Кафе по време на бременност – безопасно или противопоказно

В днешния свят кафето е станало толкова обичайна напитка, колкото и водата, предизвиквайки непрекъснати дебати относно неговите плюсове и минуси. Независимо от множеството доказателства, разкриващи редица ползи, експертите нямат еднозначно мнение относно приема на кофеин по време на бременност. Това неминуемо поражда множество въпроси. Могат ли бременните жени да пият кафе? Какво количество кофеин е безопасно? Какви рискове крие прекомерния прием на кофеин през бременността?
- Могат ли бременните жени да пият кафе?
- Какво количество кофеин е безопасно по време на бременност?
- Потенциални рискове и ефекти от прекомерния прием на кофеин по време на бременност
- Начини за намаляване на кофеина през бременността
Могат ли бременните жени да пият кафе?
Краткият отговор е, че бременните жени могат да пият кафе. Въпреки това е важно да се следи внимателно приема на кофеин, тъй като може да повлияе на бременността и плода по начини, които все още не са напълно ясни на научната общност.
Американският колеж по акушерство и гинекология съветва бременните жени да ограничат приема на кофеин до по-малко от 200 милиграма на ден, което се равнява на една чаша кафе.
Какво количество кофеин е безопасно по време на бременност?
Въпреки че официалната препоръка е 200 мг или по-малко на ден, някои експерти смятат, че дори умереното количество кофеин по време на бременност крие рискове за здравето както на майката, така и на плода.
>>> Усложненията при бременност са по-чести сред сурогатните майки
Предишни проучвания свързват високата консумация на кофеин (над 200 милиграма на ден) с повишен риск от вътрематочно забавяне на растежа (ограничаване на нормалния растеж на ембриона в утробата, водещо до спиране на развитието и смърт). Изследователи от Националните институти по здравеопазване обаче наскоро установяват, че жените, които консумират по-малко от 200 мг кофеин на ден по време на бременност (само половин чаша кафе), раждат бебета с по-ниско тегло от тези, които избягват ободряващата напитка.
Учените отбелязват, че наблюдаваните ефекти най-вероятно се дължат на факта, че кофеинът причинява свиване на кръвоносните съдове в матката и плацентата, което може да намали кръвоснабдяването на плода и да забави растежа. Те също така споделят, че кофеинът потенциално може да доведе до хормонален дисбаланс, излагайки бебето на риск от бързо наддаване на тегло след раждането, както и от затлъстяване, сърдечни заболявания и диабет на по-късен етап от живота.
Въпреки това други проучвания не откриват връзка между умерената консумация на кофеин по време на бременност и проблеми като ниско тегло при раждане, вътрематочно забавяне на растежа, спонтанен аборт или преждевременно раждане. Поради това повечето гинеколози не отричат или забраняват умерената консумация на кафе по време на бременност.
И все пак добра идея е по време на бременност кофеинът да бъде ограничен в рамките на препоръчителните 200 милиграма на ден.
Потенциални рискове и ефекти от прекомерния прием на кофеин по време на бременност
Редица проучвания откриват връзки между кофеина и множество усложнения, свързани с бременността, което повдига въпроси относно последствията от прекомерната консумация на веществото. Ето някои рискове, свързани с приема на кофеин по време на бременност:
- Повишаване на кръвното налягане и сърдечната честота – Кофеинът влияе на сърцето, като повишава както пулса, така и кръвното налягане. Този ефект, съчетан с влиянието на веществото върху ензимите, които засилват сърдечните контракции, може да представлява риск както за плода, така и за майката.
- Лошо храносмилане – Кофеинът може да допринесе за лошо храносмилане и киселини (гастроезофагеално рефлуксно разстройство) по време на бременност, което е възможно да доведе до влошаване на съществуващия вече дискомфорт.
- Чувство на нервност – Много бременни жени съобщават, че се чувстват нервни или тревожни след консумация на кофеин, което пък крие риск от преждевременно раждане.
- Проблеми със съня – Стимулиращите ефекти на кофеина могат да попречат на съня, който е жизненоважен както за благосъстоянието на майката, така и за развитието на плода.
- Спонтанен аборт – Наличните доказателства свързват кофеина с повишен риск от спонтанен аборт, особено през първия триместър от бременността.
- Преждевременно раждане – Въпреки че проучванията не установяват окончателна връзка между високия прием на кофеин и преждевременното раждане, препоръчително е консумацията на веществото да се ограничи до 200 мг на ден.
- Ниско тегло при раждане – Високият прием на кофеин, особено през третия триместър, се свързва с ниско тегло при раждане.
>>> Умерено количество кафе през бременността не води до хиперактивност при децата
Начини за намаляване на кофеина през бременността
Въпреки че има основателни причини приемът на кофеин през бременността да бъде намален, това невинаги е лесно. Желанието за сутрешна чаша горещо кафе може да се изпари през първия триместър, когато се появява сутрешното гадене, само за да се завърне с пълна сила по-късно през бременността. Независимо от жаждата за кафе, има няколко начина, чрез които може да бъде ограничен кофеинът:
- Постепенно намаляване на количеството – За отдадените любители на кафето, чая или енергийните напитки, ограничаването на кофеина не е лесна задача. За да бъдат предотвратени симптомите, свързани с отказването на кафето, които могат да включват главоболие, раздразнителност и летаргия, е препоръчително постепенно да се намалява количеството.
- Консумация на смеси с по-малко кофеин – Смесването на безкофеиново с обикновено кафе е добър вариант. Друг начин за намаляване на кофеина е използването на повече мляко и по-малко кафе.
- Преминаване към безкофеиново кафе – Въпреки че безкофеиновите напитки е възможно да съдържат малко количество кофеин, те са отличен вариант за ограничаване на веществото по време на бременност.
- Консумация на билкови чайове – Въпреки че билковите чайове не съдържат кофеин, консултацията със специалист преди консумация е препоръчителна. Чаша чай от мента или джинджифил е отличен избор, но някои билкови чайове са противопоказни по време на бременност.
- Caffeine during pregnancy: https://www.babycenter.com/pregnancy/diet-and-fitness/caffeine-during-pregnancy_3955
- Caffeine During Pregnancy: How Much Is Safe?: https://www.healthline.com/nutrition/caffeine-during-pregnancy
- How Much Caffeine is Safe During Pregnancy?: https://www.pantai.com.my/health-pulse/how-much-caffeine-is-safe-during-pregnancy
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОД НЕБЕТО НА ТОСКАНА - ФРАНСИС МЕЙС - ХЕРМЕС
КИНЕТИКС ЛОСИОН ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО ПАЧУЛИ И ВЕТИВЕР 250 мл
ЛИНГЖИ ЧЕРНО КАФЕ сашета * 20 DXN
КАФЕ ЗА ОТСЛАБВАНЕ 2 в 1 * 10 БИГ - АКТИВ
ФЪНКИ ЛАБ САПУН КАПУЧИНО 110 г
ИВЪНСУИС РЕГЕНЕРИРАЩ КОМПЛЕКС ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 50 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- Епизиотомия
- Антибиотици по време на бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Упражнения за тазово дъно (упражнения на Кегел)
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Прееклампсия - превенция с натурални средства
- Фрапе със сладолед и шоколад
- КП № 97 ЛЕЧЕНИЕ НА СИФИЛИС ПРИ БРЕМЕННИ ЖЕНИ И ПРИ МАЛИГНЕНИ ФОРМИ (НА ВТОРИЧЕН И ТРЕТИЧЕН СИФИЛИС) С КРИСТАЛЕН ПЕНИЦИЛИН
Коментари към Кафе по време на бременност – безопасно или противопоказно