Хиперактивност и агресивност при децата заради Бисфенол А в опаковките
Широкоизползван химикал, който влиза в състава на голяма гама продукти, като се започне от шишета за бебета, та се стигне до кутии за компакт дискове може да причини на момиченцата до 3-годишна възраст проблеми с поведението. Става въпрос за хиперактивност и агресивност.
Проблемите започват, ако веществото е с високи стойности още в телата на майките им преди да родят. Тези обезпокоителни резултати излязоха в публикувано наскоро изследване на американски учени, обяснено във вестник „Daily Mail".
Опитите показват, че децата, подложени на високи нива на химикала Бисфенол А, са предразположени да страдат от проблеми с поведението си. Това химично съединение се използва за подсилване на пластмасови бутилки и кутии. Също така намира широко приложение за направата на ножове и вилици за еднократна употреба.
Изследването на американските учени показва, че Бисфенол А се намесва негативно в цялостното действие на хормоните в организма. Някои смятат, че дори малки дози от веществото влияят на общото поведение на децата, на телесните функции и дори на бъдещата способност за създаване на поколение.
Бисфенол А бе подозиран отдавна в подобни „престъпления". От няколко години се води активна кампания в цяла Европа за забраната на този химикал.
Новото проучване е проведено от Отдела по здравни изследвания на Харвардския университет. При него учените са сравнили нивата на химикала в телата на 244 бременни жени. Това е станало чрез взимане на проби от урина. После учените са изследвали новородените деца. Когато те достигали годинка, е изследвано съдържанието на Бисфенол А в организма им. На 3-годишна възраст са следени техните навици и начини на поведение. И резултатите са били много обезпокоителни - щерките на майки с високи нива на химикала стават хиперактивни, агресивни и силно раздразнителни. Такива деца са показали и малка способност да се контролират в екстремни ситуации.
Ръководителят на проекта на Харвардския университет Джо Браун казва: „Нито едно от децата не е имало ненормално поведение. Просто тези изложени на по-високи нива на Бисфенол А показват повече проблеми в поведението си в сравнение с останалите."
Що за отрова е това?
Използването на Бисфенол А (BPA) започва още през 30-те години на миналия век. Световната атака срещу това органично съединение започна през 2008 година, след публикуването на няколко правителствени доклада за вредата от него. Някои големи вериги магазини се принудиха да премахнат продуктите, съдържащи веществото от рафтовете си. През септември миналата година Канада стана първата страна в света, която обяви BPA за токсичен материал. В страната на кленовете и в Европейския съюз е забранено той да се използва в направата на бебешки шишета.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- д-р Тони Цветанов Григоров
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
Коментари към Хиперактивност и агресивност при децата заради Бисфенол А в опаковките