3 несъстоятелни причини, заради които хората отказват да се ваксинират срещу коронавирус
Разпространението на невярна информация, свързана с безопасността и ефективността на ваксините срещу COVID-19 не е спирало, въпреки доказателствата, че те са единственият начин да сложим край на пандемията.
Ема Франсис Блумфийлд е професор по комуникационни науки и изследвания към Университета на Невада в Лас Вегас. Работата й е свързана с изготвянето на стратегии за справяне с наложени в обществото неверни твърдения и събирането на факти, с които да ги опровергае. По-долу ще ви запознаем с нейната позиция, както и с научните доказателства, събрани от нея, в подкрепа на ваксините.
Преди година дезинформаторите имаха за цел да убедят останалите, че коронавирусът е измислица. Днес повечето от нас знаят, че той е реална заплаха, но продължават да са разделени на две групи – за и против ваксините.
За съжаление, интензивните отделения в болниците са пълни с хора, които не са ваксинирани.
Ако имате приятел, който също е противник на ваксинацията, първо преценете дали има смисъл да инвестирате своето време и енергия в убеждаването му. Ако е с ограничено мислене и не желае да ви чуе, не се захващайте. Не сте длъжни.
Ако обаче е широкоскроен човек, любопитен и склонен да разбере чуждата гледна точка, тогава опитайте. Не става въпрос само за ваксините. Много често хората се сблъскват с противоречива информация и трябва да изберат на кое да повярват. Понякога вземат грешното решение.
В повечето случаи дезинформаторите се доверяват и разпространяват непроверени материали, които нямат научен характер или са копирани от блогове.
По-долу ще ви запозная с трите основни причини, поради които хората отказват да се ваксинират срещу COVID-19, както и с научните доказателства срещу тях.
1. Естествено придобитият имунитет е също толкова силен, колкото имунитета, придобит след ваксинация.
Част от хората вярват, че ако са били болни от коронавирус, нямат нужда от ваксина или, че, след като по принцип са здрави и рядко боледуват, ще се възстановят лесно след инфекцията.
Чух веднъж един човек да оприличава двата вида имунитет с колан и тиранти. Той каза: „Представете си, че трябва да използвате колан или тиранти, за да не ви паднат панталоните. Коланът е естествено придобитият имунитет, а тирантите – този след ваксина. Никой не използва и двете едновременно, нали? Аз избирам колана.“
Изследванията доказват, че естествено придобитият имунитет също осигурява известна степен на защита, поне за някои. Но сериозността на коронавирусната инфекция не може да бъде сравнена с избора ни на аксесоар. Да, много хора ще я прекарат безсимптомно или пък леко, но други носят последиците месеци наред или умират. Ниският ръст на смъртност сякаш успокоява скептиците и не им позволява да видят всички онези хора, които месеци наред след възстановяване от COVID-19 продължават да страдат от затруднено дишане и/ или загуба на обоняние.
Искам да подчертая също, че естествено придобитият имунитет предпазва най-вече от щама, след който е изграден, не и срещу мутациите и новите варианти. Ваксината обаче осигурява защита срещу тях, благодарение на иРНК технологията, която „учи“ тялото да разпознава и реагира на формата на спайк протеина на коронавируса.
Повторната инфекция може да протече по-тежко
Вече има и предварителни данни, че повторната инфекция може да бъде много по-тежка и животозастрашаваща. Колкото и изненадващо да ви звучи, защитата след ваксинация е дори по-важна за онези, които вече са боледували от COVID-19.
Тялото на всеки от нас е различно. Никой не знае с кой щам ще се зарази – по-слаб или по-силен. Ето защо стратегията, която избират някои от нас да разчитат на преболедуване от COVID-19 и на имунитета след това, не е толкова печеливша, колкото ваксинацията. Ваксината осигурява допълнителни защитни сили на организма.
Вместо метафората с колана и тирантите, аз бих използвала друга: безопасно шофиране. Ако искаме да сме в безопасност, е добре да си слагаме колана по време на пътуване. Или пък можем да изберем например да даваме мигач всеки път, когато завиваме. Всяко от тези две действия поотделно носи известна степен на защита, но ако ги приложим заедно, би било най-разумно.
2. Ваксините са „експериментални“ и не са научно доказани.
Широкоразпространен и убедителен аргумент. Едва ли има човек на тази планета, който би искал да приема медикамент, недоказан в съответните изпитвания. За да оборя обаче този довод е нужно да разясня какво представлява разрешението за спешна употреба и да спомена всички ресурси, използвани за разработването на ваксините срещу коронавирус.
Издаването на разрешение за спешна употреба не означава, че за целта са пропуснати етапи. За да бъде получено такова, всяка ваксина трябва да премине през няколко клинични изпитания с нарастващ брой участници. Макар препаратите да бяха създадени наистина бързо, те преминаха през всички изискуеми клинични етапи, а хората, включени в тях бяха десетки хиляди, като състоянието им бе проследявано през цялото време.
иРНК във ваксините „се разгражда и в рамките на няколко часа се изхвърля от тялото.“ В тези случаи не е необходимо проследяването на доброволците да продължава месеци, за да се установи дали има странични ефекти.
Издаването на разрешително за спешна употреба изисква провеждане на тестове за безопасност на ваксините в продължение на 2 месеца след тяхното разработване. Вече измина почти година и на практика тестовете продължават, при това върху милиони хора.
„Създаването на ваксина срещу коронавирус се превърна в приоритет №1“
Създаването и изпитването на всяка ваксина не бива да се превръща в състезание. Разрешението за спешна употреба не се получава на цената на пропуснати задължителни стъпки или процедури.
Бързината в случая е свързана с това, че препаратите срещу коронавирус станаха основен приоритет. Именно това наложи ускоряване на процеса.
Имайте предвид, че почти всички лаборатории по света насочиха вниманието си към създаването на ваксина срещу COVID-19. Необходимостта накара специалистите да инвестират цялото си време, енергия, опит и средства в нея. Много от финансовите потоци, предназначени за други цели, бяха пренасочени към проучвания, свързани с COVID-19.
Нека използвам още една метафора – разработването на ваксината е като разчистването на домашната библиотека. Ако вместите тази задача между всички останали – работа, гледане на деца и т.н., вероятно ще ви отнеме седмица, докато приключите. Ако обаче имате на разположение няколко свободни дни и аз ви дам 100 долара, едва ли би ви отнело повече от няколко часа.
Превръщането на ваксината срещу коронавирус в приоритет номер едно, в комбинация с провежданите и преди това проучвания върху иРНК технологиите, спомогнаха за наистина бързото й създаване на фона на всички други ваксини до днес.
3. Някои хора са убедени, че ваксината неминуемо ще причини странични ефекти.
Сериозните странични ефекти са изключително редки. Има случаи на хора, починали след ваксинация, но не е открита причинно-следствена връзка, която да доказва, че смъртта е резултат от нея. С други думи, това, че дадено събитие настъпва преди друго събитие, без да има доказателства, че първото е довело до второто, означава единствено, че между тях има връзка. Хората често се смесват понятията корелация и причинно-следствена връзка, а те са много различни.
Важно е отново да споменем, че при някои ваксинирани наистина се наблюдават леки до умерени странични ефекти след поставянето на ваксината, но те обикновено отслабват до броени дни и са много по-малко опасни от последиците, до които може да доведе заразяване с COVID-19. Ваксинирането крие съвсем малък риск, който е добре всеки да обсъди с личния си лекар. Коронавирусната инфекция обаче може да бъде много опасна.
иРНК ваксините не засягат по никакъв начин ДНК и репродуктивната функция на човека
Сред противниците на ваксините има граждани, които вярват, че те оказват негативно влияние върху ДНК и репродуктивната функция на човека. иРНК ваксините не засягат нито една система от човешкото тяло, освен имунната и белите кръвни клетки (левкоцити). Те не взаимодействат по никакъв начин с репродуктивната система или с клетъчното ядро, където е разположена ДНК.
Най-новите препоръки гласят, че бременните жени също е добре да се ваксинират, за да предадат антитела и на своите бебета, тъй като все още няма ваксина, одобрена за малки деца. Освен това бъдещите майки са силно застрашени от страничните ефекти на COVID-19, които, както казахме, са много по-сериозни и опасни от възможните реакции след ваксиниране.
https://www.newswise.com/coronavirus/3-common-covid-vaccination-objections-how-to-debunk-them
Коментари към 3 несъстоятелни причини, заради които хората отказват да се ваксинират срещу коронавирус