Бактериите от вида Eggerthella lenta изострят развитието на ревматоиден артрит
Група лекари под ръководството на Баскар Балакришнан, водещ изследовател в клиника Майо, Рочестър, Минесота, САЩ, откриват, че бактериите от вида Eggerthella lenta могат да променят работата на организма на хората с ревматоиден артрит по начин, който стимулира имунните им клетки да произвеждат допълнително антитела, които атакуват хрущялната тъкан. Това от своя страна е причина заболяването да се влоши.
Изследването
Екипът на Баскар Балакришнан се натъква на тази особеност, докато изучава проби от микрофлората на пациенти, които страдат от леки и от тежки форми на ревматоиден артрит.
„Наскоро установихме, че пациентите с тежки форми на ревматоиден артрит имат излишък от бактерии от вида Eggerthella lenta в микрофлората. Експериментите ни показаха, че разпространението на тези микроби в червата променя метаболизма и увеличава активността на Т- и В- имунните клетки, които са отговорни за производството на антитела, които атакуват тъканите в човешкото тяло“, пишат в статията си, посветена на изследването и публикувана в Science Advances, учените.
>>>Розеоловирусът може да причини автоимунни заболявания като ревматоиден артрит и диабет тип 1
Когато сравнява състава на микрофлората между болните и здравите, екипът установява, че повечето от хората, които са с тежка форма на артрит, имат в червата си много бактерии Eggerthella lenta. В миналото те биват свързвани с вид автоимунно чревно заболяване, а това кара учените са смятат, че е напълно възможно този вид бактерии да допринасят и за развитието на ревматоидния артрит, който също е автоимунно заболяване.
Това поставя началото на изследването, чиято основна цел е да бъде определена ролята на Eggerthella за тежестта на ревматоидния артрит.
Изследователите отглеждат трансгенни мишки, предразположени към развитието на този вид ставно възпаление. Мишките са както мъжки, така и женски и са на възраст от 8 до 12 седмици, когато започват опитите с тях.
По време на изследването лекарите проследяват как добавянето към микробиотата на животинските модели на Eggerthella lenta влияя върху развитите на болестта.
Изводите
Експериментите показват, че появата на тези бактерии в червата на гризачите не увеличава възможността за развитието на артрит, но от друга страна те значително изострят неговите симптоми.
Според опитите върху тъканни проби и клетъчни култури, които екипът осъществява, се оказва, че отрицателният ефект от Eggerthella lenta се дължи на факта, че този вид микроби произвеждат вещества, които повишават активността на определени категории В- и Т-клетки. Първите произвеждат антитела към хрущялната тъкан, а вторите провокират възпаление и Подават сигнали, които карат имунната система да атакува ставите.
Учените установяват и още един безспорно интерес и даващ отговори факт. Оказва се, че наблюдаваните от тях процеси са особено изразени при женските мишки, чийто имунитет реагира много по-силно при появата на Eggerthella lenta в храносмилателния тракт в сравнение с мъжките мишки. Екипът е на мнение, че това е в състояние да обясни защо за разлика от мъжете жените са близо три пъти по-склонни да страдат от леки и тежки форми на ревматоиден артрит.
>>>Експериментална ваксина показва потенциал за предотвратяване на ревматоиден артрит
Един от основните изводи, който екипът прави, е, че развитието на тежките форми на артрит може да бъде забавено значително или дори предотвратено, ако тялото на пациента се изчисти от колониите на бактерията.
В статията, посветена на изследването и резултатите от него, екипът подчертава, че освен тяхното още две проучвания показват експанзията на бактерията при пациентите с ревматоиден артрит. Те обаче не определят дали дисбактериозата е причина или следствие от болестта. В настоящото проучване екипът изследва именно патогенната способност на Eggerthella lenta при ревматоидния артрит и показва ролята на чревните бактерии за производството на автоантитела и за увеличаването на тежестта на заболяването.
- Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България
- Откриха протеин, отговорен за възпалението на ставите при ревматоиден артрит
- Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
- Експериментална ваксина показва потенциал за предотвратяване на ревматоиден артрит
Коментари към Бактериите от вида Eggerthella lenta изострят развитието на ревматоиден артрит