Боряна Ботева: Повече от половин година липсва „Резохин“, който е основно лекарство за болните от лупус
Председателката на УС на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) Боряна Ботева е категорична, че към настоящия момент най-големият проблем е, че хората с диагноза лупус и ревматоиден артрит, за които „Резохин“ е не само единственият, но и основен медикамент, са принудени да пътуват до Турция и Гърция, за да си набавят подобния на него „Плакенил“.
Проблемът с лекарството, което у нас няма алтернатива, е поставен пред институциите от ОПРЗБ, но реакция все още няма.
Според Боряна Ботева те продължават да проучват казуса и всички етапи, свързани с действията на фирмата, произвеждаща лекарството. Тя сподели, че в началото на септември най-вероятно ще дадат пресконференция, на която ще предоставят пълната информация по случая.
В момента е ясно, че фирмата-производител е информирала, че не разполага със суровината, необходима за производството на „Резохин“. В същото време от Националния съвет по цени и реимбурсация уведомяват Организацията, че на 6 юни при тях е пристигнало заявление от фирмата, с което тя изтегля лекарството от позитивния списък.
„Писахме и до Агенцията по лекарствата, откъдето ни информираха, че при тях е подадена заявка от фирмата с дата 21 юни 2019-а за спиране производството на „Резохин“, казва Боряна Ботева. На пръв поглед процедурите са спазени, но, както подчертава дамата, проблемът е, че производителят подава уведомление за спиране на лекарство година и половина преди реално да го стори и едва след това иска изтеглянето му от позитивния списък. В случая с лекарството за лупус се случва точно обратното.
От началото на 2019-а хората с подобна диагноза не са в състояние да си купят медикамента, който е единственият в позитивния списък и който няма заместител.
В подобни случаи държавата трябва да реагира бързо, адекватно и навреме, за да не останат почти четири хиляди души без единственото, което им помага. И тъй като това не се случва до момента, болните са принудени да търсят в чужбина, защото у нас не се внася, алтернативния „Плакенил“.
Факт е, че от ОПРЗБ са алармирали за проблема, както е факт, че решение за него все още няма. От всичко това страдат болните. Както подчерта Боряна Ботева, ако съществуваше алтернатива, нещата щяха да бъдат много по-различни.
Тя се надява, че ще успеят да подредят пъзела до края на август и ще предоставят пълна информация.
Тук е мястото да припомним, че през февруари 2019-а от „Байер“, които произвеждат „Резохин“, отговарят на запитване на Организацията, че тъй като подновяват производствените си мощности, са спрели доставките за България, но в началото на май лекарството ще бъде налице, което за жалост, не се случва. Те дори информират, че то може да бъде намерено в Италия, Германия, Австрия и Португалия.
Големият въпрос обаче е, защо по това време медикаментът е наличен там, а у нас го няма и кой носи отговорност. Ще понесе ли производителят санкция е другият важен въпрос, но очевидно най-същественият е какво ще правят всички българи с диагноза лупус и ревматоиден артрит, за които липсващото лекарство е основна и поддържаща всекидневна терапия?
lexpress.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Преднизон
- Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
- Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус
- Клинична патология на лупусен нефрит
- Причина за заболяването лупус е мутация в гена TLR7
- Лечение с хлороквин
- Азатиоприн
- Лечение при лупус
- Ракова терапия с потенциал да трансформира лечението на лупус
- Европейски пациентски форум
Коментари към Боряна Ботева: Повече от половин година липсва „Резохин“, който е основно лекарство за болните от лупус