Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Увредени клетки на диабетици се регенерират, за да произвеждат инсулин

Увредени клетки на диабетици се регенерират, за да произвеждат инсулин

от 13 яну 2024г., обновено на 18 яну 2024г.
Редактор: д-р Камелия Соколова
Увредени клетки на диабетици се регенерират, за да произвеждат инсулин - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследователски екип от Baker Heart and Diabetes Institute в Мелбърн, Австралия, са направили важна крачка напред в усилията да се регенерират инсулин произвеждащите бета -клетки на панкреаса, увредени при диабет тип 1.  Проучването е продължение и разширение на предишни изследвания на учени от екипа и демонстрира епигенетично-медииран подход за препрограмиране на екзокринни панкресни клетки (непроизвеждащи инсулин) в инсулин-продуциращи бета-подобни клетки. Откритието може да означава, че един ден, хората с диабет тип 1 може вече да не се нуждаят за оцеляването си от ежедневните инжекции инсулин.

Диабет тип 1 е хронично състояние, засягащо 400 милиона души по света, при което имунната система на гостоприемника унищожава бета-клетките в панкреаса. бета-клетките на панкреас произвеждат и освобождават инсулин. При диабет тип 1 имунната система погрешно унищожава тези клетки, което налага ежедневен екзогенен внос на инсулин за фармакологично управляване нивата на кръвната захар.  Инсулинът помага на болните да оцелеят, но не предотвратява, спира или обръща увреждането на бета -клетките и прогресията на заболяването.

Терапевтични възможности за възстановяване на бета -клетъчната маса

Засега няма фармакологични средства за възстановяване на бета -клетките. Единствената възможност за възстановяване на бета -клетъчна маса е трансплантацията на панкреас или островчета с бета-клетки. Но този терапевтичен подход е с ограничено клинично значение поради липсата на донори и нежеланите ефекти на последващата имуносупресивна терапия.
Намирането на терапевтични възможности за възстановяване на бета -клетъчната маса е от голямо значене за лечението на инсулинозвисимите диабетици.

От много години учените търсят възможни пътища за стимулиране растежа и функцията на бета -клетките и възстановяване производството на инсулин при диабетиците с тип 1.
Изследвания, насочени към повлияване на EZH2 (Enhancer of Zeste Homolog 2) са показали обещаващи реултати в тази насока.

EZH2 е ензимна каталитична субединица на поликомб репресивен комплекс 2 (PRC2), който може да промени експресията на целевите гени надолу по веригата чрез различни начини. Установени са функциите на EZH2 в процесите на клетъчната пролиферация, апоптоза и стареене.
EZH2 е от решаващо значение за обновяването, поддържането и диференцирането на стволовите клетки в специфични клетъчни линии.

Мутации и свръхекспресия водят до потискане на гените, отговорни за клетъчния цикъл, което води до неконтролиран растеж и рак. Ето защо инхибитори на EZH2 се използват за лечение на някои видове рак.

Посока на проучванията

Настоящото проучване се базира на предишни проучвания на членовете на работната група. В експерименти екзокрини дуктални клетки (непроизвеждащи инсулин клетки от канала на панкреаса), поставени под въздействие на GSK126 (инхибитор на EZH2) са били препрограмирани да експресират бета -клетъчен ген и да се диференцират във функциониращи инсулин-секретиращи бета-клетки.
Дукталните клетки са екзокринни клетки, които образуват лигавицата на тръбите (каналите), които доставят панкреатичните ензими. Предишни изследвания определят дукталните прогениторни клетки, наследници на стволови клетки, като обещаващ източник за регенериране на бета-клетки поради присъщия им капацитет за диференциация.

В настоящото проучване

Изследователите разширяват  предишните констатации като тестват способността на два инхибитора на EZH2 за независимо от възрастта препрограмиране на екзокринни клетки, изолирани от дуктална тъкан на панкреас на хора с диабет тип1, и възстановяване на бета-клетъчната функця.
Двата използвани EZH2 инхибитора са GSK126 и таземетостат (Tazveric) (одобрени от FDA за лечение на някои видове рак).
Панкреасни дуктални клетки са получени от 3 донора в мозъчна смърт с различна възраст (7, 56 и 61 години) и диабетно състояние.(седемгодишният донор има диабет от 1 месец, шестдесет и една годишният от 33 години, а участникът на 56 години няма диагностициран диабет).

Резултати

Стимулацията на донорските дуктални клетки с инхибитори на ензима GSK126 или Tazemetostat води до повишена генна експресия на инсулин и повишена експресия на определящи за ендокринните бета-клетки маркер, най-важен от които е NGN3. Така донорските клетки се препрограмират в бета-подобни инсулин секретиращи клетки.
В основата на процеса е реактивирането на транскрипционната активност на ключови регенеративни гени чрез инхибиране на EZH2 в донорските дуктални клетки.
Само 48 часа стимулация с инхибиторите на EZH2 са необходими на вече препрогамираните клетки да започнат да произвеждат инсулин.
Препрограмираните клетки не само произвеждат инсулин, но и „усещат“ нивата на глюкоза в кръвта и регулират производството и секрецията на инсулин спрямо динамичните промени в тези нива, също като оригиналните бета-клетки.

Перспектива пред проучванията

Такъв подход би позволил произвеждащите инсулин бета клетки, които са унищожени при пациенти с диабет тип 1, да бъдат заменени с нови клетки, със същата функционална активност.Това би направило пациентите независими от екзогенна доставка на инсулин.
Ако предстоящите предклинични и клинични изпитвания са успешни, този нов терапевичен подход може да се превърне в първото болест-модифициращо лечение на диабет тип 1.

Източник:

Изследването е публикувано в списание „Сигнална трансдукция и таргетна терапия“

In a breakthrough, diabetics’ damaged cells regenerated to produce insulin

Още по темата:
  • Изкуствен панкреас контролира ефективно диабет тип 1 при деца над 6 години Изкуствен панкреас контролира ефективно диабет тип 1 при деца над 6 години
1.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 6 мм * 100
32.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 6 мм * 100

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.007
29.99лв.

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.007

ИНСУЛИНОВА ИГЛА WELLION MEDFINE PLUS 5 мм * 100
35.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА WELLION MEDFINE PLUS 5 мм * 100

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 32G 4 мм * 100
33.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 32G 4 мм * 100

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.008
28.60лв.

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.008

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 4 мм * 100 бр.
35.00лв.

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 4 мм * 100 бр.

Коментари към Увредени клетки на диабетици се регенерират, за да произвеждат инсулин

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увредени клетки на диабетици се регенерират, за да произвеждат инсулин
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 12:22
    Коментирайте "Увредени клетки на диабетици се регенерират, за да произвеждат инсулин"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Диета № 9 - при диабет
  • Диабет
  • Сярна гъба
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Инсулин и HOMA-индекс
  • Ацерола, Барбадосова вишна, Тропическа вишна, Пуерториканска череша
  • ACE инхибитори
  • Повишена кръвна захар сутрин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 110 дни, 20 часа и 19 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 1767 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 15 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 15 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 15 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Диабет Диабет

Диабет

от 08 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

Устройства за прием на инсулин, популярни от 60-те до 80-те години на 20 век

от 09 дек 2024г. Прочети повече
Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета

от 13 юни 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ АШВАГАНДА капсули 700 мг * 60

ОСТРОВИТ БИОТИН капсули 2500 мкг * 90

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР ДУШ ГЕЛ 200мл.

СКОТИШ ФАЙН ДИВ ХЕДЪР САПУН 220гр.

СКОТИШ ФАЙН БАЛСАМ ЗА БРАДА ТРЪН И ПИПЕР 95 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:59

ТОПИАЛИЗЕ МИЦЕЛАРНО ДУШ-ОЛИО ЗА СУХА И АТОПИЧНА КОЖА 1 л SVR

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:47:09

БЕРГАСИЛИН саше 30 г * 15 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:43:10

ГРАНОФУРИН М спрей 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:42:13

ОРОФАР спрей 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:49
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival