Ще спя, когато умра, или стереотипът, че истинският мъж няма нужда от много сън
Средностатистическият американец спи по-малко от 7 часа на денонощие, каквато е препоръката на Центъра за контрол на заболяванията. В резултат почти половината от тях се оплакват от негативни последици върху здравето и качеството им на живот. Проблемът засяга най-вече мъжете, които по-често се лишават от сън, за разлика от жените.
Битува предразсъдък, че да спим по-малко всъщност е нещо положително. Например, президентът Тръмп не пропуска да се похвали в медийното пространство, че спи по-малко от 4 часа на денонощие и редовно осмива своя политически опонент Джо Байдън, като го нарича „сънения Джо.“
Новото проучване, наречено "The Sleep-Deprived Masculinity Stereotype" е публикувано в списание „Journal of the Association for Consumer Research“. То разглежда стереотипа за мъжествеността, изграден на база количеството сън, причините, довели до изграждането му, и социалния ефект върху самия човек.
Авторите Натан Уорън и Трой Кембъл провеждат 12 експеримента, в които участват 2 564 американци. Целта им е да докажат, че стереотипът наистина съществува. При един от опитите участниците трябва да си представят мъж, който иска да си купи легло. Той трябва да отговори на въпроса на продавача: „Колко часа спите обикновено през нощта?“. Резултатите разкриват, че онези, които спят повече часове, са определяни като не толкова мъжествени, за разлика от останалите, които не получават достатъчно количество сън.
По време на друг експеримент доброволците трябва да опишат качествата на истинския мъж, както и онези черти, които смятат за типични, за не толкова мъжествените. Участниците вярват, че истинските мъже спят по-малко, като са посочили средно 33 минути по-малко сън през нощта, в сравнение с останалите.
При последния експеримент самите мъже трябва да споделят как биха се чувствали, ако спят повече или по-малко от препоръчителния среден брой часове на денонощие. Онези, които са си представили, че спят малко, признават, че това ги кара да се чувстват истински мъже.
Заключението на учените е, че мъжете, които спят по-малко през нощта, биват възприемани като по-мъжествени и отношението на обществото към тях е положително. При мнозинството от жените не се наблюдава подобно явление.
Негативни последици от липсата на сън
Експертите обобщават: „Стереотипът за силния мъж е в защита на онези мъже, които спят по-малко от нормалното, макар недостигът на сън да води до сериозни психични и физически проблеми. Като се добави и тенденцията мъжете рядко да търсят помощ от психолог, негативният ефект може да е още по-опасен.
Друг сериозен проблем, който се поражда от този широко разпространен стереотип е, че липсата на сън прави хората по-агресивни и жестоки. А агресивността и жестокостта са опасни и токсични характеристики на мъжествеността, които вредят не само на мъжкото здраве, но и на цялото общество.“
Според експертите проучването все пак има и положителен аспект и той е, че разчупва мисленето. То има потенциала да накара хората да преосмислят представата си за мъжественост, както и да повярват колко важен е пълноценният сън, за да живеят качествено и с положителна нагласа към заобикалящия ги свят.
eurekalert.org/ University of Chicago, Journal of the Association for Consumer Research
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТОП МАТРАК 3 В 1 ОТ МЕРИНОСОВА ВЪЛНА С МАГНИТНО ПОЛЕ И КАРБОНОВИ НИШКИ 90 см / 200 см
Безплатна доставка за България!ЯМАМОТО РИСЪРЧ МЕЛАТОВИЛ 20 мл
МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 80 НИКСЕН
ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 60
РЕЛАКСОФИТОЛ капки 30 мл
НовМАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА ЗА ДОБЪР СЪН № 1 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Алтернативни средства против хъркане
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
- Може ли магнезият да помогне за подобряване на съня
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Сънотворни средства
Коментари към Ще спя, когато умра, или стереотипът, че истинският мъж няма нужда от много сън