8 септември 2021 г.: Бойкот на противоепидемичните мерки в България, броят на заразените с COVID-19 расте
Броят на заразените с COVID-19 в страната продължава да расте. Данните на националния информационен портал показват, че за последното денонощие с положителни за COVID-19 тестове са 2005 души, което е 7,4% от общия брой на направените 27 124 теста. Увеличава се броят на хората, настанени в болници. Системата отчита 4307 хоспитализирани, от които 329 са в интензивните отделения. На този фон продължават протестите на представители на редица браншове, сред които ресторантьори и собственици на нощни заведения.
COVID-19 в страната
18 области в България са в червената зона, което означава, показва информация от Националния център за заразни и паразитни болести за 14-дневната заболеваемост към 5 септември 2021 г. В тези области броят на заболелите варира от 250 до 500 на 100 000 души. Единствената област, която е в тъмночервената зона е Търговище, в която има над 500 души с COVID-19 на 100 000. Девет области са все още в жълтата зона и нито една не е в зелената.
За последното денонощие най-много хора с положителни тестове са регистрирани отново в столицата – 405, следват областите Пловдив с 223 нови случая, Варна със 133, Велико Търново със 106 и Благоевград със 101. Най-малко са установените в област Перник – 11.
За съжаление информационната система отчита и пореден ден с висок ръст на починалите. За последното денонощие 121 души са загубили битката с COVID-19. С тях общият брой на жертвите на вируса е 19 270. До момента излекуваните са 410 092.
Четвъртата вълна на вируса засяга повече малките деца и бебетата, коментира пред ВTV д-р Радка Масларска, която оглавява отделението по неонатология в болница „Токуда“. Една от причините, според нея, се дължи на мутацията на вируса, което го прави по-активен и засягащ все по-малки възрастови групи. Новородените и малките деца все още нямат изграден пълен имунитет и е грижа на възрастните да ги предпазят. Подобно е становището и на колегата й д-р Калин Лисички, който е ръководител на педиатричната клиника в същата болница. Педиатърът е категоричен, че единствените виновни за заразяването на бебета са възрастните. В настоящата ситуация контактите трябва да бъдат ограничени, а мерките спазвани стриктно, съветва д-р Лисички.
Ваксинацията
За последните 24 часа в страната са поставени общо 11 370 дози ваксини, а общият им брой от началото на имунизационната кампания е 2 367 564. Напълно ваксинирани са 1 209 100 българи. Все още страната ни е на последно място по ваксинирани срещу COVID-19. И макар че в последните седмици се наблюдава завишен интерес както подчертават медиците, сме много отдалечени от изграждането на колективен имунитет.
На този фон в Народното събрание се развихри скандал по повод споразумението за дарение на 175 000 дози от ваксините на „AstraZeneca“, които са със срок на годност до 31 август, за Бутан. Депутатите от ГЕРБ обвиниха служебното правителство затова, че не само бави ваксинационната кампания, но и че блокира зелените коридори. Служебният здравен министър ги атакува с думите, че сега „даряваме ваксини, защото вашето правителство договори ваксини в излишък от „AstraZeneca“ и в недостиг от „Pfizer“. Д-р Стойчо Кацаров отново напомни, че именно това е причината през първите три месеца на 2021 г. да няма ваксини. Скандалът продължи и на 8 септември в пленарна зала, този път поводът беше дарението на ваксини за Северна Македония.
Междувременно продължават опитите на здравните власти хората да бъдат убедени в ползите от ваксината срещу COVID-19. Разраства се информационната кампания, разкриват се допълнителни пунктове. Преди дни дори стартира кампания на голяма търговска верига в столицата, Варна, Бургас, Велико Търново и Пловдив, която предлага ваучери от 20 лв. за храна за всеки, имунизирал се срещу COVID-19.
Според един от известните ни имунолози академик Богдан Петрунов, ваксинацията в страната е отчайващо слаба и ние продължаваме да сме на последно място в Европа. Очевидно е и това, че мерките не се спазват масово, което е в основата на разпространението на заразата.
Протестите
Новите противоепидемични мерки влязоха в сила на 7 септември 2021 г. И още същия ден бяха бойкотирани от страна на собствениците на заведения, които организират и национален протест. Хората от бранша не са съгласни да работят до 23 часа при това с намален капацитет и без компенсации, не приемат затварянето на нощните клубове и дискотеки. От Асоциацията на заведенията заявиха, че 50 000 души не са получили компенсации, а определените сега 420 000 000 лв. няма да бъдат достатъчни. По техни изчисления ще бъдат засегнати 300 000 души. Председателят на Асоциацията Ричард Алибегов заяви, че протестът им срещу противоепидемичните мерки е форма на гражданско неподчинение, което е позволено от закона.
Протести имаше в София, Велико Търново, Хасково, Русе, Добрич. Много от нощните заведения продължиха да работят въпреки проверките. Националният протест е насрочен за днешния 8 септември и към него ще се присъединят автобусни превозвачи и представителите на школи и увеселителни центрове. Готовност да стачкуват имат и таксиметровите шофьори. Асоциацията на шофьорите готви общонационален протест на 28 септември 2021 г. До тази дата е срокът, който от бранша са поставили на служебния кабинет да реши част от проблемите в сектора. Представителите на автобусния бранш се канят да спрат превозите в цялата страна, а автомобилните превозвачи смятат да блокират подстъпите към границата.
Междувременно продължават усилията на гражданското сдружение „Да запазим училището като средище за децата“ учебната 2021 – 2022 г. да започне присъствено и да бъде така колкото е възможно по-дълго. След протеста им в края на август и невъзможността да се срещнат със здравния министър, членовете на сдружението продължават с писмата до институциите, в които настояват за ясен ангажимент от тяхна страна, че учебните заведения ще преминат към дистанционно обучение само в случай на много висок ръст на болни деца и преподаватели в конкретното училище, а не на общо основание за всички.
Окончателните мерки за учебните заведения
На днешния 8 септември 2021 г. станаха ясни противоепидемичните мерки за учебните заведения. Това е окончателният вариант, каза министърът на образованието проф. Николай Денков.
Децата от начален курс на обучение ще носят маски само по време на междучасията, когато се срещат с малчугани от други паралелки, но не е в час. По време на часа стаите трябва да се проветряват поне два пъти. Учениците от 5 до 12 клас ще носят задължително маски както в сградата, така и отвън. Маските няма да са задължителни да учителите по време на часа, когато между тях и учениците има дистанция от 1,5 метра.
Директор на училище издава заповед за онлайн обучение, когато има единични случаи на заболели или карантинирани учители, ученици или служители.
Ако отсъстват 10% от учениците или броят на болните учители е такъв, че няма как да се провежда обучение, директорът предлага на просветния министър преминаване към цялостно или ротационно обучение в електронна среда. Ако областта попадне в тъмночервената зона, тоест има 500 заболели на 100 000 души, но всички учебни заведения в нея преминават на дистанционно обучение.
За пореден път служебният министър на образованието подчерта, че няма по-важен и работещ модел от присъственото обучение и то не може да бъде заменено с електронно, но ситуацията е необичайна и се търси баланс и възможност и за обучение, и за запазване здравето и живота на ученици и учители.
Отговорът на здравните власти
Протестите няма да спрат разпространението на COVID-19, категорични са от здравното министерство. Мерките са резултат на задълбочени обсъждания с членовете на Експертните съвети, те са научно обосновани и този е начинът да се противопоставим на пандемията. „Това е правилният път, защото в противен случай, ако сега ти отменим, болниците много бързо ще се напълнят“, категоричен беше министър Кацаров, който призова не само собствениците на заведения, но и всички българи да бъдат съпричастни и да проявят емпатия към хората в тежко състояние в болниците.
„Ако сега ги спазваме стриктно, ще видим ефекта до две или три седмици, тогава може да ги отменим“, каза още д-р Кацаров. Единственият начин да бъде ограничено разпространението на заразата е хората да се ваксинират, заяви още в кулоарите на парламента д-р Стойчо Кацаров и увери, че докато той е министър ваксинацията срещу COVID-19 няма да бъда задължителна.
Служебният кабинет е подготвил мерки, с които ще бъдат компенсирани всички засегнати. Здравният министър каза, че няма да има закъснение на компенсациите. Противоепидемичните мерки са в сила от септември, така че плащанията за тях ще бъдат осъществени през октомври. И той, и министърът на икономиката заявиха, че единственият начин мерките да бъдат обезпечени финансово, е Народното събрание да приеме актуализацията на бюджета.
В подкрепа на противоепидемичните мерки се обявиха от няколко болнични асоциации. В специална декларация Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация и Националното сдружение на областните многопрофилни болници заявиха, че застават зад усилията на здравното министерство да овладее COVID кризата и в същото време призоваха обществото да разбере и приеме неудобните за всички ограничения, защото те са нужни и на време. От трите болнични асоциации припомнят, че тези мерки са временни и са едни от най-либералните в Европа. Отбелязват още колко е важно да бъдат подкрепени усилията на медиците и да бъде възможно капацитетът на болниците да не се претоварна, за да може нуждаещите се да бъдат лекувани спокойно. В края на декларацията от трите сдружения призовават "да проявим солидарност и взаимно да си дадем шанс за оцеляване".
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- 3 ноември 2021 г.: Увеличава се броят на хората с COVID-19 в болниците – 999 души за последните 24 часа
- 30 септември 2021 г.: Десетки сигнали за фалшиви ваксинации срещу Ковид са подадени към Прокуратурата
- Френският парламент прие окончателно здравния пропуск и задължителната ваксинация
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към 8 септември 2021 г.: Бойкот на противоепидемичните мерки в България, броят на заразените с COVID-19 расте
Каролина Денчева
Ваксинацията срещу грип се прави още преди да е започнал сезонът на грипна епидемия. Как е възможно да се прави ваксина по време на епидемия, особено за такава тежка болест, каквато е КОВИД-19, като всеки който се подлага на ваксинация, няма как да разбере дали вече не е заразен и ваксинирането за него да бъде опасно?! Освен това в най-добрият случай, ваксината не предпазва напълно от болестта, а спомага за по-лекото й протичане, но хората, които са се ваксинирали, дори не искат да носят маски и си мислят, че не могат да разпространяват зараза, което още повече засилва епидемичната обстановка, а за бебетата и малките деца няма ваксина, което доведе до насочването към тях на мутиралия вирус. Най-важно е всеки от нас да спазва стриктно хигиенните норми, без да се осланя на това, че е ваксиниран или преболедувал, защото тази болест е като грипа и за нея няма трайно ваксиниране и имунитет, единствено дисциплината в изпълнението на хигиенните изисквания може да ограничи епидемията и да спаси живота на всеки от нас и нашите близки. Това не означава само да не работим и да се затворим в къщи, а да знаем как да общуваме и живеем без да застрашаваме живота и здравето си.
Отговорност е най-правилното лечение на COVID-19.
Ваксинацията срещу грип се прави още преди да е започнал сезонът на грипна епидемия. Как е възможно да се прави ваксина по време на епидемия, особено за такава тежка болест, каквато е КОВИД-19, като всеки който се подлага на ваксинация, няма как да разбере дали вече не е заразен и ваксинирането за него да бъде опасно?! Освен това в най-добрият случай, ваксината не предпазва напълно от болестта, а спомага за по-лекото й протичане, но хората, които са се ваксинирали, дори не искат да носят маски и си мислят, че не могат да разпространяват зараза, което още повече засилва епидемичната обстановка, а за бебетата и малките деца няма ваксина, което доведе до насочването към тях на мутиралия вирус. Най-важно е всеки от нас да спазва стриктно хигиенните норми, без да се осланя на това, че е ваксиниран или преболедувал, защото тази болест е като грипа и за нея няма трайно ваксиниране и имунитет, единствено дисциплината в изпълнението на хигиенните изисквания може да ограничи епидемията и да спаси живота на всеки от нас и нашите близки. Това не означава само да не работим и да се затворим в къщи, а да знаем как да общуваме и живеем без да застрашаваме живота и здравето си.