Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
Акценти
|
Социално-икономически фактори като образование, професия и финансово състояние влияят на риска от развитие на когнитивно увреждане или деменция на по-късен етап от живота, сочи проучване на Лондонския университетски колеж. Констатациите от изследването са публикувани в списанието Scientific Reports.
Проучването
Настоящото проучване проследява 8442 души на над 50-годишна възраст в продължение на десет години – от 2008 до 2018 г. Целта на изследователите е да проучат как социално-икономическите фактори са свързани с промени в когнитивните функции. Те също така разглеждат възможността за спиране и обръщане на когнитивното увреждане.
Информацията за социално-икономическите фактори е събрана чрез въпросник, предоставен за самостоятелно попълване. Когнитивното увреждане е определено с помощта на доклади, включващи лекарска диагноза, резултати от когнитивни тестове и информация за симптоми и оплаквания, предоставящи пълна картина на здравословното състояние на всеки участник. В допълнение, проучването отчита и демографски фактори като възраст, пол и семейно положение.
Констатациите
По време на проучването екипът установява, че хората, които имат по-високо образование, заемат управленска позиция и са в добро финансово състояние, е по-малко вероятно да изпитат когнитивен спад или да развият деменция* в сравнение с тези с основно образование, които полагат тежък физически труд на работното място и не разполагат с много средства.
Например наличието на по-висока степен на образование (над средно образование) е свързано с 43% по-нисък риск от леко когнитивно увреждане. Междувременно доброто финансово състояние намалява вероятността от преминаването от леко когнитивно увреждане към деменция с 26%.
Екипът открива също, че при по-заможните хора вероятността от спиране и обръщане на когнитивното увреждане е с 56% по-голяма, а при по-образованите с 81% в сравнение с тези, които разполагат с по-малко средства и са по-необразовани.
„Нашето проучване подчертава критичната роля на финансовото състояние, образованието и професията не само за намаляване на риска от преминаване от леко когнитивно увреждане към деменция, но и за увеличаване на вероятността от обръщане на състоянието, което е изключително обещаващо.“, коментира старши авторът на проучването д-р Дорина Кадар. „Това потенциално възстановяване на когнитивните функции е от решаващо значение за подобряване на качеството на живот в по-напреднала възраст и намаляване на дългосрочното бреме на когнитивните увреждания върху системите на здравеопазване и обществото като цяло.“
Защо социално-икономическите фактори влияят върху когнитивното здраве?
Проучването не може да даде точни обяснения защо определени социално-икономически фактори влияят върху когнитивното здраве. Въпреки това авторите смятат, че може да има няколко причини зад техните открития.
>>> Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
„Възможно е образованието и интелектуалните професии да стимулират повече ума и да помагат за изграждане на по-стабилен мозъчен резерв (брой неврони, организация на структурите и др.), за да предпазят хората от когнитивни увреждания и деменция.“, обяснява Асватикути Гириш от Лондонския университетски колеж. „Освен това хората с високо образование и добро финансово състояние имат по-добър достъп до здравеопазване и ресурси, насърчаващи здравето, като питателна диета, упражнения и превантивни грижи. Тези ресурси, освен че подкрепят когнитивното здраве, предлагат възможности за стабилизиране или подобряване на когнитивната функция, особено когато увреждането бъде открито рано.“
Изследователите се надяват, че откритията им ще отворят нови пътища за по-нататъшно изследване на това как социално-икономическите фактори, особено финансовото състояние, могат да предпазят от ранна прогресия към когнитивно увреждане.
*Cadar Dorina et al. Socioeconomic inequalities linked to the transitioning to neurocognitive disorders and mortality. Scientific Reports. 2024.
Study shows how education, occupation and wealth affect the risk of cognitive impairment: https://medicalxpress.com/news/2024-10-occupation-wealth-affect-cognitive-impairment.html#google_vignette
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Какво представлява Схема терапията
- Алтернативно лечение на деменция
- Как да подсилим паметта си
Коментари към Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане