Умерено количество кафе през бременността не води до хиперактивност при децата
Акценти
|
Учени провеждат изследване върху хиляди бременни жени в продължение на две десетилетия и установяват, че между приема на кофеин и мозъчното развитие на децата няма връзка.
Според някои стари проучвания децата, чиито майки по време на бременността са консумирали кафе в по-големи количества, могат да проявят симптоми на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност като например нарушения в говора, двигателните способности и концентрацията, хиперактивност и импулсивност.
Дали обаче кафето е причината? Норвежки учени провеждат надлъжно изследване и коригират получените резултати от него спрямо фактори като начин на живот, генетична предразположеност и доходи. Заключението им гласи, че кафето не пречи на неврологичното развитие на бебето.
С други думи, любимото ви лате няма да навреди на здравето на детето ви.
Затруднен метаболизъм на кофеина през бременността
Досега няма проучване, което е успяло да докаже директна връзка между приема на кофеин и нарушенията в мозъчното развитие на детето.
Биологичните промени по време на бременността затрудняват метаболизма на кофеина, което означава, че организмът се нуждае от повече време, за да се пречисти от неговите молекули и метаболити.
Освен това според някои изследвания кофеинът и вторичните му продукти могат да преминат през плацентата и да попаднат в кръвта на плода, което е опасно за неговото развитие, защото няма нужните ензими, за да се пречисти от тях.
Фактори, които влияят на неврологичното развитие на детето
Все пак е трудно да се докаже, че кафето причинява директно увреждания на детския мозък. Не бива да се подценява и фактът, че бременните жени, които пият редовно кафе, се различават от онези, които го избягват, и по много други начини. Именно тези различия може да влияят негативно на развитието на бебето, а не приемът на кофеин. Някои от тях например консумират алкохол или пушат през бременността, а други са с ниски доходи или образование. Специалистите допълват, че много от хората, които пият кафе, са предразположени към консумация на повече алкохол или пушат повече цигари.
Норвежкият екип има за цел да провери дали кафето може да доведе до неврологични увреждания, след корекция спрямо други фактори.
» Кафе по време на бременност – безопасно или противопоказно
Етапи на проучването върху връзката между консумацията на кафе и мозъчното развитие на детето
Известно е, че количеството кафе, което човек изпива всеки ден, зависи и от неговите гени. Настоящото изследване използва генетичен метод за сравнение на развитието на деца, чиито майки са или не са носители на въпросните гени. В него участват 58 694 жени (заедно с децата си), които са били бременни в периода 1999 г. – 2008 г.
Те информират учените за количеството кафе, което са изпивали преди и по време на бременността, и попълват въпросник, свързан с неврологичното развитие на детето им между 6-месечна и 8-годишна възраст. Въпросите в него са свързани със затруднения при концентрация, комуникативни проблеми, поведенческа гъвкавост, умение за регулиране на активността и импулсите, двигателни и говорни нарушения.
В последния етап от своето проучване екипът взема генетични проби от майките и децата.
Честата консумация на кафе не увеличава риска от неврологични увреждания на детето
След като коригират получените данни с фактори като тютюнопушене, консумация на алкохол, образование и доходи, учените стигат до заключението, че между честата консумация на кафе и неврологичното развитие на детето няма тясна причинно-следствена връзка*.
Според норвежките специалисти причината за разминаването с резултатите от по-стари проучвания може би е коригирането спрямо други фактори и вземането под внимание на генетичната предразположеност към неврологични увреждания.
Ограничения на изследването
Едно от ограниченията е, че екипът съсредоточава вниманието си единствено върху сериозните негативни последици от консумацията на кафе по време на бременност.
Също така, учените разглеждат само неврологичното развитие на детето, макар че консумацията на кафе би могла да се отразява и на други аспекти от здравето му.
В заключение те подкрепят последните клинични препоръки, които гласят, че слабата до умерена консумация на кафе през бременността не крие рискове за майката и нейното бебе. Според тях здрава бременна жена, без противопоказания, може да си позволява до 200mg кофеин дневно, което се равнява на едно еспресо или две инстантни кафета. Ако сте бременна и имате колебания, е най-разумно да се консултирате с вашия лекар.
* D’Urso S, Wootton RE, Ask H, et al. Mendelian randomization analysis of maternal coffee consumption during pregnancy on offspring neurodevelopmental difficulties in the Norwegian Mother, Father and Child Cohort Study (MoBa). Psychological Medicine. 2024.
Moderate coffee consumption during pregnancy unlikely to cause ADHD in children: https://www.psypost.org/moderate-coffee-consumption-during-pregnancy-unlikely-to-cause-adhd-in-children/
- По-малките братя и сестри на деца с аутизъм или хиперактивност също са застрашени да развият едно от състоянията
- Увреждане на мозъка след травма може да доведе до дефицит на вниманието и хиперактивност при децата
- Може ли болното вътрешно ухо да причини хиперактивност?
- Хиперактивност и агресивност при децата заради Бисфенол А в опаковките
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОРДИЦЕПС КАФЕ 3 В 1 сашета * 20 DXN
ФИТНЕС КАФЕ АНТИОКСИДАНТ мляно 250 гр.
МАТИСЪН КЕТО ЛАТЕ С МСТ И КАФЕ 200 г MT4133
ФЪНКИ ЛАБ САПУН КАПУЧИНО 110 г
СЛАДКА ЦИКОРИЯ прах 100 г ЗДРАВНИЦА
СУОНСЪН ВЕГАН ИЗГРАЖДАЩ КОЛАГЕН капсули * 60 SW1840
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Лечение на хемороиди при бременност
- Билки по време на бременност
Коментари към Умерено количество кафе през бременността не води до хиперактивност при децата