COVID вълната ни залива: ваксинацията буксува, болниците са препълнени, очаква се решение за затягане на мерките
Четвъртата COVID-19 вълна бушува с пълна сила. В периода от 11 до 17 октомври дневно новозаразените варират между 2 000 и над 3000 души. Увеличи се и броят на областите в тъмночервената зона, където заболеваемостта е над 500 души на 100 000. В същото време ваксинационната кампания буксува, а натискът върху болниците се увеличава.
Новите случаи на COVID-19 за 18 октомври 2021 г.
По данни на Единния информационен портал новите случаи на 18 октомври 2021 г. са 1000 и са резултат от направени 5683 теста за последното денонощие. 167 души са постъпили за лечение в болниците, от тях 88,62% не са ваксинирани. Общият брой на хоспитализираните е 6074, в интензивните отделения се лекуват 512 души. Най-много са новите случаи в столицата – 283, следват областите Варна със 114 души с положителен тест за COVID-19 и Стара Загора със 106.
Ситуацията в болниците
В Университетската болница „Пирогов“ са заети всички легла за пациентите с коронавирусна инфекция – общо 207. В съобщение до медиите от лечебното заведение поясняват, че всички, потърсили помощ при тях, са били в тежко състояние. В момента за едно денонощие използват 9 тона кислород, а това е осем пъти повече от обичайното, съобщават още от най-голямата болница за спешна помощ у нас.
В софийската болница „Света Анна“, където са разкрити 160 легла, няма нито едно свободно. В момента там от COVID-19 се лекуват 176 души. Говорителят на здравното заведение Антон Луков съобщава, че не връщат хората. Разчитат на спешния си център, където нуждаещите се от хоспитализация могат да останат докато се освободи легло и бъдат настанени.
Болниците в Дупница искат разрешение да увеличат леглата за болни от COVID-19. В общинската болница са заети всички 48 легла, но всеки ден има хора, които трябва да бъдат хоспитализирани. Подобна е картината и в другата болница „Свети Иван Рилски-2003“, където имат нужда от медицински сестри.
В повечето от болниците в страната ситуацията е подобна. Има по няколко свободни легла. Още по-голям е проблемът с липсата на персонал, защото при нужда лечебните заведения могат да разкрият допълнително легла, но няма как да намерят специалисти, които да работят.
Пример за това е МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“ в Свищов, откъдето съобщиха, че временно спират приема в детското отделение, тъй като няма педиатри. От болницата уверяват, че нуждаещите от болнично лечение малчугани се пренасочват към други болници и се полагат усилия да бъдат привлечени лекари.
По-строги мерки в някои от областите
От днес в няколко области в страната влизат в сила по-строги мерки, тъй като заболеваемостта там надхвърля 500 на 100 000 души. В област Ямбол учениците от 5 до 12 клас минават на ротационен принцип на обучение в Ямбол, Елхово, Стралджа и Болярово, а децата в селата в областта продължават да учат присъствено. Засилена са мерките във всички търговски обекти. Предизборните срещи трябва да се провеждат на открито, а на закрито могат да бъдат само с 20 души. От РЗИ- Ямбол съобщават, че се очаква да започне работа и втората COVID зона в града.
Габрово също затяга мерките. Заболеваемостта там е над 700 на 100 000 души. Директорът на РЗИ- Габрово Николай Пенчоков издаде заповед, с която от 18 до 31 октомври 2021 г. на територията на областта се въвеждат допълнителни противоепидемични мерки. Сред тях са забраната за групови занятия в образователните и обучителните центрове, в танцовите и музикални школи, за провеждането на конгреси, семинари и конкурси, за масови прояви и частни събирания.
Посещенията в кина, театри, фитнес центрове и спортни клубове е при 30% от капацитета им, заведенията за хранене и развлечение работят от 7 до 23 часа като на една маса може да има 6 души, а персонала е задължително с маски. Въвежда се и ротационен принцип на обучение.
Служебният здравен министър за ситуацията в страната
Като сериозна и много напрегната определи ситуацията в страната служебният здравен министър. Увеличаващият се брой на заразените и запълнените легла за интензивно лечение са причина за въвеждането на допълнителни и по-строги мерки. В интервю за БНТ д-р Стойчо Кацаров коментира, че няма проблем с липсата на легла в столицата, а проблемите са в резултат на лоша координация. Той беше категоричен, че не съжалява за нито едно от взетите до момента решения, но подчерта, че правилата трябва да се спазват и ако не се прави от всички, резултатите ще бъдат лоши. До края на днешния 18 октомври 2021 г. или най-късно на 19 октомври ще бъдат уточнени допълнителните мерки, което ще стане след срещи и обсъждане на темата с експертния съвет към здравното ведомство, директорите на болници и на регионалните здравни инспекции.
Да припомним, че главният здравен инспектор Ангел Кунчев предложи два вариант за действие, съобразени с усложняващата се обстановка, в доклада си до министър Кацаров. Единият е за въвеждането на национално ниво на допълнителни мерки, а другият е въвеждането на здравен или зелен сертификат, с който имунизираните, преболедувалите и хората с отрицателен тест ще могат да посещават заведения и институции.
Ваксинацията
Темповете на ваксинацията срещу COVID-19 у нас са изключително бавни. 1791 са поставените дози за последните 24 часа, а общият им брой е 2 628 498.
Напълно ваксинирани са 1 384 919 българи, а допълнителна или бустерна доза са получили 7980 жени и мъже.
Въпреки опитите на авторитетни учени, медици и здравни специалисти не се забелязва увеличаване на желаещите да си поставят ваксина срещу заразата. За съжаление едва ли и кампанията на здравното министерство с разпространението на снимки помага особено. Съдейки по реакцията на хората тя по-скоро има обратен ефект.
Частни случаи
Жена на 85 години с COVID-19 обикаля в линейка няколко часа, докато бъде приета в болница, разказва репортаж на bTV. Мъж със същата диагноза минава през няколко болници в опит да бъде прегледан, препращан от едно място на друго, историята показа Нова телевизия. За съжаление всичко това вече се е случвало, познато ни е, виждали сме го. А уж хаосът и кошмарът от първите три вълни трябваше да е минало. Най-малкото, защото системата натрупа опит, знае как да реагира, за да не се стига до трагичните картини, които помним.
Ставащото в момента е предвестник, че ситуацията ще се повтори. Въпреки опита и въпреки усилията, които се полагат.
Кризата COVID-19 и управлението й
Вирусът на SARS-CoV-2 разтърси света и промени из основни ритъма на живот. Проблемите са еднакви за всички, предизвикателствата също. И все пак има разлика в начините, по които държавите успяха да се справят. И те са както в предприетите действия и наложените мерки, така и в методите, по които управляващите контактуваха с гражданите, а още повече в степента на доверие към тях и това, което правят.
Хаосът ни превзе още в началото, когато решенията се сменяха през няколко часа, а постоянното и натрапчиво говорене за COVID-19 и неговите жертви изкара от равновесие всички. След първите няколко случая у нас се наложи хората, които преди това говореха за обикновен грип, да сменят посланията си. По-късно, за съжаление, говореното по темата стана повече политическо, отколкото строго професионално. Всичко това оказа своето въздействие.
Най-тревожният знак е, че българите твърде малко вярват на хората, които ги управляват. Така е изключително трудно и почти невъзможно да се намери изход. Дори, когато служебният здравен министър и екипът му решиха да променят управлението на кризата COVID-19 като създадат национален план и определят ясни и предвидими правила и като подготвят насоки за лечение, нещата не се промениха особено. На първо място поради факта, че правила има, но няма сериозен контрол как се спазват. На второ, но иначе от изключително значение, защото проблемът с липсата на медицински персонал у нас е толкова драматичен, че много скоро ще се окаже, че наистина има болници, пълни с апаратура, но няма кой да работи в тях.
Служебният министър заяви, че проблем с леглата в столицата няма, ставало дума за логистични неуредици. Това може и да бъде разбрано от някого, но едва ли ще го разберат 85-годишната жена, чакаща в линейката, или младият мъж, обикалял болници и ДКЦ-та. И в този случай те в правото си ще кажат, че системата не работи. А тя реално не работи така, както трябва, както ни се иска и както заслужаваме. И ние, като пациенти, и всички медицински специалисти. Големият въпрос е кога и кой ще се нагърби с реформа, която ще направи системата работеща?
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към COVID вълната ни залива: ваксинацията буксува, болниците са препълнени, очаква се решение за затягане на мерките