Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве По-ниското съотношение талия-ханш е свързано с по-добро когнитивно здраве

По-ниското съотношение талия-ханш е свързано с по-добро когнитивно здраве

от 10 окт 2016г., обновено на 02 апр 2025г.
Редактор: Вероника Събова
По-ниското съотношение талия-ханш е свързано с по-добро когнитивно здраве - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

По-ниското съотношение талия-ханш и здравословното хранене в средна зряла възраст (40-65 години) са свързани с по-добро мозъчно здраве и когнитивна функция на по-късен етап от живота. Това показва проучване на изследователи от Оксфордския университет, Лондонския университетски колеж и сътрудничещи си институции в Германия, Франция и Холандия.

Според Световната здравна организация умереното съотношение талия-ханш е 0,9 или по-ниско за мъжете и 0,85 или по-ниско за жените. Както при мъжете, така и при жените, по-високото съотношение (над 1,0) е свързано с повишен риск от сърдечни заболявания и други състояния, свързани с наднорменото тегло.

Глобалните промени в хранителните навици допринасят за нарастване на нивата на затлъстяване, сърдечносъдови заболявания и диабет – фактори, които са свързани с повишен риск от развитие на деменция. Изследванията на връзката между диетата, метаболитното здраве и мозъчната функция се фокусират основно върху отделните хранителни вещества, като по-малко проучвания оценяват цялостното качество на консумираните храни и разпределението на телесните маси за продължителен период.

Предишни проучвания показват, че средната възраст е критичен прозорец за интервенции, свързани с когнитивната функция, но дългосрочни доказателства за връзката между диетата и мозъчното здраве остават ограничени.

>>> Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане

Проучването

Настоящото изследване, използващо данни от проучването Whitehall II, анализира промените в качеството на хранителния режим и съотношението талия-ханш, за да оцени връзката им с мозъчното здраве и когнитивната функция в напреднала възраст.

По време на проучването са извършени два анализа – един за качеството на диетата, включващ 512 души, и един за съотношението талия-ханш, обхващащ 664 души. Учените оценяват качеството на консумираните храни, използвайки специална система за оценка на цялостния хранителен режим. Съотношението талия-ханш е измерено пет пъти в рамките на 21 години.

Изображение на човешки мозък

Структурата и функцията на мозъка са анализирани с помощта на дифузионно тензорно изобразяване и функционално магнитнорезонансно изображение в състояние на покой. Когнитивната функция е оценена с помощта на тестове за работна памет, изпълнителна функция и плавност.

Констатациите

По-високото качество на храните, приемани в зряла възраст, корелира с по-добра функционална свързаност на хипокампа с тилния лоб и малкия мозък, както и с ненарушена цялост на бялото мозъчно вещество. Здравословното хранене в средна зряла възраст също е свързано с по-добра работна памет, изпълнителна функция и цялостно когнитивно представяне, което отчасти се дължи на ненарушената цялост на бялото мозъчно вещество.

По-високото съотношение талия-ханш в зряла възраст е свързано с намаляване на целостта на бялото вещество и промени в регионите, свързани с паметта и изпълнителната функция. Анализите показват, че наблюдаваната връзка може да бъде частично обяснена с промени в бялото мозъчно вещество.

Констатациите показват, че качеството на диетата и съотношението талия-ханш в зряла възраст могат да предскажат вероятността от когнитивен спад на по-късен етап от живота.

>>> Топи се разликата в когнитивните умения на младите и възрастните хора

Ограничения на проучването

Тъй като само 20% от участниците са жени, не може със сигурност да се твърди, че наблюдаваните в проучването асоциации се отнасят еднакво и за представителите на нежния пол. Разликите в разпределението на телесните мазнини, хормоналните влияния върху метаболизма и потенциалните вариации в стареенето на мозъка между половете изискват допълнително проучване.

Д-р Шармили Едуин Танараджа от Университета „Йохан Волфганг Гьоте“ във Франкфурт, Германия, отбелязва, че докато по-високата консумация на алкохол е свързана с по-лошо качество на диетата в кохортата, ролята му като независим фактор в стареенето на мозъка остава трудна за разграничаване. Ефектите на алкохола върху целостта на бялото вещество, съдовото здраве и възпалението могат да усложнят интерпретациите на свързаните с диетата когнитивни резултати.

Продължителни проучвания като това предполагат, че подобренията в хранителния режим в зряла възраст могат да бъдат от полза за мозъчното здраве десетилетия по-късно, но доказването на причинно-следствена връзка остава предизвикателство. Според Танараджа са необходими интервенционни проучвания, насочени към диетата и затлъстяването в зряла възраст, за да се потвърди дали модифицирането на тези фактори може директно да забави стареенето на мозъка.

Източник:

Lower waist-to-hip ratio in midlife linked to longer lasting cognitive function: https://medicalxpress.com/news/2025-03-waist-hip-ratio-midlife-linked

Още по темата:
  • Проблемите с психичното здраве са свързани с влошена когнитивна функция Проблемите с психичното здраве са свързани с влошена когнитивна функция
  • Операция на тазобедрената става може да повиши риска от когнитивен спад при възрастните хора Операция на тазобедрената става може да повиши риска от когнитивен спад при възрастните хора
  • Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
  • Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
3.0/5 2 оценки

Коментари към По-ниското съотношение талия-ханш е свързано с по-добро когнитивно здраве

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте По-ниското съотношение талия-ханш е свързано с по-добро когнитивно здраве
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 07:41
    Коментирайте "По-ниското съотношение талия-ханш е свързано с по-добро когнитивно здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Операция на тазобедрената става може да повиши риска от когнитивен спад при възрастните хора
  • Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Какво представлява Схема терапията
  • КПТ техники: Третиране на мислите като предположения
  • Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
  • Характерни когнитивни изкривявания при депресия
  • Мотивирано разсъждаване: Когато да искаш да си прав, е неразумно
  • Когнитивни пристрастия, които пречат на щастието ни
  • Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 99 дни, 22 часа и 23 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 343 дни, 20 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 18 часа и 4 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 10 часа и 16 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 29 дни, 20 часа и 50 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 17 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЕМУТОПИК ЛИПОГЕЛ 30 мл

ОСТРОВИТ МОРСКИ КОЛАГЕН 200 г

ЕКВИЛИБРА КРЕМ ПРОТИВ БРЪЧКИ С АРГАНОВО МАСЛО 50 мл

ЖАВАЛАТ ЙЕРБА МАТЕ капсули * 60

ЖАВАЛАТ КИСЕЛЕЦ (СЕМЕНА) капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 16:35:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: Анонимен от 08 май 2025г. в 16:21:24

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:31:02

ТРИПТОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:30:21

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: Нина Колева от 08 май 2025г. в 14:51:32
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival