Храната, която консумираме, влияе върху тежестта на симптомите на COVID-19
Връзката между свързаните с храненето заболявания и COVID-19 вече е широко приета сред учените въз основа на научни доказателства. В тази връзка Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на САЩ определя затлъстяването като силен рисков фактор за тежко протичане на COVID-19. Въпреки това учените се опитват да разберат защо симптомите на вирусната инфекция при някои хора са по-леки, а при други по-тежки.
Ваксинацията срещу COVID-19 е от съществено значение. Доказано е, че ваксините са безопасни и ефективни и трябва да бъдат популяризирани като първа линия на защита. Въпреки това според изследователите влиянието на диетата върху протичането на COVID-19 трябва да бъде внимателно проучено.
Връзка между диетата и вирусните инфекции
Диетата е важна за здравето и може да бъде защитен или рисков фактор за развитието на хронични заболявания като диабет тип 2, хипертония, ендокринни и бъбречни заболявания. Хранителният режим също играе важна роля в патогенеза на инфекциозни респираторни заболявания, в т.ч. туберкулоза и вирусни инфекции (риновирус, грип и аденовирус). Сложно и многопластово взаимодействие между обичайния и временния прием на храна и здравословното състояние формира имунологичния статус, особено в отговор на вирусни инфекции.
Както енергийните ограничения, така и висококалоричните диети могат да нарушат имунния отговор на организма. Налични са и скорошни доклади, които предполагат, че специфични групи храни могат да променят тежестта на инфекцията със SARS-CoV-2. Освен това пандемията от COVID-19 доведе до съществени промени в хранителните навици на хората и качеството и наличността на храната в общността.
Хранителният статус е пряко свързан с възпалението и следователно с имунния отговор. Симптомите на COVID-19 са различни при отделните индивиди и причините, поради които се наблюдават такива разлики, остават неразбрани, но потенциално могат да включват диетата. Освен респираторни симптоми, стомашно-чревни прояви като гадене, повръщане, коремна болка и диария също са относително чести при инфекция със SARS-CoV-2. Въпреки това връзката между този набор от симптоми и тежестта на клиничните характеристики все още е неясна.
Поради тази причина проучване, ръководено от учени от „Centro Universitario de la Costa”, Мексико, изследва връзката между тежестта на симптомите на коронавирус и обичайният прием на храна при възрастни души.
Проучването
Изследването включва 236 пациенти със съмнения за COVID-19, като 103 от тях са били положителни за инфекция със SARS-CoV-2. Учените създават специален въпросник за обичайната честота на хранене, който има за цел да събере информация за хранителния прием на участниците три месеца преди тестването за коронавирус.
Резултатите от проучването показват, че позитивните за COVID-19 пациенти, които през последните 90 дни са консумирали високи количества бобови растения, зърнени храни и хляб, показват намалена обща тежест на симптомите*.
„Проучването показва важността на грижите по отношение на управлението на диетата по време на COVID-19. Значението на контрола върху консумираната храна за всяко заболяване е добре известно на научната общност. Така че не е изненадващо, че приемът на определени групи храни е от полза за амбулаторните пациенти.“, казва проф. Елихуд Салазар-Роблес.
„Това проучване е само началото и размерът на извадката е сравнително малък. Въпреки това, дори едно такова изследване показва колко важен може да бъде ефектът от диетата. Проучването не отнема основното внимание към ваксинацията. Като алтернатива, това показва, че контролът върху приеманите храни може да помогне на ваксините за смекчаване на тежестта на COVID-19. Резултатите от нашето изследване осигуряват база за изготвяне на диета за хора, които са били в близък контакт с пациенти с коронавирус.“, коментира д-р Клаудия Лерма.
Проучването е публикувано в списанието „BMJ Nutrition Prevention & Health”.
*Salazar-Robles Elihud et al. Association between severity of COVID-19 symptoms and habitual food intake in adult outpatients. BMJ Nutrition Prevention & Health. 2022.
Study Shows the Food You Eat Is Linked to COVID-19 Symptom Severity: https://scitechdaily.com/study-shows-the-food-you-eat-is-linked-to-covid-19-symptom-severity
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19
- Липсата на странични ефекти след ваксина не означава липса на имунитет
- Рискът от заразяване с коронавирус при някои хора постепенно нараства след втора доза „Pfizer-BioNTech“
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПТАМИЛ 1 ПРОНУТРА 800 г
НАКРАЙНИК ЗА СПАГЕТИ REGINETTE 12 мм APM0050 ЗА МАШИНА ЗА ПРЯСНА ПАСТА PM20000
ЗОЯ СУСАМОВ ТАХАН 200 гр.
ТУИСТШЕЙК КУПА ЗА ХРАНЕНЕ В ПАСТЕЛНО БЯЛО 6+ месеца 78157
ОРИЗОВО НИШЕСТЕ 100 г ЗДРАВНИЦА
ЗОЯ БИО ЦЕЙЛОНСКА КАНЕЛА на прах 60 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Методи за лечение на анорексия
- Регулация на слюноотделянето
- Секреция на стомашен сок
- 15 продукта, които едновременно подпомагат отслабването и засищат
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Консумирайте тези 8 храни при раздразнен стомах
- Разграждане и резорбция на белтъци, масти и въглехидрати
- 18 храни, които приличат и помагат на нашите органи
- Хранене през тръба
Коментари към Храната, която консумираме, влияе върху тежестта на симптомите на COVID-19