Хората, консумиращи повече млечни мазнини, са с по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания
Хората, консумиращи повече млечни мазнини, са с по-малък риск от развитие на сърдечносъдови заболявания (ССЗ) в сравнение с тези с нисък прием, според проучване, проследяващо най-големите консуматори на млечни продукти в света. Изследването е публикувано в списанието „PLOS Medicine“.
Висок прием на млечни мазнини = нисък риск от сърдечни заболявания
Международен екип от учени изчислява приема на млечни мазнини на 4150 души на 60-годишна възраст от Швеция – една от страните с най-високи нива на производство и консумация на млечни продукти в света. За целта изследователите измерват нивата на определена киселина, която се среща най-често в храните, произведени от мляко или от негови съставки.
Участниците в проучването са проследени за период от 16 години, което позволява на учените да изчислят честотата на инфаркт, инсулт и други сериозни кръвоносни състояния.
След статистически корекции за други известни рискови фактори, включително възраст, доход, начин на живот, хранителни навици и други болести, изследователите установяват, че хората с високи нива на мастни киселини – показател за висок прием на млечни мазнини – са с по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания*. Учените констатират също, че консумацията на храните от мляко понижава риска от смърт.
Тези открития са потвърдени и при други етнически групи, след като екипът комбинира резултатите от настоящото проучване с тези на 17 други изследвания, включващи общо около 43 000 души от САЩ, Дания и Великобритания.
„Въпреки че констатациите могат да бъдат частично повлияни от фактори, различни от млечните мазнини, нашето проучване не открива никаква вреда от консумацията на храни, произведени от мляко.“, казва Мати Марклунд, старши изследовател в Института за глобално здраве „Джордж“ в Сидни, Австралия. „Открихме, че хората с най-високите нива всъщност са с най-нисък риск от сърдечносъдови заболявания. Тези взаимоотношения са изключително интересни, но се нуждаем от допълнителни проучвания, за да разберем по-добре ефектите върху здравето от млечните мазнини и продукти.“, допълва той.
Според водещия автор на проучването Кати Триу, изследовател от Института „Джордж“, от известно време консумацията на някои млечни храни, особено ферментирали продукти, се свързва с ползи за сърцето.
Млечните продукти са богати на хранителни вещества
Нарастващите доказателства сочат, че въздействието на млечните продукти върху здравето може да зависи повече от вида (сирене, кисело мляко, масло), отколкото от съдържанието на мазнини, което поражда съмнения дали избягването им е от полза за здравето на сърцето.
„Нашето проучване показва, че намаляването на млечните мазнини или избягването на продуктите от мляко може да не е най-добрият избор за сърдечносъдовата система.“, коментира Трие.
Според изследователите е важно да се знае, че независимо от факта, че млечните продукти са богати на наситени мазнини, те съдържат също и много други хранителни вещества, които могат да бъдат част от здравословната диета. Въпреки това други мазнини като тези, които се съдържат в морските дарове, ядките и тропическите растителни масла могат да имат по-големи ползи за здравето от млечните мазнини.
Брайън Пауър, преподавател в Катедрата по здравеопазване и хранителни науки в Ирландския технологичен институт „Слайго“, коментира, че изследването насърчава научната общност да преосмисли това, което се знае за храната и болестите. „Не е необходимо да се избягват млечните продукти.“, заявява Пауър.
Данните предполагат корелация, а не причинно-следствена връзка
Алис Лихтенщайн, старши учен в Университета „Тъфтс“ в Бостън, САЩ, казва пред CNN, че е силно загрижена относно възможността резултатите да бъдат интерпретирани по друг начин, а именно, че всички пълномаслени млечни продукти са способни да понижат риска от сърдечносъдови заболявания. По думите й основната част от данните не подкрепят консумацията на пълномаслени млечни продукти за намаляване на вероятността от развитие на ССЗ.
Въпреки това данните от настоящото проучване показват, че хората с висок прием на продукти от мляко имат също значително по-нисък ИТМ (индекс телесна маса), по-високо ниво на образование и понижен риск от диабет тип 2. Също така те консумират повече зеленчуци, плодове и риба и по-малко преработено месо, което е също е предпоставка за по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания.
Докладваните данни са за асоциации, но те не могат да установят причинно-следствена връзка.
*Trieu Kathy et al. Biomarkers of dairy fat intake, incident cardiovascular disease, and all-cause mortality: A cohort study, systematic review, and meta-analysis. PLOS Medicine. 21 Sep 2021.
People who eat more dairy fat have lower risk of heart disease, study suggests: https://edition.cnn.com/2021/09/22/health/dairy-cardiovascular-disease
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕУДЕРМОЛ 5 ЕМУЛСИЯ ЗА ТЯЛО ЗА СУХА КОЖА 200 мл
АКНЕ АУТ ОКСИ УОШ ИЗМИВАЩ ГЕЛ 200 мл
БИОТУРМ ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА МЪЖЕ 250 мл
ХРИСТИНА БАЛСАМ ЗА ЗДРАВА КОСА СЪС ЗДРАВЕЦ 200 мл
ВИТАМОЛКЕ НАТУРАЛ МЛЕЧНА КИСЕЛИНА 500 мл
НовАГИВА ИНТИМНА ЕМУЛСИЯ 250 мл 3950
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ацидофилно мляко - ползи и вреди
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- Опасна ли е комбинацията между риба и мляко – традиционни вярвания и научни факти
- Ползи и вреди на прясното краве мляко
- Мляко от тиквени семки – хранителен състав и ползи за здравето
- Вредна ли е лактозата?
- E270 Млечна киселина
- Кобилешко мляко – хранителен състав и ползи за здравето
- Диета с избягване на млечни продукти
Коментари към Хората, консумиращи повече млечни мазнини, са с по-нисък риск от сърдечносъдови заболявания