COVID-19 е свързан с повишен риск от психични разстройства
Проучване, публикувано в списанието „The BMJ“, установява, че COVID-19 е свързан с повишен риск от психични разстройства, включително тревожност, депресия, употреба на вещества и нарушения на съня, до едно година след първичната инфекция. Резултатите показват, че справянето с психичните разстройства сред преболедувалите трябва да бъде приоритет.
Някои проучвания предполагат, че хората с COVID-19 може да са изложени на повишен риск от тревожност и депресия, но те включват само малко част от данни за психичното здраве и проследяват пациентите за максимум шест месеца. Все още обаче не е извършена цялостна оценка на психичното здраве на хората една година след заразяване.
За да се справят с това, изследователите използват информация от националната база данни за здравеопазване на Министерство на ветераните на САЩ, с цел оценяване на рисковете за психичното здраве най-малко 30 дни след положителен резултат от PCR тест в периода между март 2020 г. и януари 2021 г.
Проучването
По време на изследването учените идентифицират данни за 153 848 души и ги съпоставят с две контролни групи, които не са боледували от COVID-19 – 5 637 840 съвременни контроли и 5 859 251 исторически контроли, предшестващи пандемията.
Участниците в проучването са предимно мъже от европеидната раса на средна възраст 63 години.
Групата с доброволците, които са боледували COVID-19, допълнително е разделена на две – хора, които са били хоспитализирани, и такива, които са били на домашно лечение, по време на острата фаза на инфекцията. На базата на тези данни изследователите събират информация за потенциални рискови фактори, включително възраст, раса, пол, начин на живот и медицинска история.
Хората, боледували от COVID-19, са изложени на повишен риск от психични разстройства
Учените проследяват всички групи в продължение на една година, за да оценят рисковете за психичното здраве на участниците, включително тревожност, депресия и стресови разстройства, разстройства при употреба на вещества, неврокогнитивен спад и нарушения на съня.
В сравнение с контролната група участниците, които са преболедували COVID-19, показват 60% по-висок риск от психично разстройство* (допълнителни 64 на 1000 души население).
Когато учените изследват психичните разстройства поотделно, откриват, че COVID-19 е свързан с допълнителни 24 на 1000 души с нарушения на съня, 15 на 1000 с депресивни разстройства, 11 на 1000 с неврокогнитивен спад и 4 на 1000 с всякакви нарушения при употреба на вещества.
Подобни резултати са открити при сравнението на групата на преболедувалите с историческата контролна група.
Рискът от развитие на психично разстройство е най-висок при хората, приети в болница по време на острата фаза на инфекцията. Също така участниците, преболедували COVID-19, показват по-висок риск от психични проблеми в сравнение с тези, които са боледували от сезонен грип.
Настоящото проучване е наблюдателно, така че не може да се установи причината и изследователите признават, че може да е възникнала погрешна констатация. Нещо повече, изследването включва предимно мъже от европеидната раса, което означава, че резултатите може да не се отнасят за други групи хора.
Независимо от това, учените казват, че техните открития показват, че хората, които са преболедували COVID-19, са изложени на повишен риск от редица психични разстройства.
Въздействие на пандемията върху психичното здраве
Вече имаме по-ясна картина на въздействието на пандемията върху психичното здраве на хората, категоричен е Скот Уейч, професор по психично здраве в Университета в Шефилд, Великобритания.
Въз основа на резултатите от предишни проучвания, Уелч обяснява, че за общото население пандемията причинява преходен дистрес, свързан със заплаха, а тези, които са се заразили с инфекцията, са с умерено повишен риск от тревожност и депресия през първите шест месеца.
Според Уелч изследователите трябва да се съсредоточат върху подобряването на разбирането на психичното здраве и да се проведат допълнителни изследвания, които да оценят лечението на психичните разстройства.
*Xie Yan et al. Risks of mental health outcomes in people with covid-19: cohort study. The BMJ. 2022.
Study suggests increased risk of mental health disorders after COVID-19 infection: https://medicalxpress.com/news/2022-02-mental-health-disorders-covid-infection
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
- Мизофония: същност, прояви и лечение
- Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
- Как да постъпите, ако роднините отказват да приемат, че детето ви има психично нарушение
- Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
- Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
- Коронавирус COVID-19
Коментари към COVID-19 е свързан с повишен риск от психични разстройства