Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства

Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства

от 14 май 2019г., обновено на 21 май 2019г.
Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Екип от лабораторията по компютърно моделиране на лекарствата в Южно-Уралския държавен университет изобрети нов начин за компютърна диагностика на молекули, чрез който процесът на създаване и усъвършенстване на формулата на животоспасяващи лекарства се ускорява, а в същото време чрез него се отстраняват токсичността и сериозните странични ефекти.

Един от световните проблеми пред фармацевтичната индустрия е високата токсичност и алергиите, които предизвикват дори най-качествените лекарства. Както подчертава ръководителят на изследването и на лабораторията Владимир Потемкин, създаването на нов медикамент е дълъг и скъп процес, който често продължава до 12 години и струва един милиард долара.

Идеята на руския екип е това време да се намали поне с две години.

Учените създават уникален софтуер, който позволява молекулите да бъдат изследвани в пълнота, отвън и отвътре. Разбира се, стъпват върху свое предишно откритие.

„Преди десет години ние приложихме нов начин за разработване на лекарства, който нарекохме „Пантофката на Пепеляшка“. Става дума за създаването на допълващо поле и възможността молекулата да се вписва добре в него. Така сме в състояние да моделираме бъдещите лекарства и техните биологични ефекти, а това по-късно може да бъде използвано и за виртуален скрининг на медикаментите“, разяснява Владимир Потемкин.

„Пантофката на Пепеляшка“ оценява молекулата по външни признаци, но присъствието на определени свойства се определя и от вътрешно съдържание, затова учените от Южно-Уралския университет отиват по-далеч и предлагат мрежови методи за оценка на молекулярния интериор, които позволяват да се анализира вътрешната структура на молекулата и нейната връзка с биологичната активност.

"Новите методи за рационален дизайн на лекарствата, които разработихме, са уникални и се основават на заместването на антифармакофорните атоми на молекули, които блокират терапевтичния ефект, с нови, които увеличават биологичната активност. Всички намерени от нас модели биват въвеждани в програмата, която по-късно ги използва, за да осъществи прогноза за нови лекарства. Именно това позволява да се получи изключително ефективен препарат“, обяснява химикът.

Софтуерът позволява да бъде определена връзката между биологичната активност и параметрите на структурата на веществото, въз основа на което да се осъществи проектирането на нови лекарства. Учените признават, че благодарение на съвременните технологии и някои оригинални идеи, анализът се осъществява много бързо.

Владимир Потемкин

„Нашият екип създаде уникални аналитични интеграционни методи, които не са съществували до момента. Става дума за квантов, свободноорбитален подход. За разлика от традиционните квантови методи, които в продължение на дни изследват една молекула, при този подход дори протеините се изчисляват за минути“, казва Потемкин.

След като бъде получена виртуалната формула на вещество, което може да е ефективно при лечението на всяко заболяване, то трябва да бъде синтезирано. За да реализират, това руските учени работят съвместно с два екипа от индийския Университет в Делхи, които се ръководят от д-р Бриджеш Ратхи и д-р Пуунам. Вече има положителни резултати, например руските и индийски изследователи са успели да създадат лекарства против малария, които са показали висока активност in vitro.

До момента е проведена симулация на повече от 50 вида биологична активност на лекарствата. Дадена е прогноза за две противотуморни състояния, тествани в Миланския държавен университет в Италия. Проучванията показват, че лекарствата, които са моделирани в лабораторията на Южно-Уралския университет, са с 10 пъти по-висока ефективност от оригиналните. Същият резултат показват и тестваните в Солунския университет „Аристотел“ противовъзпалителни лекарства.

В същото време екипът работи заедно и с Лабораторията за геномни и постгеномни изследвания в Южна Африка, в която се разработват лекарства не против последиците при заболяване, а против причините, довели до него.

От лабораторията вече са подали заявление за международна субсидия за изследване, посветено на антиневродегенеративните средства, което се реализира съвместно с Центъра „Хелмхолц“ в Лайпциг, Германия. Ако то бъде реализирано, има надежда за страдащите от болестите на Паркинсон и Алцхаймер.

Усилията ще бъдат насочени още и към препарати против туберкулозата. Владимир Потемкин коментира, че това е от огромно значение, защото Русия има сериозни проблеми със заболяването. Ръководителят на лабораторията вярва, че тя може да се превърне в мощен изследователски център, чиито отлични специалисти и восокотехнологичното оборудване ще бъдат в състояние да решават сериозните задачи на световната фармация.

Редактор: Гергана Караилиева
Източник: susu.ru

 

Още по темата:
  • В САЩ одобриха новия антибиотик „Xenleta“, който ще лекува бактериална пневмония В САЩ одобриха новия антибиотик „Xenleta“, който ще лекува бактериална пневмония
  • Новата регулация на лекарствата може да ограничи достъпа до иновативни медикаменти Новата регулация на лекарствата може да ограничи достъпа до иновативни медикаменти
  • Нерегламентираните модерни терапии крият сериозен риск за хората Нерегламентираните модерни терапии крият сериозен риск за хората
  • Започва прилагането на Регламента за оценка на здравните технологии Започва прилагането на Регламента за оценка на здравните технологии
5.0/5 1 оценка

Коментари към Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 13:42
    Коментирайте "Руски учени усъвършенстват формулата на животоспасяващи лекарства"

НОВИНАТА е свързана към

  • Откритието на Рибавирина слага началото на успешната терапия на хепатит С
  • Безинтерфероновите лекарства, които напълно промениха терапията на хепатит С
  • Ключови иновации в три направления на медицината, които ще останат след края на пандемията
  • Започва прилагането на Регламента за оценка на здравните технологии
  • В САЩ одобриха новия антибиотик „Xenleta“, който ще лекува бактериална пневмония
  • Българите имат достъп само до 30% от новите лекарства
  • Вирусът на едрата шарка е в основата на лекарство за рак на гърдата, създадено от руски учени
  • Новата регулация на лекарствата може да ограничи достъпа до иновативни медикаменти
  • Нерегламентираните модерни терапии крият сериозен риск за хората
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 249 дни, 1 час и 17 мин.

Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

преди 1988 дни, 23 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 3 часа и 46 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 3 часа и 23 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 1 час и 43 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 21 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival