае (инфографика)
  • Фитнес програма + съвети за натурално трениращи
  • Какво представляват стероидите?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Театрална школа търси нови попълнения за състава си

преди 2545 дни, 9 часа и 24 мин.

Харесва ли ви да се запознавате с нови хора?

преди 3041 дни, 13 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 38 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 5 часа и 50 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 5 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival