Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса

Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса

от 01 юли 2021г., обновено на 05 юли 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Индийският вариант „Делта“ на коронавируса все повече тревожи здравните експерти по целия свят. Тази седмица четири големи австралийски града попаднаха под четиридневна блокада, чиято цел е спиране на разпространението на вирусната инфекция. Австралийският премиер Скот Морисън обяви по-свободни политики за ваксинация в опит да увеличи броя на ваксинираните, преди индийският вариант да стане доминиращ в страната. Ирландия пък отложи премахването на забраната за обслужването на клиенти в закритите помещения на баровете и ресторантите в страната, а здравните власти в САЩ призоваха американците да се ваксинират, за да се преустанови по-нататъшното му разпространение.

От Световната здравна организация съобщиха, че вариантът „Делта“, известен също като B.1.617.2, се разпространява в най-малко 85 държави, откакто е идентифициран за първи път в Индия миналата есен.

Ето какво е известно за варианта досега:

Разпространява се по-бързо

По данни на „Public Health England“ до средата на месец юни вариантът „Делта“ съставлява 99% от случаите на COVID-19 във Великобритания. Според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията пък до края на август той ще е причина за 90% от случаите в Европа.

В САЩ Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) оценяват, че към 19 юни индийският вариант съставлява 26 на сто от новите случаи на коронавирусната инфекция в страната. Също така съобщават, че B.1.617.2 е регистриран във всички 50 щата.

Към 5 юни индийският вариант е засечен при 10% от новозаразените, което означава, че разпространението му се е увеличило повече от два пъти само за две седмици.

От компанията за генетично тестване „Helix“ коментират пред CNN, че според тях B.1.617.2 в момента съставлява 40% от случаите в САЩ.

„На всеки две седмици през последните два месеца този процент се удвоява.“, заяви във вторник д-р Марк Мълиган, директор на Центъра за ваксинация на Нюйорския университет.

Според Андрю Пекош, професор по имунология и молекулярнa микробиология в „Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health”, данните от Англия показват, че случаите на B.1.617.2 са надминали тези на варианта „Алфа“, което е сериозно доказателство, че се разпространява много по-бързо. По думите му това е на път да се случи и в САЩ.

Тестването за коронавирус не е съвършено. Стандартните тестове за диагностициране на COVID-19 не определят с кой вариант се е заразил човек. За тази цел пробите трябва да се изпратят на специални лаборатории за геномно секвениране, което значително забавя оценката на CDC относно разпространението на различните варианти в страната.

Най-преносимият вариант на коронавируса

„Делта е най-преносимият от вариантите, идентифицирани досега.“, заяви в петък Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация.

„Делта“ носи група от мутации, включително L452R, която му помага да зарази по-лесно човешките клетки.

„Научихме, че този вариант на коронавируса, е силно преносим – най-преносимият, който сме виждали до момента.“, коментира военният хирург д-р Вивек Мърти пред CNN в сряда. Според него B.1.617.2 е сериозна заплаха, тъй като се разпространява бързо сред населението, което не е ваксинирано.

Ваксините предпазват от заразяване, но не напълно

Добрата новина е, че напълно ваксинираните хора имат висока степен на защита срещу варианта „Делта“.

Във вторник фармацевтичната компания „Moderna” публикува резултати, които показват, че кръвните проби, взети от ваксинирани хора, могат да неутрализират B.1.617.2, както и други варианти, включително „Алфа“, „Бета“, „Гама“ и B.1.351, идентифициран за първи път в Южна Африка.

„Ваксините могат да се справят.“ категоричен е Мълиган.

Щатите с по-ниски нива на ваксинация вариантът „Делта“ е по-разпространен, отколкото в тези, където по-голямата част от населението е имунизирано. Например в Мисури степента на заразяване е около 3,5 пъти повече от средната за страната. Данните на CDC показват, че индийският вариант съставлява около 57,5% от случаите в щата, където към момента 40% от населението е напълно ваксинирано. Общият процент на имунизирани в страната възлиза на 47%.

Експертите обаче поясняват, че никоя от ваксините не е 100% ефективна, така че е напълно възможно да се наблюдават пробивни инфекции, но при тях протичането на заболяването ще е значително по-леко.

„Все още обаче не е официално доказано каква е вероятността за предаване на индийския вариант, което е една от причините, поради които трябва да бъдем внимателни.“, казва Антъни Фаучи, директор на Националния институт за алергии и инфекциозни болести.

Предпазните мерки намаляват риска от заразяване

По отношение на начина на предаване нищо не различава B.1.617.2 от останалите варианти на коронавируса. Всички се предават предимно по въздушно-капков път и в по-малка степен чрез замърсени повърхности.

Маските, физическата дистанция, добрата вентилация и личната хигиена значително намаляват риска от заразяване.

Не е доказано дали протича по-тежко

Въпреки че някои здравни експерти са на мнение, че „Делта“ е по-опасен от другите варианти, няма твърди доказателства, които да потвърждават това твърдение.

Мутациите, определящи индийския вариант, показват единствено, че той е по-заразен. При него липсват E484K и N501Y, които присъстват при „Алфа“, „Бета“ и „Гама“, което ги прави по-смъртоносни.

„B.1.617.2 има няколко уникални мутации, особено в спайк протеина, което предполага, че той е в състояние да се свързва по-добре с човешките клетки и успешно да се крие от антителата.“, коментира Пекош.

Това може да означава, че хората, преболедували коронавирус, могат по-лесно да се заразят с варианта „Делта“, както и че лечението, основано на антитела, може да бъде по-малко ефективно.

Но както показват редица изпитвания, ваксините предизвикват непреодолим имунен отговор, който предпазва повечето имунизирани хора от тежко протичане на COVID-19.

Източник:

https://edition.cnn.com/2021/06/30/health/delta-variant-covid-what-known/index.html?fbclid=IwAR0DomBA1m5EYH3qS61pEMMjtz49ntWqPn7wNlWdwrhdHkhX8vU-GcfCQXo

Още по темата:
  • 28 септември 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (2536) и на настанените в болници (960) 28 септември 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (2536) и на настанените в болници (960)
  • Министър Кацаров: Броят на заразените с COVID-19 намалява, локдаун няма да има Министър Кацаров: Броят на заразените с COVID-19 намалява, локдаун няма да има
  • ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech
  • Новата учебна година в условията на COVID-19: дистанционно обучение в краен случай Новата учебна година в условията на COVID-19: дистанционно обучение в краен случай
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:55
    Коментирайте "Какво знаем за индийския вариант „Делта“ на коронавируса"

НОВИНАТА е свързана към

  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 36 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 28 дни, 20 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 59 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 56 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 21 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 13 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival