Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела

България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела

от 24 юли 2017г., обновено на 11 авг 2017г.
България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела. За да стане задължителна, тя първо трябва да се регистрира. Това е и една от причините заболяването да прогресира всяка година. Така коментира началникът на Първо детско отделение към СБАЛИПБ "Проф. Ив. Киров" д-р Атанас Мангъров по повод нарастване на регистрираните случаи на варицела за летните месеци в страната.

Той обясни, че за да се регистрира ваксината в България, първо тя трябва да бъде регистрирана в ЕС. Това обаче е бюрократична процедура, която е твърде неизгодна за нашата страна. България е малка държава и ще консумира малко.

Такова обещание от страна на фирмите – производители е отправено за догодина, въпреки че много специалисти не са оптимисти.

Според данни на епидемиолозите от районните здравни инспекции в страната 120 случая на варицела са регистрирани през изминалата седмица в столицата. 30 са заболелите във Варна, а 20 са случаите в Силистра. Подобни са данните и на останалите региони в страната.

По думите на д-р Мангъров обаче бум на варицела няма, болестта я има непрекъснато. Проблемът се състои в последствията от заболяването и че то натоварва осигурителната система. Средно се отчитат над 30 хиляди случая на варицела за година. Толкова са и пуснатите болнични на родители.

„Това е една огромна сума за болнични, която се дава просто така“ коментира д-р Мангъров и намеква за необходимостта от ваксината. Той поясни, че родителите дори и да искат не могат да внесат такава ваксина от Румъния, Турция или Гърция, където се продава. Тя е жива и е на специален режим на транспортиране. Приемът е на две дози, но много педиатри не се съгласяват да я поставят, защото не са сигурни как е доставена.

В България средно около 30 000 и 40 000 хора се разболяват от варицела на година като повечето от тях са деца. Изисква се адекватно лечение, за да не се достигне до варицелен енцефалит в мозъка, белодробни заболявания, вътрешни абсцеси и други.

По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Дневник



Още по темата:
  • ЕМА проверява ваксините срещу варицела след смъртен случай от енцефалит ЕМА проверява ваксините срещу варицела след смъртен случай от енцефалит
  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • За 25 години в САЩ има 6 фатални случая от ваксината срещу варицела За 25 години в САЩ има 6 фатални случая от ваксината срещу варицела
  • Лекари: Крайно време е Здравното министерство да започне да внася ваксини срещу варицела Лекари: Крайно време е Здравното министерство да започне да внася ваксини срещу варицела
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл
26.80лв.

ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АРГАН 10 мл
7.20лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АРГАН 10 мл

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл
25.60лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ ЦИАНОЛ 10 мл
17.60лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ ЦИАНОЛ 10 мл

АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
22.60лв.

АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл

КАПИТИКС пудра 50 гр.
14.20лв.

КАПИТИКС пудра 50 гр.

Коментари към България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 15:38
    Коментирайте "България е единствената страна в ЕС без регистрирана ваксина срещу варицела"

НОВИНАТА е свързана към

  • ЕМА проверява ваксините срещу варицела след смъртен случай от енцефалит
  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • Варицела
  • Лечение при херпес зостер
  • За 25 години в САЩ има 6 фатални случая от ваксината срещу варицела
  • Каламинов лосион
  • Хранене при варицела
  • Домашни средства и хомеопатия срещу варицела
  • Варицела зостер вирус тест
  • Ацикловир
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 6 часа и 23 мин.

Услуги в България на speedybook.pro

преди 50 дни, 3 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 3 часа и 39 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 23 часа и 49 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 16 часа и 30 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 23 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival