Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса
Индийският вариант „Делта“ на коронавируса все повече тревожи здравните експерти по целия свят. Тази седмица четири големи австралийски града попаднаха под четиридневна блокада, чиято цел е спиране на разпространението на вирусната инфекция. Австралийският премиер Скот Морисън обяви по-свободни политики за ваксинация в опит да увеличи броя на ваксинираните, преди индийският вариант да стане доминиращ в страната. Ирландия пък отложи премахването на забраната за обслужването на клиенти в закритите помещения на баровете и ресторантите в страната, а здравните власти в САЩ призоваха американците да се ваксинират, за да се преустанови по-нататъшното му разпространение.
От Световната здравна организация съобщиха, че вариантът „Делта“, известен също като B.1.617.2, се разпространява в най-малко 85 държави, откакто е идентифициран за първи път в Индия миналата есен.
Ето какво е известно за варианта досега:
Разпространява се по-бързо
По данни на „Public Health England“ до средата на месец юни вариантът „Делта“ съставлява 99% от случаите на COVID-19 във Великобритания. Според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията пък до края на август той ще е причина за 90% от случаите в Европа.
В САЩ Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) оценяват, че към 19 юни индийският вариант съставлява 26 на сто от новите случаи на коронавирусната инфекция в страната. Също така съобщават, че B.1.617.2 е регистриран във всички 50 щата.
Към 5 юни индийският вариант е засечен при 10% от новозаразените, което означава, че разпространението му се е увеличило повече от два пъти само за две седмици.
От компанията за генетично тестване „Helix“ коментират пред CNN, че според тях B.1.617.2 в момента съставлява 40% от случаите в САЩ.
„На всеки две седмици през последните два месеца този процент се удвоява.“, заяви във вторник д-р Марк Мълиган, директор на Центъра за ваксинация на Нюйорския университет.
Според Андрю Пекош, професор по имунология и молекулярнa микробиология в „Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health”, данните от Англия показват, че случаите на B.1.617.2 са надминали тези на варианта „Алфа“, което е сериозно доказателство, че се разпространява много по-бързо. По думите му това е на път да се случи и в САЩ.
Тестването за коронавирус не е съвършено. Стандартните тестове за диагностициране на COVID-19 не определят с кой вариант се е заразил човек. За тази цел пробите трябва да се изпратят на специални лаборатории за геномно секвениране, което значително забавя оценката на CDC относно разпространението на различните варианти в страната.
Най-преносимият вариант на коронавируса
„Делта е най-преносимият от вариантите, идентифицирани досега.“, заяви в петък Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация.
„Делта“ носи група от мутации, включително L452R, която му помага да зарази по-лесно човешките клетки.
„Научихме, че този вариант на коронавируса, е силно преносим – най-преносимият, който сме виждали до момента.“, коментира военният хирург д-р Вивек Мърти пред CNN в сряда. Според него B.1.617.2 е сериозна заплаха, тъй като се разпространява бързо сред населението, което не е ваксинирано.
Ваксините предпазват от заразяване, но не напълно
Добрата новина е, че напълно ваксинираните хора имат висока степен на защита срещу варианта „Делта“.
Във вторник фармацевтичната компания „Moderna” публикува резултати, които показват, че кръвните проби, взети от ваксинирани хора, могат да неутрализират B.1.617.2, както и други варианти, включително „Алфа“, „Бета“, „Гама“ и B.1.351, идентифициран за първи път в Южна Африка.
„Ваксините могат да се справят.“ категоричен е Мълиган.
Щатите с по-ниски нива на ваксинация вариантът „Делта“ е по-разпространен, отколкото в тези, където по-голямата част от населението е имунизирано. Например в Мисури степента на заразяване е около 3,5 пъти повече от средната за страната. Данните на CDC показват, че индийският вариант съставлява около 57,5% от случаите в щата, където към момента 40% от населението е напълно ваксинирано. Общият процент на имунизирани в страната възлиза на 47%.
Експертите обаче поясняват, че никоя от ваксините не е 100% ефективна, така че е напълно възможно да се наблюдават пробивни инфекции, но при тях протичането на заболяването ще е значително по-леко.
„Все още обаче не е официално доказано каква е вероятността за предаване на индийския вариант, което е една от причините, поради които трябва да бъдем внимателни.“, казва Антъни Фаучи, директор на Националния институт за алергии и инфекциозни болести.
Предпазните мерки намаляват риска от заразяване
По отношение на начина на предаване нищо не различава B.1.617.2 от останалите варианти на коронавируса. Всички се предават предимно по въздушно-капков път и в по-малка степен чрез замърсени повърхности.
Маските, физическата дистанция, добрата вентилация и личната хигиена значително намаляват риска от заразяване.
Не е доказано дали протича по-тежко
Въпреки че някои здравни експерти са на мнение, че „Делта“ е по-опасен от другите варианти, няма твърди доказателства, които да потвърждават това твърдение.
Мутациите, определящи индийския вариант, показват единствено, че той е по-заразен. При него липсват E484K и N501Y, които присъстват при „Алфа“, „Бета“ и „Гама“, което ги прави по-смъртоносни.
„B.1.617.2 има няколко уникални мутации, особено в спайк протеина, което предполага, че той е в състояние да се свързва по-добре с човешките клетки и успешно да се крие от антителата.“, коментира Пекош.
Това може да означава, че хората, преболедували коронавирус, могат по-лесно да се заразят с варианта „Делта“, както и че лечението, основано на антитела, може да бъде по-малко ефективно.
Но както показват редица изпитвания, ваксините предизвикват непреодолим имунен отговор, който предпазва повечето имунизирани хора от тежко протичане на COVID-19.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса