ВАС спря действието на въведените от НЗОК нови правила за диагностика на хепатит С
Върховният административен съд (ВАС) спря действието на новите правила, свързани с диагностиката и достъпа до лечение на хепатит С и въведени от НЗОК на 15 август 2020-а.
Срещу решението на Касата се обявиха от сдружението „ХепАктив“ и заведоха съдебен иск с мотива, че подобни изисквания са както нехуманни, така и морално остарели.
Основният аргумент на ВАС е, че промяната може да провокира сериозни и трудно поправими вреди за пациентите.
Новите правила предвиждаха връщането на старата процедура, според която, за да бъде поставена диагноза и назначена терапия човек трябва да влезе в болницата и трябва да му бъде направена биопсия.
До този момент всичко това се случваше единствено с кръвни изследвания. Тази процедура е на цена 10 лв., докато новата е на стойност 1700 лв.
От сдружението на пациентите „ХепАктив“ споделят, че биопсията е не само много болезнен, но и твърде рисков метод за поставяне на диагноза, който освен всичко друго е отречен още преди пет години от световните дружества за изследвания на черния дроб. Другият начин е еластография. Това е ехографско изследване, което не се заплаща от Касата. Тя от своя страна има изискване изследването да бъде правено с апаратура от определени марки, която е скъпа и се намира в много малко болници, а не в поликлиники и диагностични центрове.
Точно защото напълно безболезненото ехографско изследване е трудно осъществимо, а биопсията е болезнена, в края на 2019-а беше решено, че диагнозата за заболяването хепатит С може да бъде поставена след кръвни изследвания, които струват 10 лв. и за които не е нужно да се влиза в болница. Отпадането им и връщането на старите правила се случва по искане на група от гастроентеролози.
Тук е мястото да припомним, че до решението се стигна отново благодарение на активната дейност на „ХепАктив“, които и тогава подадоха иск в съда срещу решението. След като правилата бяха променени през януари 2020-а, те оттеглиха иска си и изразиха задоволство от бързата и адекватна реакция на Здравната каса.
И тогава, както и сега пациентите си задават въпроса защо у нас не се съобразяват с Глобалната здравна стратегия за вирусния хепатит на СЗО, в която има конкретни изисквания за улесняване на достъпа до лечение, независимо че България е приела Меморандум за елиминиране на хепатит С у нас, в който ясно е посочено, че страната трябва да осигури разширен достъп до съвременни терапии за пациентите, страдащи от вирусни хепатити. От друга страна в препоръките за лечение на хепатит С на Европейската асоциация за изучаване на черния дроб е записано ясно, че за оценката на степента на чернодробното увреждане трябва да бъдат използвани неинвазивни методи на мястото на биопсия.
Още на 2 септември 2020-а съдия Диана Добрева, която е председател на съдебния състав, спира действието на изискванията до момента, в който стане факт окончателното съдебно решение. До 9 септември, когато изтича законовия седемдневен срок за обжалване, няма реакция от страна на НЗОК. Сега оттам съобщават, че ще обжалват решението.
Срещу новите стари правила се обявиха не само пациенти, но и лекари, а от сдружението „ХепАктив“ не само подадоха иск в съда, но и алармираха за проблема пред НЗОК, здравния министър, БЛС и офиса на СЗО у нас, искайки да се направи проверка.
Според организацията новите правила правят изследването не само изключително скъпо и по-болезнено, но създават реални рискове и лишават много хора от възможността да бъдат лекувани. Става дума за хора, които нямат средства, за да отидат в болницата в големия град, за други, които се страхуват от биопсията и не на последно място за групата на затворниците, които трябва да бъдат охранявани ако са в лечебно заведение.
Проблем е, че вместо правилата да са такива, че да позволяват заболяването да бъде открито бързо и лесно, което ще помогне за адекватното лечение, те стават все по-затормозяващи. И това на фона, че у нас няма яснота колко точно са хората с хепатит С. Предполага се, че става дума за около 80 000 души.
Не на последно място съдебният състав е постановил още, че принуждавайки болните да постъпят в здравно заведение за процедури, които могат да бъдат извършени и в поликлиника, Касата увеличава възможността те да се заразят с COVID-19.
sac.government.bg, hepactive.org, who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Рискове при убождане с игла от спринцовка
- Безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С
- Лекарства срещу хепатит С биха могли да предизвикат латентен хепатит В
- Безинтерфероновите лекарства, които напълно промениха терапията на хепатит С
- Учени разработиха бърз тест за диагностика на вирусен хепатит тип С
- Хепатитен G вирус
- Откритието на Рибавирина слага началото на успешната терапия на хепатит С
- Пациент с хепатит С: Държавата ни отхвърля, а от това лечение зависи животът ни
- Свят без хепатит С: мисията възможна
- Кръв, внасяна от САЩ, заразява с HIV и хепатит С 30 хиляди британци
Коментари към ВАС спря действието на въведените от НЗОК нови правила за диагностика на хепатит С