Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Защо медикаментите за лечение на психични заболявания не помагат на всеки

Защо медикаментите за лечение на психични заболявания не помагат на всеки

от 04 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо медикаментите за лечение на психични заболявания не помагат на всеки - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

При разработването на медикаменти за лечение на психични разстройства учените се изправят срещу две взаимосвързани предизвикателства:

  • Мъжете и жените реагират различно, като при жените по-често се наблюдават депресия и тревожност;
  • Едно и също лекарство може да има различно действие върху пациентите, включително различни по степен и характер странични ефекти.

Ново проучване на екип от университета в Колорадо, публикувано в списание „eLIfe“, разкрива една от причините, поради които понякога се наблюдават толкова големи разлики. Оказва се, че ключов протеин в мозъка, познат като AKT, функционира по различен начин при мъжете и жените.

Експертите дори имат предположения в коя област на мозъка настъпват усложненията, заради които дадено лекарство може да не даде нужния резултат. Ако намерят достатъчно доказателства, терапиите при психично болни пациенти ще бъдат много по-ефективни и с по-малко странични ефекти.

Чарлз Хьофер, асистент по интегративна физиология в Института за поведенческа генетика, пояснява: „Крайната ни цел е да открием първопричината, брънката по веригата, която отключва психичното заболяване. Само тогава ще можем да насочим лечението в правилната посока и към протеините, които отговарят за психичните процеси в мозъка. А ако терапията е тясно специализирана, страничните ефекти биха били минимални или нулеви. Много е важно да подхождаме към всеки пациенти строго индивидуално. Трябва да спрем да лекуваме хората, които страдат от една и съща болест с едни и същи лекарства.“

Значение на протеина АКТ

Протеинът AKT е открит през 70-те години на миналия век и е известен с това, че при евентуално мутация може да причини рак. Неотдавна учените му приписаха ключова роля при подобряване на „синаптичната пластичност.“ Тя представлява способността на човешкия мозък да заздравява връзките между невроните с натрупването на житейски опит.

Хьофер обяснява синаптичната пластичност със следния пример: „Представете си как виждате акула, изпитвате страх и мозъкът ви иска да изгради спомен за случилото се. За да изпълните това негово желание, тялото ви трябва да произведе нови протеини, с които да се закодира въпросния спомен.“

Протеинът AKT е един от първите, които активират производството на нужните протеини, за да имаме спомени. Според изследователите, ако той не съществуваше, не бихме могли да трупаме нови спомени или да заличаваме стари, за да дадем път на не толкова плашещите и опасни за нас.

Стари проучвания разкриха връзката между мутациите на гена на протеина AKT и множество психични разстройства, сред които шизофрения, ПТСР, аутизъм и болест на Алцхаймер.

Изоформи на протеина АКТ

Не всички протеини AKT са изградени по един и същи начин. Различните изоформи/ варианти, на протеина функционират различно в мозъка. AKT2 например се произвежда основно в астроцитите – мозъчни клетки със звездовидна форма, и много често се свързва с развитието на тумор в мозъка.

AKT3 е много важен за растежа и развитието на мозъка протеин. А комбинираното действие на протеините AKT1 и AKT2 в префронталната кора оказва голямо влияние върху способността ни да учим и помним.

Мариса Ехрингер, доцент по интегративна физиология и колега на Хьофер, уточнява: „Макар и малки, тези различия могат да бъдат от съществено значение, когато говорим за наистина индивидуално лечение.“

Тригодишното изследване внася още яснота по въпроса с протеините в мозъка. Експертите следват препоръките на Националните институти по здравеопазване, според които експериментите трябва да обхващат мъжки и женски животни. Те включват мъжки и женски мишки, за да проследят отблизо как реагират на загубата на различни варианти на AKT протеина.

Екипът се изненадва от огромните различия в реакциите при двата пола и насочва цялото си внимание в тяхното разглеждане. По думите на Хьофер „те са били различни като деня и нощта.“

Мъжките мишки, чийто AKT1 протеин функционира нормално, се справят много по-добре със заличаването на стари, вече ненужни или неприятни спомени, за разлика от онези, при които той липсва. Такъв спомен може да бъде любимият ви маршрут до предишната работа или силен шум, който сте свързвали с надвиснала конкретна опасност в миналото.

При женските мишки обаче учените не откриват сериозни различия, базирани на наличието или липсата на АКТ1.

Предстоят още много изследвания, но Хьофер смята, че съществуват и други протеини в мозъка, чиито варианти/ изоформи изпълняват отделни функции или имат различно действие при мъжете и жените.

Един от пет американци страда от психично заболяване, като за жените рискът е 4 пъти по-висок. Експертът се надява, че с разплитането на тази сложна загадка ще може да им се осигури едновременно по-адекватно и безопасно лечение.

Хьофер добавя: „За да успеем да помогнем на хората с психични разстройства, първо трябва да сме наясно с различията между мозъка на жените и на мъжете. Тогава можем да започнем да мислим за диференцирано лечение. А нашето проучване определено е крачка в тази посока.

Източник:

newswise.com/articles/why-do-psychiatric-drugs-help-some-but-not-others-study-offers-clues
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Перименопаузата е свързана с повишен риск от психични разстройства Перименопаузата е свързана с повишен риск от психични разстройства
  • Акнето може да бъде причина за развитие на психично разстройство Акнето може да бъде причина за развитие на психично разстройство
  • Честата употреба на канабис може да доведе до психично разстройство Честата употреба на канабис може да доведе до психично разстройство
  • Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания Свързват варианти на гените CDH2, DCHS2 и CDH23 с психични заболявания
5.0/5 1 оценка

Коментари към Защо медикаментите за лечение на психични заболявания не помагат на всеки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо медикаментите за лечение на психични заболявания не помагат на всеки
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 09:22
    Коментирайте "Защо медикаментите за лечение на психични заболявания не помагат на всеки"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 17 часа и 33 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 92 дни, 18 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 21 часа и 23 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 10 часа и 14 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 17 часа и 5 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival