Имате ли проблем с достъпа до здравни услуги по време на COVID-19 пандемията

Въпреки уверенията от най-високо ниво, че в България всичко е "спокойно и под контрол", реалността леко се различава от официалното становище. Сривът в системата на здравеопазването е явен, а това няма как да бъде скрито. Достъпът до здравни услуги е бавен, несигурен и в определени точки - невъзможен.
Кои са най-осезаемите признаци и проблеми?
- Бумът на самолечението изпразни аптеките и предизвика невиждан дефицит на животоспасяващи лекарства. Лечението на много хора бе спряно, за да напълнят други шкафчетата си с лекарства, от които няма да имат нужда.
- Спира плановият прием и операциите в болниците, което също поражда проблем с лечението на хронично - болните.
- Черната хроника на лекарите, починали от COVID-19 ясно показа и пропастта в сектора - няма кой да поеме грижата за пациентите. Дълги години образованието и развитието на студентите по медицина не беше явна държавна грижа, което отвори вратите на много чужди болници и принуди младите лекари да мигрират. Днес виждаме, че ако по-старото поколение е в невъзможност, няма кой да поеме отговорността. Дори въпросът вече не е в пари, условия на достоен труд или каквото и да е. Няма кой.
- Сигналите и личните истории са стотици. Отказан прием, неглижиран преглед, некачествено (или липса на) лечение - примерите вече не са новина, а статистика. Смъртността от хроничните заболявания няма как да бъде спряна, а в условия на пандемия - ръстът може да стигне и небето.
Възможно ли е това да е временен проблем, докато се адаптира системата към по-високото търсене и отговорност?
Трудно е да отговорим, иска ни се да е така.
Възможно ли е да няма никакви проблеми, а всичко това да е война на нерви и "фалшиви новини", които да "подриват стабилността"?
Дали е възможно и да е това? Кой знае?
Много въпроси и проблеми, но няма как да имаме яснота, преди да видим гласовете на хората в тази анкета.
Източник:
Снимка: freepik
Гласуване
Резултати
АНКЕТАТА е свързана към
- Общество
- 31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а
- Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- 04 ноември 2020 г.: Броят на новите случаи на COVID-19 за денонощие надхвърли 4000
- Пилотно приложение на Google и Apple ще алармира потребителите за риск от заразяване с коронавирус
- COVID-19 – диагноза, присъда, изпитание...
- 5 ноември 2020 г.: 30% от направените тестове са положителни, оздравелите са 403
- Броят на заразените със SARS-CoV-2 остава висок: 330 на 23 юли 2020 г.
- Ръст на процента заразени с COVID-19 в страната и 762 оздравели на 6 ноември 2020-а
- 24 юли, 2020-а – 269 положителни Covid-19 проби, 9853 общо доказани случаи до момента
Коментари към Имате ли проблем с достъпа до здравни услуги по време на COVID-19 пандемията
Здравни? Услуги? Ама това сериозно? Пандемия няма, тирания има! Еднолична! Пандемия - няма как болест да тръгне отникъде до навсякъде веднага! Има пандемиграция и Пан-Сатиризация! Някой да е влизал в тоалетна в поликлиника последните 30години? Да не се е разболявал от болестите на ближните докато седи невидим пред кабинета на местния богопомазан и умува от кой край на света е богопомазания, съдейки по диалекта и приоритета на досъп? Има пандемия на простотия, некадърност, некомпетентност, неграмотност и лакомия! И грозотия! И смрад, и мизерия! Какво сте се загрижили за това колко са ваксинирани и колко не? Това, което се случва не е живот! Хората не са глупави, всичко построено, научено, направено и поднесено до тук е благодарение на тях! Всичко гадно, гнусно, мизерно, необятно и всеобхватно е пропаганда! И дронове с неизвестни товари: я \"свински\" вирус, я ваксина, я наредба, я мигранти,, я външен \"дълг\", я нова държава в евросъюза! Преди и сега: Еднолични търговци на здравни услуги - брой и печалба. Хронично недолекувани, нелекувани и просто оставени да умрат по недостоен начин. Разходи за здравеопазване спрямо български граждани по години??
Защо повечето болници в София разкриха Кови отделения? Хронично болните бяха оставени на самолечение. Какво попречи да се създадат мобилни групи за лечение при домашни условия и консултации.