Министър Кацаров: COVID ситуацията е напрегната, но няма хаос, нито сме паникьосани
Като тежка и напрегната определи епидемичната ситуация в страната служебния здравен министър. В същото време, каза д-р Стойчо Кацаров, "нито има хаос, нито сме паникьосани". Той и заместникът му Александър Златанов както и проф. Мира Кожухарова, която е негов съветник, и директорката на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова представиха актуалната ситуация около COVID-19 на брифинг в здравното министерство.
„Разпространяват се неверни твърдения и се правят неверни изводи за ситуацията в момента и това е причината да представим актуалната картина, която показва нивото на заболеваемост и на смъртност в страната“, аргументира се министърът.
Заболеваемост и смъртност
Проф. Мира Кожухарова представи данни за нивото на заболеваемост по време на първите две големи вълни. Тя уточни, че първата голяма вълна от COVID-19 започва от 17 октомври 2020 г. и приключва на 21 януари 2021 г., втората е от 1 февруари 2021 г. до 22 май 2021 г. Преди октомври 2020-а у нас е трудно да се говори за COVID-19 вълна, тъй като заболеваемостта е твърде ниска.
Данните показват, че по време на първата вълна са починали 7920 души, а по време на втората – 8459. Сравнявайки смъртността за първите девет седмици на трите вълни, става ясно, че сега тя е с една трета по-малко, каза проф. Кожухарова и уточни, че това се дължи на 20% ваксинирани българи.
COVID-19 в България и съседните страни
Съпоставка с другите страни на Балканите направи от своя страна проф. Ива Христова. Директорката на НЦЗПБ представи информация, според която в момента в Сърбия и Румъния ситуацията е много по-тежка отколкото у нас. В Албания, Гърция и Турция е сходна с тази в България. „Югоизточна Европа е по-засегната в настоящия момент“, каза проф. Христова. Тя отново припомни, че делта вариантът доминира навсякъде и че при него един болен заразява два пъти и половина повече хора в сравнение с предишните варианти.
Заетост на COVID леглата
Към 13 октомври 2021 г. са заети 5646 легла за COVID-19 от общо 7268. От 760 интензивни заетите са 485. В проценти това означава, че общата заетост е 71%, а тази в интензивните сектори 63%, съобщи от своя страна заместник здравният министър Александър Златанов. Най-голямо е натоварването в областите Търговище, Габрово и Шумен, където заетостта е над 30%, а най-малко е в Плевен - 8% и Враца – 9%. 100 са COVID зоните, които действат, единствено в областите Видин и Търговище все още няма открити.
И още от отговорите на министър Кацаров
Няма място за паника, системата работи добре и ако някъде има проблеми, то те са регионални, заяви министър Кацаров.
До края на месеца ще бъде осигурена възможност тежките форми на COVID-19 да бъдат лекувани с моноклонални тела. Става дума за медикаменти, които не са разрешени за употреба у нас, но има възможност да бъдат закупени със заповед на министъра.
Д-р Кацаров обясни, че е поискал в лечебните заведения, където има по-голям брой смъртни случаи, да се съберат медицинските съвети, които да направят анализ на предприетите действия по организацията и лечението и да набележат мерки, когато това се налага.
Не може министърът да издава заповед за поставяне на трета доза от ваксината, както не може да казва на лекаря какви лекарства да изписва, каза здравния министър. Мерките трябва да бъдат индивидуални, не само за всяка област, а за всяка община и да бъдат съобразени с реалното състояние.
Ще има ли нови мерки, свързани с ограничаване разпространението на COVID-19 в страната, ще стане ясно в петък на специална пресконференция по темата, обеща министърът.
„Винаги съм казвал, че последните, които ще затворят, ако се наложи, това са училищата. Не бива за дълъг период да се нарушава учебният процес, защото в противен случай след няколко години няма да има кой да ни лекува“, коментира д-р Кацаров. Не само отговорност, но и напълно в компетенциите на всеки директор на учебно заведение е да вземе решение как да се учи.
За протеста на медицинските сестри
На финала на брифинга здравният министър отговори и на въпрос за протеста от 13 октомври 2021 г. на медицинските сестри.
„Проведох много приятен разговор с тях и им казах, че съм им сърдит, че протестират срещу мен. За тези няколко месеца аз и екипът ми направихме за тях повече, отколкото други за години.“
Стандартите по здравни грижи и обявяването на професията „медицинска сестра“ за защитена специалност, промените в пакета здравни дейности и въвеждането на задължителна грижа за новородените както и заложените в Плана да възстановяване и устойчивост повече от 300 практики в малки населени места, са част от направеното. Ще бъде решен и въпросът със 7-часовия работен ден за реанимационните сестри, обеща министър Кацаров и обобщи, че в момента отношения с протестиращите медицински сестри са „засега мир и любов“.
пресконференция на Министерството на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Френският парламент прие окончателно здравния пропуск и задължителната ваксинация
- Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
- Върховният съд в испанската област Страната на баските отхвърли изискването да се въведе COVID паспорт за достъп до заведенията
Файлове за сваляне към НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
- Нови мерки срещу COVID-19 за цялата страна предлага доц. Ангел Кунчев в доклада си от 30 август 2021 г.
- Намаляват карантината за болните от COVID-19 от 14 на 10 дни
Коментари към Министър Кацаров: COVID ситуацията е напрегната, но няма хаос, нито сме паникьосани