Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини 17 февруари 2021 г.: 1349 нови случая на COVID-19 и 748 излекувани

17 февруари 2021 г.: 1349 нови случая на COVID-19 и 748 излекувани

от 17 фев 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
17 февруари 2021 г.: 1349 нови случая на COVID-19 и 748 излекувани - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

1349 са регистрираните хора с положителни тестове за COVID-19, показват данните на националния информационен портал. За последното денонощие са направени 11 604 теста, от които 5 578 са PCR, а 6026 са антигенни.

748 са излекуваните, а 32 са починалите.

3513 души се лекуват в болниците, от които 284 са в интензивни отделения.

353 са новите случаи в столицата, 158 в Бургас, а 129 в Пловдив.

22 776 души до момента са ваксинирани с втора доза.

COVID-19 в България

С новите 158 случая на COVID-19 Бургас се нареди на второ място след столицата в черния списък. За последните 14 дни заболеваемостта е 236 души на 100 000. 177 мъже и жени от областта се лекуват в болниците. Независимо от повишаващия се ръст на заболелите областният щаб реши, че няма нужда от въвеждането на допълнителни мерки. На заседанието, проведено на 16 февруари 2021 г. стана ясно, че 180 проби на хора с положителни тестове от областта са изпратени в Националната генетична лаборатория, за да бъде установен варианта на COVID-19, който в момента е активен в района.

Седем дни след като въведоха задължителното носене на маски на открито в Кюстендил в опит да ограничат разпространението на вируса, отчитат, че има ефект от наложените противоепидемични мерки. От 65,9% заболеваемостта вече е 29% и от червената зона областта се намира в жълтата. Продължават да бъдат в сила още пропускателния режим в поликлиниката и болницата в областния център. На входовете има дезинфекция, мерене на температурата и спазване на дистанция. Новорегистрираните случаи на 17 декември в Кюстендил са 47, а общият брой на заразените до момента е 5540.

49 са новите случаи на COVID-19 в Хасково, с тях потвърдените до момента стават 5103. Сред заразените е възпитател от Дневния център за деца с увреждания „Марина“ в областния център. Под карантина са седем от младежите и двама души от екипа. Заради положителния ест на помощник-възпитател в детската градина „8 март“ в Димитровград под карантина са оставени 17 деца и двама души от персонала. От областния щаб съобщават, че 131 души от бластта се лекуват в болниците, а на домашно лечение са 977. 1497 са поставените дози от аксини срещу COVID-19 в областта, а втората доза са получили 522 души. Общо седем са ременните имунизационни пункта в областта. Три от тях са в Хасково и по един в виленград, Харманли, Любимец и Димитровград.

В Сливен са регистрирани нови 43 души с положителни тестове за COVID-19, с които общият брой на заразените в областта става 6197. По данни на РЗИ под карантина в момента са 1021 души, а на домашно лечение 405. 108 мъже и жени се лекуват в здравните заведения на областта, в интензивните сектори са петима.

Пловдив отново е в червената зона със заболеваемост от 128,8 на 100 000 души. 129 са новите случаи, с които общият брой на заразените достигна 21 334 души. 361 души се лекуват в болниците, над 2600 са на домашно лечение, а под карантина са близо 2000 души. Областният управител Дани Каназирева съобщи, в областта разполагат с 518 свободни легла, от които 56 са за интензивна грижа. Създадена е нужната организация за масовото ваксиниране. В момента работят 23 кабинета. Имунизационните пунктове в Пловдив са почти 20 и са разкрити в болници, диагностично-консултативни центрове и здравни инспекции. По едни кабинет има в Карлово, Асеновград, Раковски, Първомай, Стамболийски, Баня и Хисар. Продължава ваксинирането в социалните домове и сред учителите и върви подготовката за третата фаза на ваксинационния план.

Увеличава се броят на заразените и в Стара Загора, където са установени 52 души с положителни тестове за COVID-19, с които броят на заразените достигна 10 134. От РЗИ съобщават, в момента в областта се поставя първата доза от ваксината на хората в социалните домове и учителите и втората доза на медицинските служители. Подготвя се началото на трета фаза, когато ще бъдат имунизирани служители от различни институции. Напълно имунизирани до момента с двете дози са 865 души в областта. В следващите дни имунизациите продължават с ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca.

Директорът на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов заяви пред БНТ, че през февруари в страната ще дойдат общо 240 000 ваксини, а през март се очакват още 500 000 дози. Според него процесът ще се ускори и ще има достатъчно ваксини за всички. Общото количество, което страната ни може да закупи съгласно договорите на ЕК е над 18 000 000 дози, заяви Богдан Кирилов и уточни, че за купуването на ваксините са отделени 300 000 000 лв.

Проучване на Синдиката на българските учители и Сдружението на директорите в средното образование за нагласите, информираността и начините за преодоляване и ограничаване на COVID-19 в страната показва, че учителите са с положителна нагласа към ваксинирането.

27,3% желаят да им бъде поставена ваксина, 45,8% не смятат да го направят в настоящия момента, а 26,9% се колебаят. За решението по въпроса най-силно влияние върху педагозите оказват експертните становища на медицинските специалисти в медиите и социалните мрежи. 52,7% се доверяват на този вид експертиза. В същото време се оказва, че едва 10,8% се доверяват на личните лекари. За 43% мотивиращ фактор да се ваксинират е възможността да се върнат към нормалния начин на живот, а за 31,7% това е убедеността им в ползата от ваксините. 16,9% са убедени, че това е начинът да бъдат защитени.

47,6% не искат да се ваксинират, тъй като се притесняват от странични ефекти, а 32,4% не знаят дали ваксината няма да им навреди, тъй като имат други заболявания. 31,1% казват не, защото не откриват доказателства, че ще бъдат предпазени ефективно за дълго време. 44% биха се ваксинирали, ако разполагат с достатъчно достоверни данни за ефикасността и безвредността на ваксината върху различните възрастови групи, а подробната информация за страничните ефекти може да промени мнението на 33,8% от анкетираните.

Проучването показва още, че за 71,5% от учителите основният източник на информация е телевизията, а за 37,1% това са интернет сайтовете. Само 20,6% оценяват наличната информация за ваксините като достоверна и достатъчна. В проучването са участвали 13 177 учители.

Заповед на здравния министър отмени изискването учениците и студентите от Гърция, Турция, Сърбия, Румъния и Северна Македония, които пътуват всеки ден или веднъж седмично до България да предоставят при влизането в страната на отрицателен PCR тест. Изискването важи и за българските ученици и студенти, които пътуват към тези страни. Заповедта влиза в сила от 17 февруари 2021 г. 

БЧК създаде национален онлайн чат за психологическа подкрепа, в който специалисти по психосоциална подкрепа ще консултират всеки, пожелал да сподели притесненията и безпокойствата си, следствие от кризата COVID-19. Червенокръстците се надяват, че инициативата им ще намали стреса и тревогите на хората. Онлайн чатът е част от програмата „Дейности в отговор на COVID-19“ на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец, която е финансира от Американската агенция за международно развитие и се изпълнява от БЧК. Освен помощ, хората могат да поискат и консултация. Червенокръстците уточняват, че въпросите и съобщенията могат да се изпращат по всяко време на денонощието, а отговорите ще бъдат получени във времето от 12 до 14 часа.

COVID-19 по света

Общо 16% по-малко са заразените с COVID-19 през отминалата седмица в света, съобщават от СЗО. С 10% е намалял и броят на починалите. Най-голямо е намалението в Африка – 20%. В Европа то е 18%, в Северна и Южна Америка – 16%, а в Азия с 13%. Увеличение със 7% се отчита в Източното Средиземноморие.

Данните позволиха на генералния директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус да заяви, че независимо от новите видове здравните мерки действат. „Огънят не е угаснал, но намалихме размерите му“, заяви той и подчерта, че ако държавите спрат с действията и прилагането на мерките, то вирусът ще настъпи отново. От Здравната организация съобщиха, че британският вариант на COVID-19 е установен в 94 страни, южноафриканският в 46, а бразилският в 21. Заразата е била особено смъртоносна през ноември за България, Полша и Словения, където смъртните случаи са се увеличили над 90%, в Австрия и Италия увеличението е било с 50%, а в Белгия с 60%.

От 21 февруари 2021 г. Израел започва да премахва ограниченията за ваксинираните и преболедувалите COVID-19. Страната въведе така нареченият „зелен паспорт“, за да стимулира израелците да се имунизират. Сега единствено притежателите му ще могат да посещават спортни зали, фитнес, басейни, културни обекти, събития и хотели, но без ресторанти. От 22 февруари в Израел отварят магазините, търговските центрове, музеите и библиотеките за всички. При посещението им е задължително спазването на дистанция и носенето на маски.

Здравните специалисти във Франция продължават да определят ситуацията като обезпокоителна и причината затова е в продължаващия натиск върху болниците в източните райони на страната и нарастването на случаите в западните райони, но и заради разпространението на няколко варианта на SARS-CoV-2. Средно във Франция биват регистрирани над 18 000 случая дневно. В интензивните отделения се лекуват 3 338 души. Опасността здравната система да се претовари не е отминала, коментират медици.

Според проф. Франсоа-Рене Пруво от Университетската болница в Лил няма как мерките в цялата страна да бъдат един и същи при условие, че разпространението е различно в отделните райони. Въпреки че нивото на заболеваемост е високо, ситуацията в болниците е под контрол, подчертава той и допълва, че за влошаването на ситуацията в отделните райони има конкретни причини.

След почти два месеца от началото на ваксинирането срещу COVID-19 в Румъния здравните власти в страната отчетоха, че има реални резултати. Ако преди кампанията седмично са се заразявали по 500 медицински служители, сега с положителни тестове са 50. Първата група, чиято ваксинация започна в края на декември 2020-а, включваше медицинските служители и работещите в областта на социалните грижи. До момента са имунизирани 700 000 румънци. От 1 март започва ваксинирането на учители, университетски преподаватели и работещите в детските градини и ясли.

Европейската агенция за лекарствата (ЕМА) съобщи, че е получила заявление за условно разрешение за пускане на пазара на ваксина COVID-19 Vaccine Janssen, разработена от Janssen Cilag Internacional N.V. Комитетът за лекарствата в хуманната медицина на ЕМА може да излезе със становище до средата на март. Това е възможно, тъй като регулаторът вече е оценил данните от лабораторните проучвания, показващи колко добре ваксината провокира образуване на антитела и имунни клетки. Разгледани са и данните за клиничната безопасност на вирусния вектор. Ако становището на ЕМА е, че ползите от ваксината са повече от рисковете, тя ще препоръча на Еврокомисията да даде условно разрешение за пускане на пазара на продукта.

Очаквайте подробности.

Източник:

mh.government.bg, coronavirus.bg, freepik.com, burgasinfo.com, haskovo.info, rzi-sliven.org, pd.government.bg, rzi-starazagora.org, bnt.bg, sbubg.info, redcross.bg, who.int, lemonde.fr, ema.europa.eu

Още по темата:
  • Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
  • На 10 март 2021-а новите случаи на COVID-19 са 3502, а оздравелите - 3403 На 10 март 2021-а новите случаи на COVID-19 са 3502, а оздравелите - 3403
  • 2002 нови случая на COVID-19 и 3935 оздравели на 22 април 2021-а 2002 нови случая на COVID-19 и 3935 оздравели на 22 април 2021-а
  • 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г. 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
0.0/5 0 оценки

Коментари към 17 февруари 2021 г.: 1349 нови случая на COVID-19 и 748 излекувани

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 17 февруари 2021 г.: 1349 нови случая на COVID-19 и 748 излекувани
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 00:51
    Коментирайте "17 февруари 2021 г.: 1349 нови случая на COVID-19 и 748 излекувани"

НОВИНАТА е свързана към

  • Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
  • Нови 3121 случая на COVID-19 у нас при направени 17 277 случая на 12 март 2021-а
  • 679 са потвърдените нови случаи на COVID-19 на 15 март 2021 г.
  • 16 март 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (4637) и на починалите (187)
  • 17 март 2021 г.: Пореден ден с високи нива на заразени с COVID-19 (4374) и на починали (107)
  • Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
  • 18 март 2021 г.: 4201 са установените нови случаи на COVID-19, 1641 са излекуваните, 136 починалите
  • 19 март 2021 г.: 4008 нови случая на COVID-19 при направени 17 973 теста
  • 22 март 2021 г.: 943 нови случая на COVID-19 или 21% положителни от направените 4 410 теста
  • 23 март 2021 г. : 4 467 или 23,7 % от направените 18 808 теста за COVID-19 са положителни
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1917 дни, 12 часа и 47 мин.

Има ли опасност за България от новия китайски коронавирус?

преди 1992 дни, 12 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 12 часа и 53 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 9 часа и 2 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 1 час и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 8 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Коста Костов: Когато се отдалечаваш от медицината, попадаш на корабокрушенския сал на популизма! Проф. Коста Костов: Когато се отдалечаваш от медицината, попадаш на корабокрушенския сал на популизма!

Проф. Коста Костов: Когато се отдалечаваш от медицината, попадаш на корабокрушенския сал на популизма!

от 09 апр 2021г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФЕНОМЕНЪТ ТЕСЛА - ХАМИШ МАККЕНЗИ - ХЕРМЕС

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival