В УМБАЛ „Чирков“ извършиха рядка сърдечна интервенця за първи път в България
Екипът на проф. Диана Трендафилова от Клиниката по кардиология на Университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“ спаси живота на мъж на 85 години в тежко състояние чрез уникална операция, която се осъществява за първи път в страната. Кардиолозите поставят едновременно транскатетърна аортна клапа и MitraClip.
Състоянието на мъжа
85-годишният пациент е в тежко състояние. Той е със сърдечна недостатъчност, която напредва и не подлежи на лечение. Прогресира и процесът на разрушаване на биологичната протеза на аортната му клапа, а от друга страна митралната му клапа вече не е в състояние да изпълнява функциите си, което води до повторно връщане на кръв в предсърдието. Мъжът има и множество придружаващи заболявания. Състоянието му е рисково и тежко.
Мултидисциплинарен екип специалисти от Университетската болница „Чирков“ решава, че трябва да бъде направена ендоваскуларна реконструкция на клапата MitraClip. Аргументите на медиците са, че става дума за изключително щадяща процедура.
Устройството MitraClip стеснява отвора на митралната клапа, намалява пропускането, разрежда периодите на сърдечна декомпенсация и не на последно място подобрява хемодинамичните параметри.
От Университетската болница задвижват процедурата, която позволява заплащането на устройството от НЗОК.
Докато няколко месеца се изчаква решението на Касата обаче, състоянието на мъжа се влошава. Той е приет в Клиниката по кардиология с поредната сърдечна декомпенсация.
Кардиолозите откриват, че проблемът с аортната клапа се е задълбочил за няколко месеца, а митралната регургитация е достигнала до 4 степен. Изключително нестабилни са показателите на хемодинамиката. Или, както определят медиците, животът на мъжа е реално застрашен.
Решението как да се действа е не само спешно, но и радикално.
Интервенцията
Така се стига до осъществяването на първата подобна у нас операция, която между другото се прави рядко и в другите страни по света.
Първата стъпка на кардиолозите, ръководени от проф. Диана Трендафилова, която оглавява кардиологичната клиника в болницата, е да поставят на мястото на биологичната протеза TAVI. Така решават проблема с пропускането и стеснението на аортната клапа. След това реконструират митралната клапа като поставят MitraClip. В резултат на това регургитацията, която преди интервенцията е от четвърта степен, вече е под втора.
Цялата процедура е осъществена без да бъде направен нито един разрез. Транскатетърната аортна клапа е поставена през лявата артерия на крака, а MitralClip през вената на десния крак.
Ден след процедурата мъжът се чувства добре и се раздвижва.
Проф. Трендафилова обяснява, че при подобна патология обикновено лекарите предпочитат интервенции на два етапа. „В този случай нямаше време за изчакване, защото състоянието на мъжа се влоши и стана критично. Това наложи процедурите да бъдат извършени наведнъж“, коментира ръководителката на Клиниката по кардиология.
За TAVI и MitraClip
От Университетската болница „Чирков“ подчертават, че TAVI е вече наложен стандарт за лечение на хора, които имат аортна стеноза или хирургическата намеса им е противопоказна. Затова и става предпочитан метод при тези пациенти. Има сериозни доказателства от ползата на тази процедура при хора с установена дегенерация на биологичната клапна протеза.
MitraClap е първата по рода си минимално инвазивна и щадяща терапия за хора с тежка митрална регургитация. Ефикасността и безопасността на алтернативната терапия е доказана от научни проучвания.
Методиките са предназначени най-вече за онези пациенти, за които няма алтернатива извън лечението с медикаменти заради неприемливо високия риск от традиционната хирургия.
Проф. Диана Трендафилова подчертава, че в първите 24 часа след интервенцията, наблюдават реален ефект по отношение на всички параметри, които следят, но и в цялостното състояние на 85-годишния мъж.
- Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
- Екипът на проф. Петров коригира безкръвно митрална клапа за първи път у нас
- В УМБАЛ „Чирков“ имплантираха изкуствено сърце от най-нова генерация на 37-годишен мъж
- Хирурзи от УМБАЛ „Александър Чирков“ спасяват левия крак на 75-годишен мъж с ампутиран десен крайник
Коментари към В УМБАЛ „Чирков“ извършиха рядка сърдечна интервенця за първи път в България