Вариантът „Делта“ на SARS-CoV-2 увеличава двойно риска от хоспитализация
Ново проучване подкрепя нарастващите научни доказателства, предполагащи, че вариантът „Делта“ е не само силно заразен, но и значително по-опасен от останалите мутации на коронавируса. Изследването, публикувано в списанието „Lancet Infectious Diseases“, показва, че хората, заразени с индийския вариант, са с почти два пъти по-висок риск от хоспитализация в сравнение с тези, инфектирани с британския (Алфа).
„Ваксинирането е от решаващо значение“
Проучването включва данни за 8682 пациенти с COVID-19 в Англия, заразени с варианта „Делта“ и 34 656 пациенти, инфектирани с варианта „Алфа“. И в двете групи повечето от участниците са неваксинирани – 74%.
Пациентите са тествани за COVID-19 в периода между 29 март и 23 май тази година, като изследователите проследяват какъв процент от тях са приети в лечебни заведения.
Констатациите показват, че 2,3% от пациентите с Делта и 2,2% от тези с Алфа са хоспитализирани в рамките на две седмици след положителния тест за коронавирус. След като са взети предвид някои фактори, които биха могли да повишат риска от хоспитализация, като възраст или статус на ваксинация, учените откриват, че вероятността от прием в болница вследствие на заразяване с индийския вариант е с 2,26 пъти по-висок в сравнение с британския. Увеличение се наблюдава и при нуждата от оказване на спешна помощ – 1,45 пъти.
Изследователите отбелязват, че резултатите от тяхното проучване са подобни на тези от отделни изследвания, проведени по-рано в Шотландия, които също установяват по-висок риск от хоспитализация на пациенти, заразени с варианта „Делта“.
„Нашият анализ подчертава, че при наличието на висок процент неваксинирани хора, всяко огнище на индийския вариант ще окаже по-голям натиск върху здравната система, отколкото тези на британския вариант.“, казва д-р Ан Пресанис, един от водещите автори на изследването и старши статистик в Университета в Кеймбридж.
„Завършеният курс на ваксинация е от решаващо значение за намаляване на риска на пациентите, заразени с варианта „Делта“, от симптоматична инфекция и, което е по-важно, за понижаване на вероятността от тежко протичане и прием в болница.“, допълва д-р Пресанис.
Повишеният риск от хоспитализация не е изненада
Лекари и учени, които не участват в настоящото проучване, заявяват, че констатациите потвърждават това, което вече се е смятало – вариантът „Делта“ е по-вероятно да причини сериозно заболяване.
„Тези данни потвърждават това, което виждаме в клиничната практика, а именно, че вариантът „Делта“ не само е по-заразен, но и причинява и по-тежко заболяване.“, казва д-р Дейвид Страйн, преподавател в Университета в Ексетър.
Според д-р Страйн проучването подчертава необходимостта от цялостна програма за ваксиниране при по-младите хора и ясно демонстрира, че предубеждението, че при тях заболяването протича по-леко, вече не е вярно. „Това не е изненада, тъй като факторите, които правят индийския вариант по-заразен, също играят роля в тежестта на заболяването.“, добавя д-р Страйн.
Изследователите отбелязват също, че новите случаи на COVID-19, вследствие на варианта „Делта“, са се увеличили значително в Англия.
„Вариантът „Делта“ е отговорен за повишаването на случаите на COVID-19 това лято във Великобритания и много от нас са чували дори за ваксинирани хора, които са се заразили.“, казва д-р Зания Стаматаки, вирусен имунолог в Университета в Бирмингам.
https://edition.cnn.com/2021/08/27/health/delta-covid-19-hospital-risk-study-wellness/index.html
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Вариантът „Делта“ на SARS-CoV-2 увеличава двойно риска от хоспитализация