В Оксфордската университетска болница подложиха пациент с рак на кръвта на CAR-T терапия
29-годишният Стивън Милтън е първият пациент с рак на кръвта, подложен на нова CAR-T клетъчна терапия в Оксфордската университетска болница.
Медицинският екип съобщи, че лечението е много сложно и крие големи рискове, но по време на клинични изпитания е довело до излекуване на няколко пациенти в напреднал стадий на онкологично заболяване, които не са се повлияли от другите терапии. Данните сочат, че, ако се окаже ефективно и безопасно, лечението може да помогне на 20-30 пациенти от Оксфордските болници годишно. Според директора на лечебното заведение „CAR-T терапията е лъч надежда за хората с рак на кръвта“.
Г-н Милтън споделя: „Моето тяло не реагираше на далеч по-агресивната химиотерапия. Затова лекарите ми предложиха да се подложа на клетъчна терапия. Засега се чувствам добре, но предстои да ми направят още тестове и изследвания. Зная, че терапията се прилага рядко и съм благодарен, че мога да се възползвам от нея. Всички в болницата са много мили и внимателни.“
Т-клетките на мъжа, които поддържат имунната система в добро състояние, са взети от специализиран екип от болница John Radcliffe. Проф. Греъм Колинс, който е консултант хематолог и началник на отделението по лимфома в университетската болница в Оксфорд, допълва: „Напредъкът, който отбелязваме по отношение на CAR-T клетъчната терапия в нашия университет, е жизненоважен за хората, диагностицирани с различни видове рак на кръвта. Досега им се налагаше да пропътуват дълги разстояния, за да се лекуват, и не можеха да се виждат с близките си седмици наред.“
>>> Експерименталната CAR-T терапия излекува напълно болни от рак на кръвта
Какво представлява CAR-T клетъчната терапия при лечение на рак
Т-клетките са нашето оръжие срещу инфекции в организма. Те обаче невинаги разпознават раковата от нормалната клетка, което позволява на раковата да се скрие и да продължи да се размножава. До ден днешен учените продължават да търсят начини да „обучат“ Т-клетките да откриват раковите клетки. Така се появява CAR-T терапията.
Тя е вид сложна и тясноспециализирана имунотерапия, при която специалист взема проба от Т-клетките на болния – процес, известен като афереза. Той им нанася промени и ги оставя да растат и да се размножават в лабораторни условия. Няколко седмици по-късно екипът отново ги вкарва в кръвотока на пациента чрез вливка. Разпознавайки раковите клетки, генетично модифицираните T клетки атакуват специфичен техен протеин. Променените CAR-Т клетки могат да останат дълго време в тялото и да се борят с рака, но каква е продължителността на живота им след модификациите все още не е установено.
Към момента иновативното лечение се прилага при някои деца с левкемия и възрастни с лимфома.
- First patient receives new blood cancer treatment: https://www.bbc.com/news/articles/c4n4yp49p78o
- CAR T-cell therapy: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/treatment/immunotherapy/types/CAR-T-cell-therapy
Снимка: twitter.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- БЦЖ ваксина
- Как гладът убива рака
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към В Оксфордската университетска болница подложиха пациент с рак на кръвта на CAR-T терапия