5 психологически навика, които пречат на щастието ни

Психологическите навици имат изключително въздействие, с което обаче малко хора са наясно. Колкото са полезни, толкова са и вредни. Често тези навици водят до неспособността човек да се чувства спокоен, концентриран, продуктивен и щастлив. Нужно е да се погледнат и от друг ъгъл, което ще позволи изпълняването на задачи в пълния си капацитет.
Запознайте се с пет често срещани навика, които оказват негативно влияние на интелектуалните ни функции и не ни позволяват да се чувстваме щастливи:
Съревнование с околните
Щастливите хора са заети да се грижат за своето щастие и не обръщат внимание на околните. Нещастните хора от друга страна са изключително фокусирани върху щастието на другите и забравят да обърнат внимание на своето собствено. Разбира се винаги има по-добър, по-успешен или по-умен, но това не бива да е център на внимание. Човек трябва да насочи своите усилия към собствените си цели, а не в мисли и терзания за постигнатото от другите.
Неустоимо желание за контрол
Има хора, които се стремят всичко да е под контрол, да е стриктно и подредено. Това доста често се съпровожда с еднообразие, неудовлетвореност и нещастие. Добре е човек да е насочен към нещата, които може да промени, но не трябва да се забравя, че не всичко зависи от него. Съсредоточението трябва да е върху положителната страна на нещата и да се извлича максимална полза от ситуация, дума, мисъл или поведение. Това значително ще успокои и улесни живота.
Непрестанно мрачни мисли
Непрестанното връщане към неприятни изживявания и събития кара съзнанието да препуска постоянно в негативни мисли. Това води до разтройство, което се отразява на умствените и емоционални състояния на човек. Крие сериозен риск за психичното и физическо състояние на човек. Негативните мисли носят след себе си негативна атмосфера и често грешни избори и решения.
Неблагодарност
Фокусът на човек често попада върху нещата, които са се случили не според неговите виждания, разбирания или нагласа. Отдавайки голямо значение на несгодите, човек пропуска важните и щастливи моменти. Разбира се не винаги всичко върви гладко и без проблеми, но е добре да може да се извлича положителната страна от ситуацията и да се прилага в други сфери, които имат нужда. Добре е всеки да има правилна оценка за живота и нещата около него, защото ще може да запази и надгради това, което има. Обикновено човек оценя нещата, едва тогава, когато ги загуби. За съжаление често се случва и в тези моменти да е неблагодарен на ситуацията, обстоятелствата.
Притеснение
Притеснението е състояние, което често създава неудобства и неприятно емоционално състояние. Това всъщност е доста разсейващо и взима преимущество в ума и над ситуацията. Притеснението избутва всичко останало отстрани и човек не може да попие от положителната страна на дадена ситуация и разговор. Това състояние може да се тренира и успешно да се превъзмогне. По-спокойните и не притеснителни хора черпят повече и по-пълноценно от всяка ситуация.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Action for Happiness Australia
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС
ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
КАК ДА БЪДЕШ ЩАСТЛИВ - АРИАН ШЕРИН И ДЕЙВИД КОНРАД - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Какво е емоционален дом и защо е важно да го обновяваме, почистваме и съхраняваме
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 10 положителни цитата за щастието
- Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- 50 въпроса, които да зададете на... себе си
- „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
Коментари към 5 психологически навика, които пречат на щастието ни