ХОББ убива по 250 души на всеки час
Очаква се до 2020 г. тя да излезе на трето място измежду най-честите причини за смърт след сърдечните заболявания и инсулта.
У нас болните са над половин милион. А всяка година нови около 4000 души чуват страшната диагноза.
Въпреки нарастващия процент на засегнатите мъже и жени ХОББ много често остава неразпозната и нелекувана, предупреди Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма.
Подценяването на първите симптоми - кашлица, храчки, задух, бързо настъпваща при физическо усилие умора, отлага лечението за късната фаза, в която медицината почти не може да помогне. С времето дишането прогресивно се затруднява. Но много от болните си дават сметка за сериозността на проблема чак в необратимата фаза, когато лек няма. Терапията е насочена към забавяне на увреждането на дихателните пътища и облекчаване на симптомите.
Болестта е по-разпространена сред силния пол, но прогнозите на лекарите са, че заради големия брой пушачки от последните 2-3 десетилетия ще се вдигне и процентът на жени с ХОББ.
Други рискове, които провокират белодробното заболяване, са излагането на вредни емисии и прахови частици в замърсения въздух на градската среда или химически производства.
ХОББ се използва често като термин, описващ заболяванията хроничен бронхит (възпаление и стесняване на дихателните пътища) и емфизем (отслабване на структурата на белия дроб) или комбинацията от двете, обясни Хаджиангелова.
Трима от 4-ма пациенти не могат да извършват дори елементарни всекидневни дейности като изкачване на стълби например, защото не им стига въздух. Увредените дробове едва успяват да снабдяват организма с кислород и в пасивно състояние. Умората и задухът не само ограничават физическата активност, но пречат на болните да общуват нормално и ги обричат на пленничество в дома им особено в сезона на мъглите.
Модерното схващане на медицината е, че не всички пушачи развиват болестта заради генетични фактори.
В съчетание с тютюнопушенето, наследствен дефицит на един протеин улеснява увреждането на белите дробове. Затова е важно да се разяснява ползата от живот без цигари, подчертават лекарите.
Обикновено болестта започва във възрастта около 45 години и прогресивно влошава качеството на живот. В различните европейски страни засегнатите са между 4 и 10% от възрастното население. Според Световната здравна организация ХОББ е причина за смърт при 4,1% от мъжете и 2,4% от жените.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХЕЛАТОТЕРАПИЯТА И ВАШЕТО ЗДРАВЕ - д-р Майкъл Дженсън
МЕТАБОЛИТНИЯТ ПЛАН - ЛИН ДЖЕНЕТ РЕСИТАС - ХЕРМЕС
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЗДРАВЕТО НА СЪРЦЕТО - Д-Р БУН ЛИМ - ХЕРМЕС
ДИАБЕТНА РЕТИНОПАТИЯ - ДАНИЕЛА МИТОВА
МИСИЯ "МАЙКА" - ВЕЧНИТЕ ВЪПРОСИ ЗА БРЕМЕННОСТТА - ИЛИЯН НАЙДЕНОВ
СЕБА МЕД БЕБЕ БАЛСАМ ЗА УСТНИ 4.8 гр
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Какво означава усилен белодробен рисунък?
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение с кислород
- И билките имат странични ефекти
- Методи за лечение на анорексия
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Лечение с теофилин
Коментари към ХОББ убива по 250 души на всеки час