В Русия започват предклинични изпитвания на ваксина срещу COVID-19, в основата на която е тютюна
Учени от Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“ създават ваксина срещу COVID-19, в основата на която е тютюневият вирус.
Идеята за ваксина срещу COVID-19, която е на растителна основа
Учените знаят добре, че много ваксини предизвикват слаб имунен отговор. В тези случаи се налага да увеличат или дозата, или броя на приложенията, а това невинаги е подходящо. Другият начин да бъде решен проблемът е към лекарството да се добави адювант (това, което усилва имунитета).
Най-често като адюванти се използват алуминиеви съединения. Те са изследвани и тествани много пъти. Проблемът е, че са токсични и затова изследователите продължават да търсят алтернатива, с която да ги заместят.
Екипът, начело на който е ръководителката на Катедрата по вирусология проф. Олга Карпова, насочва вниманието си към растителни вируси, които да използват като адюванти. Предимствата им са доста. Сред тях на първо място е фактът, че са напълно безопасни за хората. Важно е още, че получаването им не е трудно, няма нужда от специални разрешения за изследвания, а за промишленото им производство няма нужда от сериозно финансиране.
Учените разглеждат няколко варианта. Това са вирусът на тютюневата мозайка (ВТМ), който е и първият открит в растенията, картофеният Х-вирус и мозайките на фасул и карфиол.
След направените тестове става ясно, че най-добри резултати показват вирусите на тютюневата мозайка и на цветното зеле. Учените откриват още, че ВТМ притежава свойството при нагряване от вируси, които имат форма на издължени пръчици да се получат сферични частици, които имат значително по-силни имуностимулиращи свойства.
При осъществяването на сравнителните опити става ясно, че те превъзхождат алуминиевите съединения по свойствата си.
Получените сферични частици на вируса на тютюневата мозайка имат и друго качество. Повърхността им привлича протеини от всякакъв размер и състав, включително и антигени на различни опасни вируси, сред които и вируса на SARS-CoV-2. Размерът на зърната може да бъде от 50 до хиляди нанометра. В същото време те са напълно безопасни да хората, той като са съставени само от протеин на черупката и не съдържат нуклеинова киселина, която представлява генома на вируса.
След всички проведени тестове и изследвания вирусолозите разбират, че вече разполагат с нужното за създаването на ново поколение ваксини срещу всяка човешка инфекция. Става дума за нова платформа, която е едновременно антигенен носител и адювант.
До момента учените от Московския държавен университет са създали няколко кандидати за ваксини, сред които ваксини срещу ротавирусна инфекция, антракс и рубеола като последната е преминала успешно предклиничните изпитвания.
Затова усилията на екипа се насочват към ваксина срещу COVID-19.
Ваксината срещу COVID-19
Руските биолози казват, че са създали ваксина, която няма аналог. Причината е, че те измислят нещо ново. Ако до момента за направата на ваксини се използва или целият вирус, или само фрагменти от него като протеини или части от генома, поставени в друг вирус, който ги доставя, то московският екип предлага протеинът на SARS-CoV-2 да се разположи на повърхността на сферичната частица, която е получена от вируса на тютюневата мозайка. На практика това представлява имитация на вирусна частица и е напълно безопасно. По този начин се насърчава производството на антитела, които предпазват от истинска зараза. Сферичните частици доставят антигена в тялото и стимулират имунния отговор.
„С помощта на тази технология може да бъде създадена ваксина срещу почти всеки човешки патоген, без значение дали е вирус или бактерия. Схемата за получаване на кандидат за ваксина е проста – заразяваме тютюневи растения, след инкубационния период отделяме от тях пречистения продукт от вируса на тютюневата мозайка, който нагряваме за кратко на 94 градуса по Целзий. В резултат на това се образуват сферични частици с контролиран размер. Едновременно с това създаваме генетична конструкция на рекомбинантен протеин или на целевия антиген“, разказва ръководителката на проекта проф. Олга Карпова.
При SARS-CoV-2 учените са взели три фрагмента от коронавирусни протеини, които включват RBD домейна и запазените епитопи от домейните S1 и S2 на S протеина и ги прикрепят към повърхонстта на сферичните частици.
Един от антигените представлява аминокиселинна последователност, която е обща за бетакоронавирусите. Според изследователите това позволява създаването на поливалентна ваксина за борба не само със SARS-CoV-2, но и с други коронавируси, които се появят в бъдеще.
Подобна ваксина освен всичко останало ще бъде и много евтина за производство, смятат учените от Московския университет. Причината е, че вирусът на тютюневата мозайка се размножава бързо в естествени условия, а получените от него сферични частици са изключително стабилни. Биоразградими са и понасят както високи, така и много ниски температури.
Бъдещето на новата ваксина
Ваксината срещу COVID-19 вече е тествана върху мишки и хамстери, за да се видят нейните основни свойства – безопасност, защита и имуногенност.
Вече са започнали и предклиничните изследвания върху животни, които се провеждат в един от изследователските центрове на руското Министерство на отбраната. Предклиничните тестове ще продължат шест месеца. Едва след това ще започнат и клиничните изпитания.
Създателите на ваксината се надяват, че ако всички изпитания са успешни, след една година може да започне и производството на новия продукт.
Планира се новата ваксина да бъде произвеждана и под формата на инжекции, и под формата на интраназален спрей. Той, казват учените, ще бъде добър вариант за реваксинация.
От Московския държавен университет „Ломоносов“ съобщават, че Световната здравна организация е включила разработената от техните учени ваксина срещу COVID-19 в списъка на обещаващите препарати.
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
Коментари към В Русия започват предклинични изпитвания на ваксина срещу COVID-19, в основата на която е тютюна